• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Babkarium 100x40

#1
Cześć Wink
Mam do dyspozycji baniak 100x40, w tej chwili funkcjonujący - spory eheim i głowica 1000l/h. I pojawiły się w hurtowni u nas babki i zakochałem się po uszy.
Są w nim brzanki purpurowe i raczej zostaną.

Przejrzałem trochę filmików na YT, świetna sprawa.

Mam jednak 2 pytania:
1. Jak wyhodować wystarczającą ilość glonów, żeby babki się wyżywiły tym? Dolewać krzemianów, żeby pobudzić wzrost okrzemek? Ciut przenawozić?

2. Czy falownik typu jebao/aquanova może być niebezpieczny dla babek? Chciałbym, żeby zbiornik "bujał", ale nie wiem czy ryby nie wpadną przez kraty falownika?

Na dno lepszy będzie piasek, czy gruby żwirek tak jak jest w potokach (czym zwiększam tym powierzchnię do żerowania babek) ?

Pozdro Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jakie babki się pojawiły ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Chodzi o Stiphodon? Nie musisz nic dolewać. Zadbaj o dużo światła i nie przesadź z ilością babek. Oczywiście możesz je wpuścić jak akwarium będzie dojrzałe, będą jakieś glony i film bakteryjny. Mam dwie babki i nie żywią się tylko glonami, ale tez filmem bakteryjnym. Bierz pod uwagę, ze te w sklepie często są w kiepskim stanie i zapewne nie wszystkie przeżyją. U mnie z 4 zostały dwie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Babki lentipes ikeae
sicyopterus lagocephalus
 sicyopus exallisquamulus
 stiphodon elegans
 stiphodon semoni

A co z podłożem wg. Twojego doświadczenia? Smile
Falownik też mnie zastanawia
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Podłoże to najlepiej gładkie kamienie plus jakiś gładki żwir ewentualnie trochę piasku. Siedzą raczej wyłącznie na kamieniach, szybach, korzeniach, na piasku nie, na większych kamyczkami żwiru ewentualnie tak. Falownik nie wydaje mi się niebezpieczny. Miałem z nimi duży mocny falownik i nie zdażyło się nic złego.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dzięki mistrzu! No to zrobim potoczek plus lekkie bujanie, mieszkam nad bałtykiem więc kamoli kamyczków znajdę od koloru do wyboru Smile

Ostatnie pytanie, czy mogę do nich lać odpad po ro?
Stiphodony z tego co czytałem, wolą twardszą wodę i to raczej jest prawda - lata temu miałem jakieś zwykłe stiphodony, marniały w miękkiej wodzie.
Odpadu RO mam setki litrów, mogę nawet stałą podmianę zamontować i by miały świeżą wodę na okrągło. Plus krzemiany w wodzie, dla glonów będzie OK
Bo odpad Ro to na logikę, przefiltrowana kranówa - chyba, że mylę coś?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
OK, babki wylądowały do mnie znacznie dużo wcześniej, niż miało być Wink
Także zbiornik przechodzi w środku stopniowy remont, będą kamole i piasek i anubiasy. Szumi falownik na tryb bujania, chodzi wiekowy kubełek plus głowica 2000L/h pod którą bardzo chętnie się ustawiają babki i przylgi

Dostałem 5 worków, część z nich będę musiał odsprzedać.
Zamieszkały 2 gat. stiphodonów, elegans i semoni blue neon - stiphodony już miałem, więc nie taka nowość, malutkie i towarzyskie
Sicyopterus lagocephalus, giganty wśród babek - bardzo płochliwe, skrywają się ale niesamowicie piękne
Lentipesy - bardzo skoczne, w popłochu spierdzielają od razu na górę, na 'ląd', wspinają się po szybach jak głupie!
Sicyopus - agresywne wobec siebie, będę musiał ich zredukować i z tego co znalazłem, są drapieżne i jeszcze nie wiem jak pogodzę z dietą

Jakieś fotki wstawię wkrótce, te ryby są warte uwagi!
Sporo info zasiągnąłem u japończyków na forum loaches, tak jak myślałem ... podstawą przy nich jest pędzić glony. Giganty - Sicyopterusy niestety nie przyjmują zastępczych pokarmów, trzeba glona dla nich hodować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Stiphodon semoni blue neon
[Obrazek: zdjecie.jpg]
[Obrazek: zdjecie.jpg]
[Obrazek: zdjecie.jpg]

Sicyopyerus lagocephalus
[Obrazek: zdjecie.jpg]
[Obrazek: zdjecie.jpg]

Lentipes ikeae
[Obrazek: zdjecie.jpg]

Sicyopus exallisquamulus
[Obrazek: zdjecie.jpg]


Zdjęcia są jakie są, ciężko z nimi się dogadać jeszcze Smile Stiphodony są najufniejsze, najgorzej z wielkoludami - Sicyopterusami.

Nazwy gatunkowe nie są jeszcze na 100% potwierdzone, mam pewność tylko co do S. semoni 'blue neon' i Sicyopusów, reszta może się okazać jeszcze czymś innym Wink Pod taką nazwą przyszły i póki co, używam jej.
Akwarium przechodzi remont, odsysam ten żwirek codziennie i dolewam świeżej wody prosto z odpadu RO, w tygodniu wjedzie piasek i kamole.

Mam w planie hodowlę glonów na potrzeby Sicyopterusów, również nieco nawożu dolewam do baniaka, coby rozbudzić glony.

Sporo info można zasięgnać u azjatów, u nas kiepsko z nimi. Jakiś jeden typ w PL miał Sicyopterusy, ale padały z tego co czytałem - nie przestawiały się na zastępcze pokarmy... a to trzeba gloniska dla nich hodować!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Bardzo interesujący projekt. Wstawiaj dużo zdjęć Smile
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Babki pierwsza klasa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości