• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [54l] Pseudo dorzecze Orinoko

#1
Dość świeże akwarium po restarcie. Zmiana z roślinniaka, przy okazji zmiana filtracji na hamburską. 

akwarium: 60x30x30
oświetlenie: belka hagen glo 2x24w, świeci się jedna 24w 6500k
filtracja: narożny hamburg z gąbki 3cm 30ppi zasilany patem mini, za nim ceramika, stare gąbki, troche keramzytu
podłoże: piasek kwarcowy 0,8-1,2mm, pod nim keramzyt
rośliny: microsorium mini, trident, anubias nana, mech jawajski
dekoracje: korzenie sosnowe, troche pokruszonych liści ketapangu, szyszki olchy
fauna: 16 neonów simulans, 5 prystelek, 5 otosków
temperatura 24-25 stopni bez grzałki.
parametry niestety wody kranowej.
kożuch mam nadzieje, że zniknie z czasem, jeżeli nie, to pokombinuje z jakimś skimmerem.

wszystkie rady, porady, instrukcje, uwagi mile widziane.


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Korzenie miałeś mocno przesuszone? Z tego co wiem to drewna z drzew iglastych nie daje się do akwariów, ale to może mądrzejsi ci powiedzą.

Liści możesz dolożyć, niekoniecznie pokrojonych Smile Poza tym bardzo przyjemnie. Planujesz jakieś Apisto?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
W sumie to nie wiem czy to sosna czy nie. Kupne są, sklepowe. Kiedyś chciałem znaleźć w necie czego to korzenie i najbliżej chyba im do "sosny bagiennej".
Liście dokładam stopniowo, więc na pewno będą sie pojawiać.
Co do apisto, to nie wiem. Jeżeli już coś, to borelli 1+1.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Fajny ten korzeń, raczej nie sosna. Jak ze sklepu to pewnie jakieś tropikalne drewno...
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Akwa ciekawe. Podoba mi się, bo trochę w moim stylu, od filtracji zaczynając, na roślinach kończąc. Wink

Dla Borelek, temperatura odpowiednia dla neonów, będzie trochę wysoka.

Drewno drzew iglastych nadaje się do akwariów, jak już jest stare, przetrawione i nie wydziela żywicy.

Korzuszek będziesz miał. Taki urok filtra hamburskiego.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
dla simulansów za wysoka?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nie. Przecineczki powiedzą Ci prawdę. To co dla neonów ok, to dla Borelli za wysokie progi. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Drewno drzew iglastych nie wydziela żywicy do wody. Żywica w wodzie jest nierozpuszczalna. Gdyby była, to bursztynów nad morzem by nikt nigdy na oczy nie widział. Wink 

Drewno drzew iglastych nadaje się do akwarystyki, ale musi być lepiej spreparowane. Najlepiej by przeleżało w wodzie z 2 sezony Wink

Jeśli to ma być pseudo Orinoko to może Ramki a nie Borelki? 

Mnie osobiście jeszcze te rośliny rażą (w sensie doboru gatunków), ale tak to już jest jak się biotopowo myśli Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Sorki, prawdę prawisz. Bardziej chodziło o to, co przy okazji się wydziela, a obecność żywicy sugeruje, że drewno jeszcze nie zdechło. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie no, kwasy żywiczne muszą się rozpuszczać, bo jak inaczej mielibyśmy je wymyć z drewna długim moczeniem? Wink Klucz w tym, że bardzo słabo. To z jednej strony dobrze, ale z drugiej niedobrze - dobrze, bo trudno osiągnąć wysokie stężenie w akwarium, źle - bo przez długi czas jakieś ryzyko jednak będzie. Oczywiście biorąc to pod uwagę szanse na jakieś zatrucie nie są wielkie (mimo, że kwasy żywiczne naprawdę są toksyczne), ale należy brać pod uwagę że jakieś ryzyko jest - nigdy nie mamy pewności jak dany kawałek drewna się zachowa, a jak zawalimy całe akwarium iglakami to różnie możemy trafić. Trzeba mieć na względzie też, że im bardziej kwaśna woda tym toksyczność kwasów żywicznych rośnie - szczęśliwie wraz ze spadkiem pH spada rozpuszczalność kwasów żywicznych, więc tutaj to niejako "zeruje" tę sytuację.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości