• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt 400L - biotop Tanganika + Tropheus

#7
(09-10-2019, 18:45 PM)Morganelo napisał(a): Teraz mogę jako zakończenie przedstawić swoje pytania:
 
  • Wielkość akwarium jest wystarczająca czy warto coś zmienić w wymiarach???
  • Czy oświetlenie samego akwarium jest wystarczające, czy macie może jakieś ciekawsze rozwiązania owego tematu???
  • Co do filtracji czy waszym zdaniem wystarczy pompa Jebao DCP-3000 czy lepiej od razu kupować większą Jebao DCP-5000???
  • Ogrzewanie Smile – tutaj mam do was pytanie jakie rozwiązanie wybrać aby było jak najbardziej skuteczne i nie szpeciło akwarium??? Nic nie może być widoczne w akwarium, jedynie może być ukryte w koronie.
  • Czy  układ kamieni ma być ułożony w podobny sposób jak w Malawi, czyli w skupiska skał Ala gruzowisko, czy raczej luźno z unikaniem zagracenia zbiornika????
  • Roślinność – czy zawracać sobie tym w ogóle głowę czy od razu darować???
  • Czy ktoś z was może mi potwierdzić czy poniższe parametry wody są prawidłowe???
Cytat:Ogólne parametry fizyko-chemiczne wody w jeziorze Tanganika.
 Przewodność   - 606- 620  (μS) (uogólnione)
Odczyn wody pH - 8,6- 9,2 (w niektórych miejscach 7,6)
Twardość ogólna  (GH)     7- 11 °n
Twardość węglanowa  (KH) 16- 18 °n
Temperatura pow. 24- 29 °C
Temperatura głębok.  23 °C
  • Obsada jednogatunkowa w 100%, ale jaki układ ostatecznie wybrać do biornika 160x50x50 (400L)??? 3 +(12)???
  • Jak wspomóc rozrost glonów na kamieniach???
  • Jakie pokarmy polecacie???
Cytat:Ja wybrałem z własnej wiedzy jak zwykle jedne z najlepszych i zróżnicowanych
- Premium Cichlid Plant S 95g Naturefood
- Spirulina flakes 70g 400ml HS OSI
- HIKARI CICHLID EXCEL SINKING MINI 100g
  •  Jaką wartość podmiany przyjąć i w jakich odstępach czasu???
Cytat:- Wartość podmiany wody 10 / 15 / 20 / 25 %
- Co ile dni / tygodni  - raz w tygodniu / co 2 tygodnie / co 3 tygodnie

Witam,
hmm widzę, że założyłeś że wszystko będzie tak jak planujesz. Według mojej wiedzy niestety do nie uda się tego zrealizować "zgodnie z planem" bo to Tanganika i do tego jeszcze trofeusy Usmiech.
Zacznę od początku.
- Twoje akwarium to takie minium jak na trofeusy. Zawsze ważna jest powierzchnia dna bo to ryby terytorialne. Zaleca się np. 150x60 cm. Wysokość jest mniej istotna, ale im większy zbiornik tym bardziej stabilny biologicznie = lepszy dobrostan ryb.
- Tanganika nie lubi jasnych dekoracji (np. piasek, skały) i jasnego oświetlenia czyli zalecane jest bardziej stonowane i to w tylnej części zbiornika.
- co do filtracji to wskazana jest nadfiltracja i dobra cyrkulacja w zbiorniku z roślinożercami z Tanganiki bo mocno brudzą. Co do umieszczenia gąbek za modułami to takie rozwiązanie chyba proponuje producent modułów, ale czy on się sprawdzi w akwarium z trofeusami? tu mam wątpliwości. Jak planujesz te wkłady czyścić? Według mnie będzie propblem z biologią jak to mają być same gabki, to bardziej mechanik. Fakt, w początkowej fazie będzie mechanik i biolog dopóki gabki się nie zapchają. Według mnie gąbka PPI 30 do trofeusów jest za drobna. Wkłady filtracyjne mają "zapychać sie" powoli a nie szybko, a PPI 30 dość szybko się zapcha.
- do ogrzewania nic nie podpowiem, ale są grzałki przepływowe może to coś pomoże. Ważna jest temperatura jaka jest w akwarium.
- układ kamieni zrób według Twojego gustu. Sporo jest biotopowych zbiorników w necie żeby coś podpatrzeć. Proponuję jednak używać większych kamieni, nie zagracać dna drobnicą poza jakimś elementem dekoracyjny ze względu na zbierające się osady materii organicznej w drobnych szczelinach a to z kolei wpłynie na parametry wody. Przy mało wydajnej filtracji z czasem to "tykająca bomba" azotowa.
- roślinnośc to kwestia gustu i decyzja nalezy do Ciebie.
- co do podanych parametrów wody. Tak, ja mogę potwierdzić te parametry ponieważ są one skopiowane z mojego artykułu, a tam z kolei było podane źródło/-a informacji a dane pochodzą z opracowań na temat wód jeziora Tanganika Haha
- co do proporcji płci. Jak Ci sie uda zakupić układ 3 + 12 było by super.
- glony z czasem same się pojawią.
- pokarmy które podałeś są ok. Ja zrezygnowałbym z Hikari granulatu, a na to miejsce wprowadził np. JBL Spirulina Premium, Tropical Spirulina Forte 36%. Nie zapomnij o pokarmach balastowych. Moga być jeszcze np. algi Nori.
- ja stosuję podmiany w ilości ok. 20-25% co tydzień, ale mierząc parametry przed podmianą można to korygować. Ja zastanowiłbym się nad tym RO, czy warto?
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Projekt 400L - biotop Tanganika + Tropheus - przez rufus - 19-11-2019, 00:39 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości