• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [192l] Corydoras panda

#1
Po kilku latach wracam do ryb i do studiowania tego forum zatem witam ponownie! Smile

Lecimy z tematem, który chodził mi po głowie od dłuższego czasu- akwarium gatunkowe robione pod Corydoras panda.

Kilka lat temu trzymałem grupę tych ryb w moich 540l z biotopem Rio Nanay. Niestety pewnej nocy straciłem je razem z całą obsadą...
W garażu stoi nieużywane 375l ale z pewnych względów nie mogłem go użyć, 112l za małe, 160l niby ok ale jednak trochę za krótkie i ma inne przeznaczenie... W zeszłym tygodniu Rogatek oddawał dwa akwaria 120x40x40cm- 192l, wylądowały u mnie. Dziękuję Rogatku :!:

Szybki przegląd zapasów, filtry są, oświetlenie jest, piasek jest, badyle są, akwarium jest, miejsce na regale jest, nawet znalazła się grzałka.
No to do dzieła Smile

Szybki opis:
akwarium: 120x40x40cm- 192l
oświetlenie: lampka z Castoramy za 19,99zł z "halogenem" LED 6,5W 2700k.
filtracja: 2 głowice AquaEl Cirkulatro 350 i 500 z gąbką, dojdzie Eheim Classic 2213 wypchany ceramiką
ogrzewanie: AquaEl 100W
podłoże: piasek kwarcowy do piaskownic, wiadro 25l razem ze starymi liśćmi i kawałkami korzeni, użyte wcześniej w Glossy na WDA
dekoracje: gałęzie
obsada: chwilowo 39x Neon inessa
            docelowo 10x Corydoras panda, może Carnegiella marthae


Pandy w naturze zamieszkują spokojnie płynące rzeki i strumienie z piaszczystym dnem. Tutaj przykład:

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=cWIVCdLOImw[/yt]


Założenie- typowe czarne wody, to co lubię najbardziej   Cool


Z moim pomocnikiem zabraliśmy się do roboty, oto czym dysponowaliśmy:

[Obrazek: 5PAbRSQ.jpg]

[Obrazek: jrD1T2q.jpg]


Podobno nie doczyściłem akwarium...

[Obrazek: jF9wkqu.jpg]


Zbiornik z naklejonym tłem z worka i matą:

[Obrazek: BkhmMe4.jpg]


Zbiornik z TiBee wylądował na dolnej półce a pompa powietrza na samym dole obok sumpa, 192l na górze:

[Obrazek: scpOUSF.jpg]


Słów kilka o filtracji. W związku z tym, że Pandy w naturze żyją w strumieniach chciałem podobny efekt osiągnąć w swoim akwarium. Na tegorocznym WDA z psycho39 rozmawialiśmy o odwzorowaniu strumienia w akwarium (swoją drogą jego akwarium jest mistrzowskie! http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=35099 ). Przypomniał mi pewien patent, który zastosowałem u siebie.
Do stworzenia prądu wody użyłem 2 głowic AquaEla wpiętych pod, niezastąpione u mnie, białe rury o średnicy 1/2" do zimnej wody:

[Obrazek: uQN6Erh.jpg]


Sprawa banalnie prosta, metrowa rura i gąbka z e-jet3 znalazła się na drugim końcu akwarium:

[Obrazek: YikVoA8.jpg]


Dzięki temu mam ruch wody w jednym kierunku Smile

Białe rurki schowane pod piaskiem, widać tylko głowice i gąbkę:

[Obrazek: ZXPnM38.jpg]

[Obrazek: Vqv3FPM.jpg]


Kilka badyli:

[Obrazek: WyBeW5Y.jpg]


I jest efekt końcowy:

[Obrazek: 3sNXNGJ.jpg]


40l wody ze zbiornika z neonami, koło 40l z podmian w krewetkariach, reszta czyste RO. Zmieniłem też gąbkę z E-jeta na gąbkę z akwarium z neonami oraz Cirkulator 350 na 500 żeby mocniej kręcił.

W akwarium tymczasowo wylądowały też Neony inessa:

[Obrazek: kZff18n.jpg]



Edyta: przypomina naturę?  Cool

[Obrazek: s9kjPrK.jpg]


 parę zdjęć z 4 dnia istnienia akwarium.


[Obrazek: afuGHvu.jpg]

[Obrazek: oXk5UQp.jpg]

[Obrazek: jetSsde.jpg]


W akwarium dokonałem małych zmian, przeniosłem lampkę na prawą stronę, wrzuciłem trochę rogatka i podłączyłem filtr e-jet3 napędzany powietrzem, trochę booombli nie zaszkodzi Wink


[Obrazek: 31GJa4u.jpg]


A tak się prezentuje cały regał, góra 192l pod pandy, środek 4x27l z krewetkami, niżej 37l z krewetkami, dół sump 120l pod który podłączę dedykowane 45l akwaria z krewetkami:

[Obrazek: 3BynPbJ.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pięknie! Ile sztuk Pand tam planujesz?
Po obejrzeniu video mam zupełnie inny pogląd na kirysy i żalem spoglądam na moje 10szt.. czas dokupic Wink

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Zdjęcia prosimy jako załączniki.

Projekt bardzo fajny, sposób filtracji od dawna myślałem zaaplikować w jakimś akwarium z bystrzami Okok Na pewno dałbym tam więcej kirysków niż 10. Ale to oczywiście twoje akwa, mniejsza liczba też ma swój urok.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Na początek chcę 10 sztuk żeby zobaczyć czy wszystko będzie ok. Potem prawdopodobnie dodam jeszcze co najmniej 10-15 sztuk, zobaczę jak wyjdzie. W sumie im więcej tym lepiej.
Kiedyś w 540l miałem ponad 60 Otosów, super widok jak pływały taką grupą Smile

Wieczorem postaram się podmienić zdjęcia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
I tak trzymaj, fajnie obseruje sie ryby lawicowe. 
Caly regal wyglada swietnieSmile
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mega pomysł i wykonanie -zazdraszczam.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki za opinie Wink

Regał powstał pod krewetki... na dole sump 120l pod który będzie podpięte 12 akwariów 45l  w jednym obieguSmile tylko coś nie mogę się zebrać do jego dokończenia... Muszę powiercić akwaria, powklejać prowadnice do hamburgów, zrobić spływy z każdego akwarium, powroty do akwariów i na koniec obudować. Roboty dużo a czasu mało...
To akwarium wylądowało na nim przypadkowo. Sam projekt chodził mi po głowie od jakiegoś roku. Miałem go zrobić w standardowych 160l ale trafiło się te akwarium, górna półka była wolna i... jest Big Grin




Przepraszam za te zdjęcia, zamuliłem i teraz już się nie da edytować postu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Bardzo ciekawy projekt. Osobiście uwielbiam kiryski Smile i w końcu będą najważniejszymi mieszkańcami. Zastanawia mnie Twój plan na sumpa do 12 akwariów. Nie obawiasz się, że w razie jakiejś choroby padnie Ci wszystko? Po drugie czy we wszystkich akwariach posiadasz te same parametry? Może się nie znam ale dla mnie to trochę ryzykowne podejście.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Sam mam 10 pand i to wygląda nieziemsko przy takim dnie mając 30 sztuk można sobie na to pozwolić a widoku tyłu w stadzie już zazdroszczę
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(27-10-2017, 08:22 AM)Aisulim napisał(a): Bardzo ciekawy projekt. Osobiście uwielbiam kiryski Smile i w końcu będą najważniejszymi mieszkańcami. Zastanawia mnie Twój plan na sumpa do 12 akwariów. Nie obawiasz się, że w razie jakiejś choroby padnie Ci wszystko? Po drugie czy we wszystkich akwariach posiadasz te same parametry? Może się nie znam ale dla mnie to trochę ryzykowne podejście.

Ryzyko jest ale jeden baniak odłączę z systemu i użyję go jako kwarantanny gdzie wpuszczę nowe krewetki do odpadu starych. Jak padną to nowe i odpady. W sumpie mam jeszcze 3 komory dla krewetek Smile Parametry będą wszędzie takie same w końcu woda będzie się mieszała non stop.

Znajdę chwilę to w dziale o fishroomach założę temat z regałem, mimo że pod krewetki to może Was zainteresują moje rozwiązania.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości