• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™

#21
(08-12-2012, 10:00 AM)Killifish napisał(a): torf nie wysycha na wiór, on po tygodniu jest ciągle wilgotny.
No właśnie mój wysycha i potem się praktycznie nadaje tylko o wyrzucenia. Ale nie wziąłem pod uwagę, że ja mam torf zupełnie na wierzchu i parowanie jest o wiele większe.

(08-12-2012, 10:00 AM)Killifish napisał(a): 400 litrów samej torfianki
Masz takie wyniki!! Ja na 400 litrów wody zużywam 80 litrów torfu. No nie to w ogóle nie ma sensu ten system co mam. A już ponad rok się z tym tak męczę.
Ok bardzo dziękuje za ten temat i cenne informacje. Pomyśle tylko gdzie taką armatę zainstalować i ją zakładam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Tomek, nie rozumiem w co nie chcesz uwierzyć? Przecież to całkowicie naturalny spadek w armacie z wodą o takich parametrach.
Zrób swoją i się przekonaj Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Robilem tylko taka prowizoryczna troche. Smile
Juz wiem gdzie zle przeczytalem. Macie w kranie wode o ph 7 i kh - 1? Jesli tak no to mozliwe te pomiary.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Bardzo sprytny wynalazek Smile

Mnie interesuje jeszcze kwestia samej procedury przepuszczania wody - widzę od spodu podłożony baniaczek na przesączoną wodę ale nie widzę i nie wiem jak dawkujecie wodę od góry, metodą kropelkową z węża podłączonego do kranu?

Jak to się dobywa?
Jak to funkcjonuje w przypadku przepuszczania większej ilości wody, czy to układ na tyle stabilny i "samodzielny", że można to uruchomić na kilka dni bez kontroli i doglądania?

PS. Swojej armaty nie pokażę Tongue - Qba by mnie zbanował.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Tomek, cytuje z autoryzowanego wywiadu:
"GH około 13,5 ; woda kranowa a po przepuszczeniu 5. pH wyjściowe 7,38 a końcowe 4,70. KH wyjściowe 1."
Faktycznie mogło namieszać Big Grin
KH 1 oczywiście końcowe, chodziło autorce o wyjściowe z armaty Big Grin Poprawię.

Chemicznie możliwe pH 7 i KH 1.

Filipeee... jako, że armaty pokazać nie chcesz to wytłumaczę Tongue

Rusty robi tak. Wlewa wodę z baniaka do armaty <4 litry> i się sączy jak ogląda serial do baniaka pod armatą. Dolewa potem litr kranówki do baniaka i ma wodę o stałych parametrach potrzebną dla Jej ryb.
Oczywiście można zrobić automat, kwestia dobrania ciśnienia wody. Można zrobić zamknięty obieg, tylko trzeba pamiętać, że torf traci swoje właściwości z czasem i oczywiście pod armatą musi znajdować się duuuuuża beczka, ale problemu nie widzę. Trochę przypominałoby to filtr zewnętrzny z wkładem torfowym, oczywiście większą powierzchnię torfu bym dał wtedy, czyli większą średnicę rur, może rozwiązał to na zasadzie złoża zraszanego, nie wiem, musiałbym pomyśleć, ale jest to do wykonania.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Tak właśnie przypuszczałem, że ograniczone to jest pojemnością rur użytych do budowy armaty.
Mnie interesowało by rozwiązanie, żeby np. jednorazowo uruchomić armatę i przepuścić przez nią 100 litrów bez ciągłego doglądania i dolewania wody, niech to sobie sączy się przez kilka dni ale samo, bez dolewania
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Filip ja tak robię i 100 litrów leci maks 4 godziny. Zależy jak ubity jest torf i jaki torf.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
(08-12-2012, 22:12 PM)Killifish napisał(a): Filip ja tak robię i 100 litrów leci maks 4 godziny. Zależy jak ubity jest torf i jaki torf.
Killifish i też parametry schodzą z około 7,3ph do 4ph i gh do około 5?
100 litrów w 4 godziny to bardzo szybko.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Tak schodzą.
Ja leję RO Smile , już o tym pisałem, także twardości mam zerowe na starcie. Wzbogacam wodę tylko w garbniki i pH spada samoczynnie.

Wkrótce robię nowy test z zastosowaniem C76H52O46 i C7H6O5 w akwarystyce Smile Trzeba wrócić do wiedzy naszych dziadów Wink
Dla ciekawskich podaje przykładowy link do tego co mnie natchnęło Wink
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co.../Galle.jpg
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
To dopisz jakie ma kh na starcie tej wody, ze wychodzi z tego na wyjsciu kh 1. Dzieki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 4 gości