• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [96] Mieczyki pomarańczowe

#11
Rybki dziś o 12 dostały mrożony pokarm. Oczywiście rozpuszczony podawany strzykawką porcjami.  

O 13 podmiana wody około 9 litrów odstanej - temp. 22 'C. 

20 minut po tym zabiegu około 15 rybek przebywały w rogu jak najdalej od najmocniejszego filtra wśród pływającego rogatka w rogu (większość 2cm) w tym jedna samica około 4cm. 4-5 z nich łapczywie łapało tlen przy powierzchni. Trwało to 5-10 minut. 

Normalnie przebywa tam około 5 rybek skubiąc rogatka.

Przy pobieraniu pokarmu wszystkie zachowują się bardzo żywo. 
Wszystkie jedzą.

W związku z tym, że mam zaobserwowane 4 z 5 objawów ospy, zastanawiam się czy dolać delikatnie lub już odpowiednią dawkę  CFM do głównego zbiornika. 
Chyba już jest sprawą przesądzoną, że kwestia braku apetytu i wysypu kropek to tylko kwestia czasu.

Czy jednak zabierać do zbiorników kwarantannowych najsłabsze sztuki. 
Ogólnie średnio mi się to uśmiecha gdyż wydaje mi się że i tak w głównym zbiorniku trzeba będzie chorobę wygonić. 
Mam dwie wolne komory z 3 w akwarium "komorowym" (w 3 jest samiec mieczyka w kwarantannie)
1 grzałkę 25 W.
Filtr musiałbym zabrać z głównego akwarium Pata Mini.

Nigdy na rybkach w akwarium nie widziałem kropek. 
Ale będę obserwował.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Przerzucić wszystkie ryby do kwarantanny i tam leczyć, a w głównym podnieść temperaturę, ale nie podawać leku, bo wybije biologię.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Jaką biologie? Widać że to świeży baniak. Jeśli to ospa to lecz w ogólnym to tylko 90 litrów. Pamiętaj o intensywnym napowietrzaniu po podaniu CMF.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Lepiej mieć jakąkolwiek, niż wybić ją.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Przy mieczykach szybko się odbuduje. Po co męczyć ryby w kotnikach-słoikach...
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Dodałem CMF do głównego zbiornika 1.5 godziny przed tym jak kolega mimo12 napisał swój post. 
Wczoraj temperatura podniesiona z 26 na 27. Dziś do 28'C. 
Napowietrzanie jest raczej dość mocne ale nie przesadzam z bąbelkami z Aquael 1000. Ruch tafli wody powodują trzy filtry. 
Ryby bezpośrednio po podaniu CMF były pobudzone aż do wieczora.
Dziś już od 18-19 widać u nich zmęczenie. 
Dziś około 20.30 zaczynają się ocierać. 
Kropek nie widać. 
O 10 zjadły Tetra Min i Spirulinę. O 16 sporo artemii, dafinii i krylu. Po "obiedzie" były pobudzone. 

Białych kropek nie widać.  

Moje błędy: 
- zbyt wczesne wpuszczenie ryb do akwarium 
- zbyt duża ilość
- wpuszczenie do zbiornika ryby z kwarantanny tylko 10- dniowej (gdzie ryba na początku miała jedną białą kropkę lecz znikła po 3 dniach)
- dolewanie do zbiornika zbyt zimnej wody (21-22'C), mam otwarty zbiornik i paruje około 1 litr dziennie
- zbyt długie świecenie ( początkowo ponad 15 godzin, teraz świecę 9-22)

Za plus uważam, że zbiornik stoi w pokoju od strony południowej i jest sporo światła w ciągu dnia. Akwarium stoi 2 metry od okna.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
13 marca - podmiana wody 10%, dodano 8 ml CFM, rybki jakby odżyły
15 marca - zauważyłem ,że jedna rybka pływała ledwo żywa, później odżyła  
16 marca - podmiana wody 25%, dodano 5 ml CFM, rybki w lepszej kondycji więcej pływały po całym akwarium, mniej ze złożonymi płetwami

18 marca - rybki o 8.30 dostały pokarm mrożony - 1/2 może 3/4 kostki, cały dzień nie było mnie w domu, wróciłem o 19.30 - 
zauważyłem, że jedna rybka ma 1/4-1/3 części jednego boku żółtą zamiast pomarańczowej - jest to największa z młodych rybek czyli 3 co do wielkości w baniaku. 
Rybce tak jakby zblakły łuski i są teraz jasno-zółte. Dwa dni wcześniej to jest 16 marca zauważyłem wieczorem jak ta właśnie rybka dość energicznie 3-4 pocierała się o liście anubiasa.

Te białe kropki w toni wodnej to bąbelki powietrza.
Dołączam fotki rybki - może ktoś wie co to za choroba ??
Ciągle podejrzewałem ospę, lecz białych kropek nadal nie widać, temperatura wody 28 'C
Jutro robię testy wody - minie tydzień jak robiłem ostatnio NH4, NO2 i NO3


Załączone pliki Miniatury
                       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Zdjęcia są bardzo niewyraźne, więc nie sposób ocenić co na tej rybie jest, nie wspominając już o chorobie. Potrzebne będą bardziej ostre zdjęcia.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Mam nowe zdjęcia 
Rano ryba miała na płetwie ogonowej biała obwódkę co następnie stopniowo doprowadzało do rozciągnięcia i rozpuszczenia tej części płetwy ogonowej. 
Mam pewne podejrzenia ale nie chcę jeszcze mówić. 
Byłem też w 3 placówkach weterynaryjnych i w sanepidzie.


Załączone pliki Miniatury
               
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Wnioski po dłuższej przerwie. 
Na zły stan ryb zapewne spowodowany był przerybieniem i karmieniem mrożonkami które to obciążały biologicznie wodę. 
Po śmierci opisanej rybki zrobiłem w ciągu 3 dni 3 podmiany 15-20% wody. Następnie filtracja przez węgiel aktywny 2-3 dni. I podmiany raz na 5 dni 20% wody. W tym czasie raz na tydzień 1-1,5 dniowa głodówka i karmienie tylko suchym pokarmem. Mrożonkę dostały 2 razy od tamtej pory. 
3 sztuki z kwarantanny przeniosłem do akwarium w tym tygodniu (samiec miesiąc w kwarantannie, 2 samice - 2 tyg.). 
Na tą chwilę mam 4 zgony i podejrzewam jeszcze 1-3 zgony, których nie widziałem ale też nie widzę ryb. 
Obsada to
-5 dorosłych mieczyków 6-8cm w tym dwie samice są potężne. 
-2 molinezje 3-4 cm
-20 sztuk młodych mieczyków 1-3 cm
Filtracja:
Głowica Aquael 1000 ustawiona na 30% z dużą gąbką ( wymiary 13x9x9cm i na oko 20ppi)
Pat mini ustawiony na 50% z drobnoziarnistą gąbką 
I kasakda FZN1 chodzi na max z prefiltrem z gąbki od Pata

Czy tak filtracja jest ok ? 
Zastanawiam się nad kupnem HW -603a. 
Lub 2 takich HW- 603a i połączeniu ich szeregowo (mechanika i biologia oddzielnie)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości