• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Przejście na "poważniejsze" pokarmy suche

#1
Cześć
Z racji tego ze zapasy suchego żarcia właśnie się kończą, rozpoczynam poszukiwanie następnych. Muszę mieć suchą karmę najlepiej w płatkach ponieważ przez system pracy stosuje automatyczne karmniki. Mam też inne akwaria z drobnymi rybami i tam podaje roztarte płatki.
Akwaria i obsady:
[250L] Herotilapia multispinosa+Thorichthys maculipinnis+ Xiphophorus hellerii "Palenque"

[60L] Betta splendens+Trigonostigma espei
[60L] Pseudomugil gertrudae
[60L] Fundulopanchax gardneri

Obecnie/dotychczas stosowałem na codzień  do karmienia:
Tropical Supervit 1L+Spirulina SuperForte 0,25L+ Vitality&Color 0,25L wymieszane w karmniku
Dodatkowo -sypane "z ręki" co drugi, trzeci dzień:
Tropical D-allio plus
Mrożonki -takie z tabliczek- wodzień, komar, solowiec, czasem ochotkę i kryl drobny.
Doradźcie proszę co kupić teraz..
Czytam że dobre i polecane są Naturefood, Hikari, ale które konkretnie dla tak różnorodnych obsad będą jeśli nie najlepsze to ... odpowiednie.
Tomek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Przy CA najczęściej daję karmy OSI - spirulinę, mieszankę maitanance oraz cichlid flakes
Omega One - Veggie Flakes
NF - premium cichlid i plant, a takze jakies z artemią,
OSI - wybarwiająca red power i discus
Mrozonki -atremia, wodzień, kryl, oczlik
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Do nikaraguańskich polecam Ci zakup Supreme Doktora- jeden z najlepszych pokarmów roślinnych na rynku. "Zwykły" plant też jest świetny.

Dla drobnicy każdy drobny będzie dobry- czy to Kristall, Marine, Cichlid czy Supreme Artemia- byle w rozmiarze S.

Co do mrożonek- polecam jeszcze drobny kryll oraz pochodną oczlika- Cyclopeeze. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Info po kilku tygodniach -może się komuś przyda:
Wziąłem do sypania "z ręki":
Naturefood Premium Kristal S
Do karmników:
OSI Cichlid Flakes -1L

OSI Spirulina- 0.3L
OSI Vivid Color Flakes- 0.3L


Ryby jedzą BARDZO chętnie, wybarwienie ładne, młode mieczyki i Elioty rosną- chyba dobrze Wink

Ja też jestem zadowolony.

Tomek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Może nieco OT. Też czasami używam karmnika, tylko że wolę drobne granulaty, niż płatki.
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Może trochę odkopię - ale szukając pokarmów z "wyższej półki", czytajcie przede wszystkim ich skład. Warto brać te, które mają w składzie całe ryby / skorupiaki (whole fish meal / whole krill meal itp.), a także kelp i spirulinę / chlorellę. Im mniej "produktów ubocznych" w składzie, tym lepiej. Ważna jest też kolejność, w której składniki są wymienione, bo tego, co pierwsze na liście, jest najwięcej. I nie ma co się sugerować marką - np. Tropical czy Hikari, a nawet Naturefood są bardzo nierówne.
Specjaliści od żywienia ryb podpowiadają, żeby nie karmić ryb mięsem zwierząt ciepłokrwistych i unikać zbóż typu soja, kukurydza czy groszek, bo tego ryba nie strawi (a soja i kukurydza to są główne składniki np. Hikari Cichlid Staple...).
Zdecydowanie polecam:
* całą linię North Fin
* linia Omega One też opiera się na naturalnych składnikach - na razie badam, ale po przeczytaniu składów jestem zachwycona
* Hikari Discus Bio-Gold, Micro Wafers i od biedy Cichlid Gold, od pozostałych ich produktów trzymać się z daleka
* Tropical Soft Line - cała linia - i niektóre z ich nowszych pokarmów, typu różne granulki dla dyskowców (zwłaszcza dzikich) / z czosnkiem / z krylem / z 35% spiruliny (ale trzeba wybierać starannie, bo to bardzo nierówna firma)
* niektóre Naturefoody, zwłaszcza linia Supreme Kristall, ale trzeba uważać - np. NF Premium Color Plus i Premium Cichlid zawierają mięso zwierząt!
Reszty albo nie znam, albo jest niewarta zachodu Wink (np. Discusfood, OSI i Tetra moim zdaniem są mocno przereklamowane, jak się zerknie na skład).
A tutaj link do strony, na której ktoś się porządnie przyłożył do zbadania tego, czym karmimy ryby:
http://www.oscarfish.com/6-star-foods.html
http://www.oscarfish.com/5-star-foods.html
...
- wg nich bdb są jeszcze New Life Spectrum; jak dotąd nie próbowałam, więc się nie wypowiem.
[-] Post Gość otrzymał 1 polubień od:
  • Stan
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Groszek zły nie jest Wink.

Trafiłem na jakąś nieznaną mi markę(patrząc po cenach premium Tongue) w zoologu w Tulipanie którego mam w Łodzi niecałe 10 minut od mieszkania- nie mogę sobie przypomnieć nazwy, ale na pierwszy rzut oka wydawał się spoko. Jak następnym razem będę, to obczaję co i jak Smile,
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Cytat:[...] unikać zbóż typu soja, kukurydza czy groszek, bo tego ryba nie strawi (a to są np. główne składniki Hikari Cichlid Staple...).
Soja i kukurydza to głównie węglowodany i puste kalorie- idealny zapychacz by podkręcić procenty na opakowaniu. Ale są one całkowicie strawne dla ryb. Za to kontrowersyjny jest wpływ fitoestrogenów, a są one nierozłączne jeśli chodzi o soję.

Co do groszku- nie wiem skąd ta opinia. Jeden z najlepszych pokarmów roślinnych na ryb!
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Omega One Veggie - jedyny pokarm suchy, który moje thomasy jedzą bez grymaszenia
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Z tym groszkiem mnie trochę zaskoczyliście Wink ale możliwe, że mam błędną informację, chętnie się dowiem jeżeli tak. Powtarzam po jednym ze "szpeców" od żywienia.
Ogólnie teraz jest tendencja, żeby nie karmić ryb tym, co się uprawia na lądzie, a czego one w swoim otoczeniu normalnie nie mają - właśnie pustymi kaloriami - tylko dawać im naturalne jedzonko: to co pod wodą i to co spada do wody (owady & owoce).
Z Omegi mam na razie Shrimp Pellets i Cichlid Super Color Pellets, jeszcze ich rybom nie zapodałam ale już widzę, że trzeba je porządnie namoczyć, bo twarde niemiłosiernie Wink a zapach mają świetny, jakby przyszły prosto z morza Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości