• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt filtracji do nowego baniaczka :)

#23
(19-02-2018, 09:13 AM)galimedes napisał(a): Witam, pełne uznanie dla tego projektu. Wszystko zaplanowane i przemyślane.. 
Moje największe akwa to 680 L ale bazując na nim zmieniam moje myślenie o filtracji w akwarium. 
Zadam jedno pytanko ..Smile 
Jaki skutek ma osiągnąć cały ten system filtracyjny ?

Nie chciałbym obniżać poziomu entuzjazmu dla tego projektu, ani nic podobnego, cieszy mnie fakt ,że są ludzie którzy marzą a pózniej realizują duże projekty akwarystyczne. Wymaga to wielu godzin przemyśleń, planowania i mnóstwo roboczogodzin..Pełen szacunek

Ja chciałbym aby filtracja w moim akwarium sprawiła ,że przy każdym pomiarze ilości azotynów i azotanów czyli związków końcowych reakcji flory bakteryjnej przerabiającej materię organiczną dostającą się do akwarium ( pokarm, odchody) wynik był 0.

Niestety, jak wiemy filtracja w warunkach tlenowych, chodzby największa , nie usunie nam z akwarium azotanów. Zrobi to tylko podmiana lub proces denitryfikacji. 

Podmianę będziesz miał i to stałą lub automatyczną więc będzie git.

Moim zdaniem, w przypadku gdy akwarium, nie będzie wypełnione po brzegi rybami, będzie w nim podłoże i jakieś dekoracje,  zerowy poziom trujących azotynów będzie możliwy do osiągnięcia przez zwykłą filtrację filtrem gąbkowym o odpowiednich rozmiarach oczywiście.

Rzecz jasna, cały proces planowania i realizacji złożonych systemów filtracyjnych, jest ciekawy i dla kogoś kto się tym interesuje będzie świetnym wyzwaniem. Jednak moim zdaniem, końcowy efekt będzie możliwy do osiągnięcia bez tak wyrafinowanych i zapewne kosztownych  metod. 

Aby nie być gołosłowym podam przykład :

Dwa akwaria 
1) 200x65x40  ilość ryb powyżej 10 cm - 13 szt.
2) 175x65x60  ilość ryb powyżej 10 cm - 15 szt.

W pierwszym Hamurg z gąbką o wymiarach 65x35x10 cm (22 750 cm3 gąbki)

W drugim głowica powerhead z gąbką o wymiarach 10x10x40 ( 4000 cm3 gąbki)

Wymiar porów gąbki ten sam w obu akwariach.

Skutek - ten sam poziom azotanów przy każdym pomiarze ( średnio ok. 5). Poziom azotynów  - poniżej 0.01

Wnioski: filtry dają radę , podmianę i tak robię standardowo co 2 - 3 tygodnie jakieś 30-40 %.
Czyli mógłbym zrezygnować z hamburga i z tej samej gąbki zrobić jeszcze filtry do kilku następnych akwariów.
 
Cel mojego wywodu ..Smile:

Pokazać ,że jest kilka dróg to tego samego celu i ktoś kto zamarzy sobie o tak dużym projekcie jak Twój, a nie ma zmysłu do zaplanowania i talentu do wykonania skomplikowanych systemów wodnych, nie musi się tego obawiać, może to zrobić innymi, łatwiejszymi metodami.

Jeszcze raz gratuluję projektu i będą obserwował jak się on rozwija i co najważniejsze jakie ryby będą w tym oczku wodnym...Smile

Pozdrawiam!


Witam Smile i odpowiadam ,skutek ma osiągnąć taki jak wszelkie inne systemy przeznaczone do tej roboty , mianowicie mają tam zachodzić procesy z udziałem bakterii tlenowych Smile mój system filtracyjny nie jest wcale skomplikowany a jedynie bardzo rozwojowy, dając duże możliwości rozbudowy i stosowania wszelkich akwarystycznych udogodnień stąd mój wybór poza tym ten typ filtracji najbardziej mi odpowiada z wielu względów jak właśnie to iż jeden system obsłuży kilka dodatkowych rzeczy niezbędnych przy akwarium, co do wielkości złoża wcale nie jest mocno duże a bardzo wydajne jak przy gąbkach o których wspomniałeś . Nie jestem przeciwny inny rozwiązaniom filtracyjnym które spełniają swoje zadanie jak należy nie ważne czy to właśnie filtry oparte na gąbkach czy duże sumpy, ale mam swój ulubiony Tongue chodzi też o kilka pewnych aspektów mojego rozwiązania jednym z nich będzie ogrzewanie bez użycia grzałek na prąd, w projekcie jak widać zastosuje basenowy wymiennik ciepła zasilany z kotła C.O i to dodatkowy plus mojego rozwiązania gdzie można powiedzieć jest rozwiązaniem kompaktowym które łączy się w jeden system. Lubię też rozwiązania bez obsługowe takie jest właśnie te które tworze do tego baniaka, testowałem ten typ filtracji już przez kilka lat i jestem bardzo zadowolony, wracając do gąbek które no zajmują miejsce w akwarium ale robią doskonale robotę wolę jednak skupić się nad czymś co nie zajmuje miejsca i w łatwy sposób nadaje się do rozbudowy, przy ostatnim baniaku 1080L które dobrze znasz miałem również filtry oparte o wkład fluidalny którym był piasek kwarcowy dokładnie było go około 500ml czyli jak na lekarstwo a w zupełności wystarczył by wykonać swoje zadanie, do tego w warstwie nie wzruszanej jestem pewien że zachodziły procesy denitryfikacyjne bo inaczej nie potrafię wytłumaczyć zerowego parametru No3 , piasek nie wzruszany miał wcale inny kolor i widać było bałagan jaki tworzy się w grubej warstwie piasku który jest na dnie zbiornika. Znając mnie już trochę czasu pewnie zauważyłeś że jestem zwolennikiem czegoś innowacyjnego gadżeciarskiego i nie wiem jak by to jeszcze nazwać ale taki już jestem że lubie coś specyficznego i nie tak pospolitego Tongue . System będzie dodatkowo współgrał z automatem robiącym wodę o odpowiednich parametrach i to jest kolejny plus tego rozwiązania, staram się rozwiązać wszystko w jednym i tutaj doskonale da się to zrobić, w akwarium będzie tylko 6 przelotów które obsłużą cały pakiet rozwiązań (ogrzewanie,podmiana wody i filtracja). Co do świadomego usuwania No3 przez system również mogę tutaj takie coś stworzyć ale sądzę że to jest już zbędne i będzie usuwało mi kolor wody który lubię bardzo nawet gdy nie widać ryb Big Grin

Co do ryb nie obejdzie się bez koparek oczywiście a reszta zobaczymy, przez zdjęcia Twoich uaru wiem że to będą kolejni mieszkańcy dalej zobaczymy Smile
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Projekt filtracji do nowego baniaczka :) - przez Topielec - 08-02-2018, 21:54 PM
RE: Projekt filtracji do nowego baniaczka :) - przez TomaszBlackWater - 19-02-2018, 20:34 PM
RE: Projekt filtracji do nowego baniaczka :) - przez Ruki - 20-02-2018, 19:16 PM
Projekt filtracji do nowego baniaczka :) - przez tuptuś - 28-02-2018, 22:22 PM

Skocz do:


Browsing: 2 gości