• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Quiz - co Ty wiesz o Pielęgnicach?!

Leszku zadałbyś coś z Tanganiki, na pewno znasz pełno ciekawostek Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(08-04-2012, 00:55 AM)Ruki napisał(a):
rufus napisał(a):W takim razie nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tą litofilnością u ryb
Przedrostek "lito" pewnie pochodzi od jakiegoś słowa z łaciny lub greki, oznacza tyle co skała/skalisty(bodajże). I tak przykładowo mamy litosferę(warstwę Ziemi) czy litofilne pierwiastki.
Ryby litofilne jako miejsce złożenia ikry wybierają powierzchnię kamieni lub umieszczają ikrę w przestrzeniach między nimi. Co do tego drugiego przypadku nie znam przykładu ze świata pielęgnic, ale z naszego polskiego podwórka są to ryby łososiowate- kopią gniazda w żwirze i w nim składają ikrę. Dlatego też zwróciłem uwagę wcześniej do definicji psammofilności przedstawionej przez K-Pona, że nie ma tym przypadku mowy o jakimkolwiek żwirze.

Ja nie neguje przedstawionych przez Ciebie faktów Łukasz Smile
Nadal nie odpowiedziałeś na moją prośbę:
(05-04-2012, 09:01 AM)K-Pon napisał(a): Podaj jedyny słuszny podział Smile
Wtedy wyjaśnię czemu to ja mam rację Smile

W tej prośbie i tym jak przedstawiłem i opisałem podział jest ukryte to, że i tak mam rację.
Ja jedynie cytowałem dosłownie opis zgodnie z wymieniona książką. Jest to zaproponowany przez Autora podział (brak w książce odnośników do literatury - źródła). Nie pisze, że jest on doskonały, ale w prosty sposób dzieli ryby akwariowe. Stąd brak w podziale np. określenia gębacze, pyszczaki itp., stąd sztuczne wydzielenie muszlowców (mimo niefortunnego zapisu z wnętrzem ciała).

Po wypowiedzi administratora rozumiem, że pytanie nieaktualne i zostanie bez odpowiedzi :/ szkoda.
Proponuję jednak, aby kolejne pytanie zadała osoba która próbowała na nie odpowiedzieć jako pierwsza Smile



Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
K-Pon wydaje mi się, że odpowiedzi prawidłowe już padły... Różnice są w interpretacjach różnych źródeł informacji. Wydaje mi się, że przy kilku źródłach zawsze doszukać się można pewnych nieścisłości i ciężko będzie tu dowieść kto ma rację, bo pewnie każdy z Was po trochu.

Dlatego proponuję potyczkę słowną lub przy użyciu innego rodzaju broni na spotkaniu tanganickim i rację będzie miał ten, który przeżyje Big Grin

Jeśli jednak jest wola kontynuowania tematu na forum, to myślę że jednak będzie trzeba wydzielić nowy wątek, a tutaj zadać kolejne pytanie Wink
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Smile tylko kto zadaje pytanie, bo ja już się pogubiłem :/
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
no to zapodaję kolejne pytanie: "Kto ma rację Ruki czy K-Pon?" Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Puk puk. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Kto tam? Tongue

Jak nie ma chetnych to ja zadam pytania, bo juz zapomnialem nawet, ze tak fajny temat na forum jest Wink wszyscy larw w usta nabrali, tylko jednemu samcowi chce sie pukac Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Dawaj Julko Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ktora z pielegnic posiada nie zrosniete dwa promienie pletw piersiowych i dlaczego?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Triglachromis otostigma - dolne promienie płetwy piersiowej przekształcone są jakby
w czułki, które pozwalają ''skanować podłoże'' w poszukiwaniu jadalnych bezkręgowców Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 3 gości