• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dario dario, ten prawdziwy ;D

#21
Mnie nic nie przeszło i stabilność chemiczną tak małego szkła bez żadnej techniki potrafię sobie wyobrazić... Smile Myślę, że każdy kto miałaby ochotę wysilić się trochę i zdobyć ryby z tego rodzaju poczytałby wcześniej i jeśli miałby w mieszkaniu temperatury 16-18°C wykazałby się rozsądkiem instalując grzałkę. I nie są to ryby dla każdego Smile Uważam, że wahania temperatur (w granicach rozsądku) są dla ryb bardziej odpowiednie, niż całoroczne utrzymywanie jej na jednym poziomie.


(29-08-2012, 20:30 PM)Ruki napisał(a): Brrr, aż mnie ciarki przeszły. Nie wyobrażam sobie małego akwarium bez filtra, bo przecież 15-20l akwarium nie ma żadnej stabilności. No i super polecanie bez grzałki, nie znając warunki w czyimś domu. Wink U mnie by się to skończyło zmrożeniem ryb w zimie przy 16-18*C panujących w pokoju. Big Grin

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Cytat:najlepiej w parze, bez filtra, ogrzewania i światła.
Widzisz, tak złożyłeś zdanie, że po "najlepiej" wymieniłeś w parze, bez filtra, grzałki i oświetlenia. Czyli ze najlepiej gdyby techniki w ogóle nie było. Wink Nie wiem czy zrobiłeś to mylnie czy celowo, dlatego się wypowiedziałem jak to może odebrać ktoś kto tych ryb nie ma.

A co do małych baniaków. IMHO do 60-80 litrów nie ma mowy o jakieś stabilizacji bez filtra(czy innego mieszania wody). Ja zawsze do małych 20-30l akwariów daję filtr, no chyba że ryby są tam dawane tylko na max 2-3 tygodnie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(29-08-2012, 19:34 PM)hatiras napisał(a):
(29-08-2012, 19:05 PM)Killifish napisał(a): Mogę wiedzieć skąd takie informacje?

Jasne, stąd (polecam ostatni akapitSmile:

http://www.parosphromenus-project.org/en...tanks.html

i z własnego doświadczeniaSmile

To mamy zupełnie inne doświadczenia. U Dario dario także nie widzę filtra.
Ruki wszystkimi członkami popieram Twoje słowa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(29-08-2012, 21:08 PM)Killifish napisał(a):
(29-08-2012, 19:34 PM)hatiras napisał(a):
(29-08-2012, 19:05 PM)Killifish napisał(a): Mogę wiedzieć skąd takie informacje?

Jasne, stąd (polecam ostatni akapitSmile:

http://www.parosphromenus-project.org/en...tanks.html

i z własnego doświadczeniaSmile

To mamy zupełnie inne doświadczenia. U Dario dario także nie widzę filtra.
Ruki wszystkimi członkami popieram Twoje słowa.

Swoją drogą, ja tam na stronie nie widzę, by ktoś nawoływał do rezygnacji z filtracji. Wink

Air-operated, weak sponge filters are better suited than fast centrifugal filters. Anyone who does not overfeed, can completely do without any filter. If you want to be on the safe side,you should use small filters and beginners should use them in any case.

Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Chłopaki, nie widzę sensu, żeby się spierać, bo każdy ma inne doświadczenia. Uważam, że wyznacznikiem tego, ze ryby czują się dobrze jest choćby fakt, że systematycznie odchowuję młode (nie mam na myśli Dario dario, które są nowym nabytkiem i są w dosyć cienkiej kondycji Smile ) To samo dotyczy choćby większych Spaherichthys vaillanti, które też o dziwo żyją i skutecznie rozmnażają się któryś raz bez filtra. Proponuję zagłębić się w literaturę dotyczącą małych labiryntowców, bo to nie ja jestem pomysłodawcą takiego sposobu trzymania rybSmile

Kilifish, dwa zdania z Twojego cytatu są istotne:

"Anyone who does not overfeed, can completely do without any filter."
i
"If you want to be on the safe side,you should use small filters and beginners should use them in any case."

Nie jestem wymiataczem, ale wiem na co zwracać uwagę obserwując ryby. Początkującym bym siebie tez nie nazwałSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
A ja tam wyznaję zasadę, która została zaprezentowana w cytowanej treści:
"If you want to be on the safe side,you should use small filters ". Wink Zawsze lepiej jest mieć jedno zabezpieczenie więcej. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Zawsze lepiej dmuchać na zimneSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Po pierwsze, nikt ze znanych mi hodowców błędnikowców, nawet tych najmniejszych, nie trzyma ich w zbiornikach mniejszych niż 40x25 dno/lustro wody. Nikt nie trzyma bez filtracji, bez zabezpieczenia w formie ogrzewania(chociażby do rozrodu). To szkoła europejska, naturalistyczna. Jest szkoła amerykańska, do której zaliczam Ciebie, z która nie jest dla mnie, po prostu sprawdzałem i wolę europejską.
Literaturę znam dobrze, wiem ile zniosą te ryby bez filtracji bo uczestniczyłem w badaniach Wink

Ja nic nie cytowałem, po za Twoimi słowami, tym bardziej z tej strony Big Grin

Pokaz cóż tam masz z błędnikowców, w jakimś temacie. A spór o zasady i doświadczenie, my wolimy dmuchać na zimne, Ty nie. Dwie różne szkoły Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Odwiedziłem kilku hodowców labiryntów z IGL i niektórzy trzymają ryby w akwariach 25x15cm lub ciut mniejszych, z malutkim (wielkości ca. 2 pudełek zapałek) filtrem gąbkowym i grubą warstwą rzęsy lub rogatkiem przy powierzchni. Podłoże ok. 5mm piasku. Niektórzy nie mają nawet szyb nakrywowych co IMO przy np. wild Betta jest nieporozumieniem jak dla mnie...
Ponadto odnosząc się do tego co napisał Łukasz (hatrias) uważam, że możliwe jest trzymanie parki Dario dario w akwa bez filtra przy karmieniu np. tylko żywym solowcem, wioślarkami itp. Żywy pokarm ma tę przewagę nad mrożonkami, ze jak nie zostanie zjedzony to żyje i nie zabiera dużo tlenu do rozkładu, a jedynie nieco do oddychania (oczywiście nie mówię to o ilościach pokarmu upchanego jak puszka sardynek).
Ja zawsze w swoim akwa staram się zamontować choćby kostkę napowietrzającą, bo jednak poprawia to warunki środowiskowe.

Killi masz jakieś publikacje ze swoich badań?
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Artur - nie moich Smile klubowych badań. Nie pamiętam, czy to zostało wydane, ale zapytam i dam znać.
Jak pisalem, różnica zdań akademicka, ja wolę mieć filtrację w każdym zbiorniku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości