• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Restart po wielu latach

#1
Baniak 150l
Kilka neonków, żałobniczek, danio, kirysków.
filtr jbl 701

Powróciłem do akwarystyki i poczytawszy Wasze forum postanowiłem powrócić również i do pielęgnic. I tu pojawiły się liczne wątpliwości.

Podłoże - mam czarny żwirek, kruszony kwarc pokryty spiekaną glinką, wg suwmiarki ok 3mm --- wymienić na (polecany) piasek z marketu? Troszkę żal, lubię ciemny kolor.

Przeglądając zauważyłem że można trzymać niektóre cichli... i mieć całkiem ładne rośliny. Jak to zrobić na samym tylko i wyłącznie piasku? bez przynajmniej wkładki z ziemi na dno? Kiedyś rosły mi na samym żwirku, ale żwirek be.

Rybki te co mam maja dożywocie ale problem mam z kiryskami.
Pokój z akwa. to ten w którym śpimy a filtr (JBL) jest głośny więc wyłączam na noc. Rano syf na liściach, kiryski wypłukują g. ze żwirku. Częste zmiany h2o, czyszczenie niewiele daje. Kulki z czegośtam z filtra usunąłem. Piasek pomoże? Wymienić filtr na mocniejszy?

Zastanawiam się nad obsadą. Z parametrami wody no problem, ogarnę. Problem co włożyć do baniaka aby zbytnio podłoża nie skotłowały. Apisto - małe i jakieś mdłe kolory.
Jakieś małe cryptoheros? zdaje się za mocno kopią i agresywne??
A niektóre wcinają roślinki (red pointy np.)
Akarki? wiśniowa?, centkowana?

Lubię rybki o zdecydowanych kolorkach, nie maleństwa ale tak ok 10cm bo baniak mały, z czasem jak zmienię lokal to dokupię akwa na większe cichli. ale na razie jest jak jest.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jakie wymiary ma zbiornik? 
Ładuj piach, nie będziesz żałować.
Co do filtra, to nie wymieniaj na większy, tylko kup cichy. Filtr musi chodzić całą dobę. Polecam z doświadczenia Unimaxa- jest bezdźwięczny.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Baniaczek 95x40x40
Zmienić na piach, no problem, problem z roślinami. Co mi wyrośnie na piachu? Między żwirek wejdzie g. i użyźni. w piach raczej nie. Piach w wodzie jest zbity, twardy. Przepłukany zawiera zero substancji odżywczych dla roślin.
Z filtrem problem, mamy do dyspozycji jeden pokój a żona cierpi na bezsenność więc z filtrowaniem nocą może być problem. Może kupić eheima? Mam nadzieję jesienią zdobyć większe lokum i większe akwarium 300-400l, co byś polecił?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Piach nie jest taki straszny jeśli chodzi o rośliny. Zawsze możesz zastosować kulki gliniano-trofowe.
Eheimy cieszą się dobrą opinia, ja osobiście nigdy ich nie miałem u siebie. Jednak te które widziałem to również słyszałem jak brzęczą.
Akwarium które masz obecnie nie jest duże, ale jakieś apisto możesz chyba dorzucić. Ja jednak nie jestem specem od tych ryb. Może inni pomogą
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Eheim bardzo słaba wydajność co do ceny.
Unimax jak najbardziej - jak napisał kolega wyżej.

Jak już masz wyłączać filtr na noc, to kup chociaż jakiś niewielki ultracichy filtr, który będzie Ci mieszał wodę w zbiorniku 24h. Ogromna część bakterii azotowych siedzi w podłożu, na elementach wystroju, szybach i w samej wodzie, więc dołożenie takiego "mieszacza" znacznie poprawi warunki biologiczne w akwarium. Może być coś na przykład z Aquaela turbo. Mam ten model "500" w kotniku w pokoju w którym śpię i jest bezgłośny. Też jestem bardzo wrażliwy na hałas w nocy. Pewnie nawet jakbyś dorzucił Pat-mini to byłoby znacznie lepiej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ok, spróbuje zawalczyć z filtrem.
Kulki z gliny w piachu mnie nie przekonują, obawiam się że jakaś grzebiąca rybka rozpirzy glinę po całym akwarium.
Kiedyś było łatwiej, miałem niebieskołuską w setce, filtr zwykły gąbkowy z brzęczyka i przelew z niezbyt dużego akwa roślinnego. Niestety czasy się zmieniają a akwa muszę mięć chwilowo tylko jedno.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
To nawozy w płynie stosuj jak Cie kulki nie przekonują. Zresztą większość roślin dobrze radzi sobie na piachu.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Mam żwirek 3cm a na tym piach i roślinki rosną. Co jakiś czas odmulam i wtedy wyciągam , przy okazji, piach który się zapadł w żwirek i jest OK.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Sensej, Loobo, Deviles, dzięki, piasek położony. Roślinki w grubym żwirku na wierzchu, dla urody bo ciemny i aby roślinek nic z podłoża nie wyrwało. Unimax jak będzie normalne 300-400l akwa. Zastanawiam się tylko nad filtrem wewnętrznym. Wiem z doświadczenia jak upierdliwie słychać pod wodą motorówkę.
Wprawdzie filtr to nie motorówka ale akwa. to nie jezioro. Pewnie przesadzam, nie chciałbym jednak aby moje ryby cierpiały dyskomfort przez pracę silniczka. Teraz odczekam aż roślinki się ukorzenią i tylko pozostanie problem dobrania obsady.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości