• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Co podłożyć pod duże kamienie w akwarium ?

#26
(22-01-2013, 13:16 PM)PoCzĄtKuJąCy napisał(a): Mam 3 duże kamienie , są dosyć ciężke , boje się je kłaść na gołe szło aby nie pękło.
Widziałem że dużo osób ma dośc spore kamienie w akwarium i dlatego chciałbym sie dowiedzieć co pod nie podłkładacie Smile

hmm, powiem tak, jak chcesz się dowiedzieć jak kłaść kamienie itd. pytaj zawsze tanganikarzy lub malawistów, bo to dla nich chleb powszedni. Kamień o wadze 1 kg lub 2 kg to nie kamień, to kamyk. Kamienie to takie po 15-20kg jeden, a zdarza się w większych zbiornikach nawet i ponad 40 kg Wink.
Słusznie zauważono że należy unikać podpór punktowych czyli kamieni o nierównej podstawie. Każde ziarenko piasku pod kamieniem jest również potencjalnym zagrożeniem, im większe tym gorzej. Dobrym sposobem jest ścięcie części kamienia i mamy super podstawę. Lżejsze kamienie można kłaść spokojnie na grubszej warstwie piachu zakładając że nie ma ryb kopiących. Istnieje ryzyko pojawienia się stref beztlenowych. I tu zaraz pewnie ktoś napisze że to bzdura, co oczywiście bzdurą w mojej ocenie nie jest, ponieważ bardzo stare podłoża gdzie takie strefy występują mogą powodować infekcje bakteryjne u ryb. Ja tak miałem stosunkowo niedawno w swoim zbiorniku z Tanganiką. W akwarium non stop ryby miały infekcje, po wymianie starego podłoża wszystko ustąpiło. Chyba że zastosujemy nieco mniejszą warstwę piachu w akwarium to wówczas możemy uniknąć takich przypadków.
Według mnie i stosuję to od lat, najlepszym podłożem pod ciężkie kamienie są płytki/moduły używane do budowania filtrów podżwirowych. Przed wlaniem wody układasz taki ruszt lub pojedyńcze płytki, kładziesz na nie kamienie i następnie zasypujesz piaskiem.
Rysy na szybach są różne. Najbardziej niebezpieczne są rysy głębokie, umieszczone na zewnątrz akwarium (np. przy wielokrotnym sklejaniu akwarium czasami może dojść do zamiany stron szyby), w okolicach środka akwarium przy dnie (im dłuższe akwarium tym gorzej, listwy pomagają zwiększyć wytrzymałość), w środkowej części dna. Pomocne w zwiększeniu wytrzymałości szyby jest użycie grubszej szyby niż to wynika z "tabeli" + listwy.
Inną przyczyną pękania dna jest źle przygotowana podstawa pod akwarium. dotyczy to tzw. regałów z profili. Im dłuższe akwarium tym gorzej. Przy zbiornikach o długości powyżej 2-2,5 m proponuję dno wykonać z 2-3 części sklejonych ze sobą zakładając że to dno będzie przenosić większe obciążenia.
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Co podłożyć pod duże kamienie w akwarium ? - przez Killifish - 22-01-2013, 15:07 PM
RE: Co podłożyć pod duże kamienie w akwarium ? - przez Killifish - 22-01-2013, 23:57 PM
RE: Co podłożyć pod duże kamienie w akwarium ? - przez rufus - 23-01-2013, 19:21 PM
RE: Co podłożyć pod duże kamienie w akwarium ? - przez Killifish - 24-01-2013, 12:51 PM
RE: Co podłożyć pod duże kamienie w akwarium ? - przez Killifish - 24-01-2013, 16:38 PM
RE: Co podłożyć pod duże kamienie w akwarium ? - przez Killifish - 25-01-2013, 00:06 AM
RE: Co podłożyć pod duże kamienie w akwarium ? - przez Killifish - 25-01-2013, 11:08 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości