• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: jakiej firmy ceramika

#21
W  słabo zarybionym akwa 112L (dwa glonojady po 10cm, dwie paskowane i jeden samiec błękitnej 12cm) w kubełku mam 1.2L siporaxu 15mm i chyba się sprawdza bo rośliny bez nawozu nie chcą rosnąć Co jakiś czas muszę tabletkę pod korzenie wcisnąć Nawet nurzaniec się poddał bez nawozu. Nie polecam siporaxu 25mm bo to sama pusta przestrzeń, szkoda miejsca w kuble. Docelowo przy zmianie filtra przesiadam się na matrix To jest chyba na razie najlepsze co może być. Druga sprawa podobno ceramika mocno tłumi filtr. Nie wiem ile w tym prawdy ale z filtra teoretyczne 450L/H mam w pomiarach 100L/H a filtr czysty jak łza. Jak będę miał nowy kubeł to zrobię testy bez ceramiki i testy po podmianie wirnika na nowy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Panowie, Siporax i Matrix to już przeżytek Big Grin hehe

Ostatnio fajną analizę wkładów nowoczesnych biologicznych zrobił Decco Osko na grupie afrykanistów Smile na FB. Pozwolę sobie wkleić wyniki tutaj:



"
Decco Osko

22 lutego o 11:42
Nano-ceramika nowe rewolucyjne złoża biologiczne .
AQUARIO NEO MEDIA Korea , MAXSPECT NANO-TECH BIO-MEDIA - BIOSPHERE Chiny , BRIGHTWELL XPORT BIO CUBES USA w porównaniu do Seachem Matrix .
Wyjaśnienie. Celem opisu nie jest sugestia by wymieniać dotychczasowe złoża na te nowoczesne czy też te stare są gorsze. Są doskonałe choć daleko im do tych wykonanych w nano-technologii pod każdym względem . Nowe nano-ceramiki nie tylko mają wielokrotnie większe powierzchnie dla osadzenia się bakterii ale potrafią także regulować pH, Przy tych nano-ceramikach Matrix ze swoim 700m2/l i ceną 70 zł/l wypada słabo i bardzo bardzo drogo.

1.
http://www.aquario.co.kr/neoMedia/neoMediaTI.php
Ceramika firmy Aquario Korea - 4000m2/litr za 35 zł to 5,7 x większa powierzchnia za 1/2 ceny

2.
https://www.coralhouse.pl/maxspect-nano-...BY-Ri_w_ow
Chińska nanoceramika firmy Maxspect - 2430m2/kg i cenie 89zł to 3,5 x większa powierzchnia od Matrixa . Regulare kule średnicy 3cm z otworem w środku dadzą najmniejsze opory przepływu a 13 kulek zastępuje 1 litr Matrixa. czyli jest do baniaka z 800l wody netto a to znaczy Malawi 1000l ( fotka4) - zobacz 13 kulek do banki 1000l

3.
https://www.coralhouse.pl/xport-bio-cube...FxBECjKS1M

Amerykańska bioceramika Brightwell jest najdroższa ale 3716m2/litr i 240 zł to i tak taniej niż Matrix bo to ma 5,3 x większą powierzchnie od Matrixa i porównywalna ilość za ta samą powierzchnię kosztuje 45 zł więc o 40% jest tańszy.
Bakterie nitryfikacyjne np. Nitrosomonas mają rozmiar ok 2um więc każda szczelina o takim wymiarze pozwala im się już osiedlać . Oczywiście producenci nanoceramik to doskonale wiedzą i podając powierzchnię uwzględniają tylko te powyżej 2 um. więc nie ma tu żadnej ściemy i fałszywej reklamy
Kiedy warto się zastanowić nad zamiana na jedno z nich . Moim zdaniem wszędzie tam gdzie mamy bardzo mało miejsca oraz zależy nam na małych oporach przepływu wody a więc na pewno - narurowiec, kaseciak, ale już kubeł czy sump z racji iż mają dużo miejsca nie wymagają takich decyzji. Znacznie mniejsze powierzchnie złoża ceramicznego nadrabiają ilością złoża, co prawda płacąc za to słabszym przepływem przez kubeł . W sumpie nie ma to znaczenia zupełnie a przepływ zależy od mocy pompy i wysokości podnoszenia słupa wody.
"

Jeszcze wkleję linka do tego postu na FB ale nie wiem czy zadziała każdemu bo różnie bywa
https://www.facebook.com/groups/15189888...SEARCH_BOX
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Czyli jednak dobrze wyszperalem Neo Media

Teraz pytanie czy soft faktycznie zmiekcza wode i czy bardziej niz taka sama ilosc np lignitu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
A wiecie, że przy obciążeniu biologicznym w "standardowych" naszych akwariach większość tego złoża nie będzie nawet zasiedlona?:> Takie wydajność złoża to do mocno przerybionych baniaków czy z dużą ilością ryb o szybkiej przemianie materii.

I poza samymi porami i szczelinami należy pamiętać, że bakterie muszą stworzyć biofilm by aktywnie pracować. W ich przypadku mniej a większych dziur będzie lepsze, niż pełno małych gdzie tylko wcisną się pojedynczo.

mikezetfirst, te złoża soft działają pewnie na tej samej zasadzie co podłoża aktywne. Ich skuteczność obniżania maleje wraz ze zużyciem, im twardsza woda tym szybciej.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Oczywiście że tak. Generalnie w 95% naszych baniaków sam piasek i reszta aranżacji jest wystarczającą powierzchnią dla bakterii Smile

Ale tak czy inaczej te nano-ceramiki są niesamowite. Morszczaki donoszą, że są nieziemsko skuteczne. Jak komuś nie chce się przeglądać forum nano-reef Smile to o jednej z tych nano-ceramik ostatnio mówił Aqua-amator:
=
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
I tak złoża zraszane mają większą wydajność i skuteczność. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Kupujac ostatnio od pewnej osoby Eheima 2250 tez o tym slyszalem ba nawet moglem zaobserwowac jak zraszane z sumpem ogarnia 2000l 

Zakupem tego kubelka wystawilem sie na smiesznosc Wink w oczach tej osoby bo to wyjatkowo malo wydajna metoda filtracji

Zraszane maja w diskusie w kilku baniakach
Na YT tez widzialem kilka mega przerybionych akwarii na zraszanym i na pierwszy rzut oka dzialaly bez zarzutu

Gdyby tylko odpowiednio zabudowac czesc fitracyjna zeby uchronic przed wilgocia to byloby super
Do napedu wystarczy kilkuwatowa pompka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Po wymianie kubełka Ikola250 na Tetrę EX800 Plus (przełożona ceramika, zachowana kolejność wkładów) wydajność była bez zmian (znaczy tragiczna) W porywach 200L/h Myślałem że może na wężu wylotowym lampa uv zarosła w środku glutem Wink, lampa czysta, no to wąż wylotowy przypchany - wyczyściłem. Dalej brak wydajności. Już miałem znowu wymieniać filtr Wink ale ponownie zrobiłem test Ikoli na nowych wężach i szokO maj gat Pełny przepływ 450L/h. To mnie natchnęło do przeczyszczenia węża na zasysaniu. Po tym zabiegu Tetra zapinkala tak że mi się woda wylewała z akwarium. Musiałem ją zdławić. Nie spodziewałem się że nalot w wężu zasysającym potrafi zbić przepływ nawet o 80%. Jutro kupuję szczotkę do węży i raz na miesiąc pucowanie całego wlotu bo bez tego filtr traci lekko 50% wydajności. Zastanawiam się nawet nad dwoma rurkami zasysania i trójnik na wlocie do filtra. Wracając do tematu (z obserwacji) siporax nawet źle traktowany (bez odpowiedniej filtracji mechanicznej) nie zarasta tak bardzo na powierzchni. Cokolwiek urośnie to przepływ wody potrafi to oderwać. W przeciwieństwie chińska ceramika robi się brązowa już po kilku miesiącach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Tetra po tygodniu straciła wydajność do 185L/h Żadne czyszczenia nie pomogły. Na pusto bez wkładów ma 190L/h Chyba będę składał reklamację Bezradny
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Na filtrze i grzałce nie warto oszczędzać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości