• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Przyśpieszony oddech, nitkowate odchody, problem z jedzeniem, blednięcie.

#1
Witam jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość w błędach.
Najpierw kilka danych zbiornika:
Wymiary: 100x50x58
Pojemność netto wody ok 220L
Akwarium wystartowało w styczniu.
Filtracja DIY kaseciak ok 5L biologi i 2L mechaniki
Pompa Aquael Circulator 1000 + PatMini.
Obsada początkowo było:
Macmasteri 2+1
Borelli 2+1
Neon Czerwony 15szt
Drobnoustek Beckforda 3+3
Drobnoustek Obrzeżony 3+3
Drobnoustek Trójpręgi 2+2
Otos 4
Krewetki red cherry
Parametry wody:
Ph 6.9 - 7
KH 5 - 6
GH 8
NO2 0
NO3 5
Podmiany raz w tygodniu od 36L - 48L
Woda 55% kran + 45% osmoza + magnez dla zachowania proporcji magnez/wapń
Karmienie ryb: rano karmnik podaje małą porcję suchego O.S.I a po południu dostają mrożonki czasem żywy. Mrożony solowiec, oczlik, daphnia, lasonóg, rurecznik, mix dla pielęgnic, mięso małży.

Teraz objawy: Zaczęło się od dziwnych plamek na pysku u Neonów, przez pojedyńcze kropki w różnych częściach ciała na drobnoustkach i Pielęgnicach po puchnięcie, wytrzeszcz oczu, szybki oddech, cienkie ciągnące się odchody, po problem z przyjmowaniem pokarmu.
Podawałem różną chemię która była nie trafiona.
Początkowo podejrzewałem ospę i podawałem Protazid następnie CMF. Jednak szybko okazało się że to nie ospa.
Później było bactoforte, omniforte i na końcu Microbe-Lift Artemiss.
Po braku widocznych efektów w leczeniu przestałem podawać cokolwiek ostatnie leki były aplikowane w kwietniu.
Od tamtej pory ryby funkcjonują normalnie natomiast raz na miesiąc czasem na półtora miesiąca jest atak jakiejś bakterii lub pasożyta.
Na przykład z dnia na dzień Pielęgnica zaczyna szybko oddychać, zaczyna się ukrywać, pojawiają się nitkowate odchody, ryba chcę jeść ale wszystko co weźmie do pyska wypluwa i tak w przeciągu tygodnia pada. Podobne objawy są u Drobnoustków jeżeli je to coś zaatakuje. Szybki oddech, ukrywanie się, odosabnianie, nitkowate odchody, czasem zauważyłem ocieranie się o korzenie.
Raz u jednej pielęgnicy zauważyłem rany przy płetwach. Raz jeden drobnoustek miał nastroszone płetwy i spuchł. Poza tym objawy u wszystkich te same. Dziwne że padają głównie drobnoustki i Pielęgnice. Neony póki co się trzymają Otosy też a krewetki się mnożą.
Ja podejrzewam Mykobakteriozę ale mogę się mylić. Liczę się że czeka mnie restart ale chciałbym wiedzieć co to za dziadostwo.
Początkowo nawet Pielęgnice składały ikrę. Teraz został tylko samiec Macmasteri, Otosy, Neony, 11 Drobnoustków i krewetki.
Podaję link do filmów gdzie można podglądnąć chore ryby których już nie ma.



Pozdrawiam i liczę na jakąkolwiek pomoc.
Konrad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Przyśpieszony oddech, nitkowate odchody, problem z jedzeniem, blednięcie. - przez zenek_8 - 05-09-2019, 19:04 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości