• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pelvicachromis taeniatus Moliwe - WF

#1
Hej,

jedna z flagowych form regionalnych Pelvicachromis taeniatus. Najpopularniejsza w akwariach z racji duzej tolerancji co do twardosci i Ph wody. Sex ratio u mlodych jest wyrownane nawet przy Ph okolo 7.5 i srednio twardej wodzie - ma na to wplyw zupelnie inna specyfikacja wody w naturalnym srodowisku niz w przypadku pozostalych form regionalnych taeniatus.

Generalnie Lamboj od lat sugeruje, ze nazywane przez akwarystow "formy regionalne" to jest tak napawde kompleks kilku/kilkunastu gatunkow pielegnic zaznaczajac jednak, ze dokladne i rzetelne opisanie tych gatunkow to jest praca na cale zycie i raczej nie predko uda sie wszystko uporzadkowac. Poki co sugeruje oparcie sie na opracowaniu Loiselle i Castro (1980), ktorzy podzielili kompleks taeniatus na trzy gatunki. Prawdziwy Pelvicachromis taeniatus taeniatus (Boulenger 1901 jako Pelmatochromis taeniatus) zamieszkujacy Nigerie.
Pelvicachromis taeniatus callipterus (Pellegrin 1929 jako Pelmatochromis kribensis calliptera) - zamieszkujacy zachodni Kamerun - tutaj mamy wlasnie Moliwe.
Pelvicachromis taeniatus kribensis (Boulenger 1911 jako "Pelmatochromis kribensis" - pochodzace z poludniowo zachodniego Kamerunu. Co ciekawe! Lokalizacje z Ndonga zamieszkuje Pelvicachromis pulcher oraz Pelvicachromis taeniatus. Wobec aktualnych danych systematycznych wody nigerii nie zamieszkuje Pelvicachromis pulcher a jego podgatunek badz w ogole osobny gatunek, ktory naukowo opisywany jest poki co jako Pelvicachromis sp. aff. pulcher. Prawdziwy, oryginalny "kribensis" to jest wlasnie ta kamerunska populacja Pelvicachromis pulcher z Ndonga Smile (dlatego wlasnie je zamowilem na nastepna dostawe - zeszczam sie ze szczescia jak wreszcie zobacze prawdziwego jakze popularnego i mylnie sprzedawanego barwniaka czerwonobrzuchego Big Grin).

Wracajac do barwniaka szmaragdowego z Moliwe (Kamerun). Wobec powyzszych faktow, ktore zostaly mi przedstawione przez Dr Lamboja mailowo ryba powinna byc oznaczana jako Pelvicachromis taeniatus callipterus. Co prawda w glowe osob nie zwiazanych z Zachodnia Afryka kolejne nazwy lacinskie moga wprowadzic nieco zamieszania jednak to, ze powszechnie stosuje sie nazwy nieaktualne badz bledne nie znaczy, ze jest to dzialanie sluszne Smile. Tyle teoretycznych pierdol. Filmiki. Dwa ode mnie, dwa od Teda Judy (to on miedzy innymi byl w Gabonie z Lambojem).






Na podstawie wlasnych doswiadczen i filmikow Teda z pelna odpowiedzialnoscia stwierdzam iz spokojnie i bez stresowo mozna trzymac kilka par taeniatusow (a takze i innych [nie wszystkich] afrykanskich barwniakow w jednym akwarium).
Bede sie takze trzymal opinii, ze ryby z odlowu cechuja sie obnizonym poziomem agresji w porownaniu z hodowlanymi. Zainteresowanych odsylam do opracowan, ktore podsuwa nam wujek google po spytaniu o "agression levels in captive bred populations of fish" czy cos w ten desen, juz nie pamietam ale jest tego kilkanascie ;p.

Generalnie u taeniatusow nie ma czegos takiego jak staly kolor. Zmienia sie on i portafi przejsc z pomaranczowego w niebieski w trakcie kilku sekund. Wszystko zalezy od nastroju (tarlo, zaloty, pokarm, dominacja, walka, stres itd) - to jest najbardziej fascynujace u tych ryb.

Troche zdjec:
[Obrazek: taeniatus-female.jpg]

[Obrazek: taeniatus-female01.jpg]

[Obrazek: taeniatus-female2.jpg]

[Obrazek: allegro-mlode01.jpg]

[Obrazek: allegro-mlode02.jpg]

Smile Dobry barwniak na poczatek przygody z zachodnia afryka Smile.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Fajne info, szkoda że nie napisałeś tego wcześniej, przydałoby mi się do artykułu Smile A co z P. taeniatus "Wouri"? Zaliczamy go do P. t. kribensis czy raczej już podchodzi pod nowy gatunek?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Hejka,

wiesz jest limit rzeczy, ktore czlowiek moze zrobic jednego dnia Smile. Importy, opieka nad pokazna liczba baniakow z rybami potrzebujacymi miekkiej wody, praca, kobita Tongue. Maile sprawdzam regularnie Wink. Teraz mam kapke wiecej czasu wiec i w miare regularnie lookam forum Smile. Co za artykul?

Wouri zyje na granicy podzialu miedzy SW a W ale z wygladu to mi bardziej pasuje do callipterus Smile.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Artykuł na forum. Dział - Inne rejony Afryki. Smile Wouri są jednak zdecydowanie mocniej zbudowane od innych taeniatus, nawet samice się nieco różnią... Poza tym Lamboj pisze o nim na CRC i w swojej książce, że być może wkrótce doczeka się opisu jako oddzielny gatunek.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Hej,

hehe stary nie widziales dzikich Lobe - byly gigantyczne. Ile max sie podaje dla Wouri? W grupie moliwe tez mialem jednego takiego byczego samca. Musial miec juz swoje lata. Ale byl ze dwa razy wiekszy od najwiekszego z pozostalych Smile Kazda pewnie forma to tak naprawde osobny gatunek - pisalem o tym wyzej. Poki co brak takich prac a wygladem przypominaja te z grupy callipterus, zwlaszcza samice w szacie godowej moliwe jest podobna do wouri, te z grupy Kribensis maja zupelnie inne zestawy kolorow. Opisanie naukowe jednego gatunku zajmuje tak mniej wiecej 2-3 lata i taki okres uznaje sie za krotki Smile.
www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Hej,

fotki rzeki Moliwe w czasie pory suchej.

Calosc:
[Obrazek: moliwe_river1.jpg]

Jak widać, rzeczka w tym odcinku nie jest za szeroka, bardziej przypomina taki wiekszy strumien. Roslinnosci podwodnej wlasciwie brak.

W nadbrzeznej roslinnosci pomieszkuje sobie niezliczona liczba karpiencoksztaltnych.
[Obrazek: moliwe_river3-killisInVegetation.jpg]
Tutaj rowniez roslinnosci podwodnej brak.

Odcinek rzeki gdzie w porze suchej stacjonuja Pelvicachromisy i Benitochromisy. Jak widac dno pokryte warstwa mulu i szczatek roslinnosci nadbrzeznej. Warto zaznaczyc, ze brak jest wyraznych barier rozgraniczajacych rewiry pojedynczych ryb.
[Obrazek: MoliweRiver_bottomPelvicachromisANDBenitochromis.jpg]

W czasie pory suchej wielkie lawice Pelvicachromisow i Benitochromisow zyja razem i bezkonfliktowo.
[Obrazek: pelvicachromis_benitochromis.jpg]

Mysle, ze fotki daja duzy wglad w to jak wyglada zycie dzikuskow Smile i jak powinny byc dla nich urzadzane zbiorniki.

A tak wyglada rzeka pare kilometrow w dol dalej.
[Obrazek: moliwe_river5.jpg]

www.hassar.eu - importy prosto z gorącej zachodniej Afryki - tanio, drogo, konkretnie Smile
www.sumiki.pl - pierwszy polski portal o sumach (wykasowałem bazę niechcący ale mam backup - niedługo będzie śmigał)

Proud member of ACSI
http://silurus.acnatsci.org/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości