• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża?

#21
Gdy posadziłem małą roślinkę ze sklepu to też miała prawie 50cm do tafli. Teraz już mniej.Smile
Całe akwa oświetlam ok 8500 lumenów (wcześniej 2xświetlówka T5 54W, teraz lampa LED). Lekkie zabarwienie wody (szyszki olchy) nie przeszkadzało roślinom ładnie się rozrastać. Za to zauważyłem, że wymagany jest nawóz z żelazem. Warszawska kranówka nie ma ani trochę przyswajalnego Fe. Może tego brakuje u Ciebie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(15-03-2021, 18:56 PM)tsl napisał(a): Wsypałem drobniejszy piasek kwarcowy (0.5-1.2 mm) i wygląda bardzo ładnie. Jednak jest tak drobny, że ryby przepływające szybko przy dnie wzbudzają za sobą chmurę pyłu. Ciekawe czy za tydzień wszystkie dekoracje i rośliny będę miał przykryte białą kołderką plus warstwa piachu w filtrach. Gdybym mógł wybierać jeszcze raz, wziąłbym jednak grubszy piach.
Na razie akwa dojrzewa i czeka na ziemki. Puki co pływa w nim obsada azjatycka.
Najlepsza gradacja 0.8-1.2 nie jest to pył pływający w toni ani żwir, fajnie opada na dno. Z czasem Nawet ten drobny który masz u siebie będzie stabilniejszy jak osiądzie na nim biologia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(17-03-2021, 10:23 AM)tsl napisał(a): Warszawska kranówka nie ma ani trochę przyswajalnego Fe. Może tego brakuje u Ciebie.
Podaję Fe hybrydowe Fe+2, Fe+3
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Zaletą piasku jest to, że nie trzeba tegoż odmulać - jeśli komuś nie odpowiada poziom zanieczyszczeń to łatwo może się tego pozbyć. W przypadku mieszanki piasku ze żwirem jest podobnie. Z kolei sam gruby żwir to materiał na problemy wszelakie - trzeba odmulać i brak tu stabilności. Cyrkulacja wody nie będzie zaletą wszak składniki jeśli akurat będą potrzebne będą się masowo wypłukiwać. W przypadku ziemiojadów sam gruby żwir odpada - przesiewanie piasku i innych podłoży dających się przesiewać jest niezbędne do zachowania ich dobrostanu. To ważne dla względów behawioralnych jak i fizjologicznych. Nie wszystkie pielęgnice muszą być na piasku, nie wszystkim chów na grubym podłożu/żwirze będzie szkodził ale z pewnością nie należą do nich ziemiojady.

Domyślnie akwarium z ziemiojadami to nie akwarium roślinne - czy to holenderskie czy japońskie, więc tu piaszczyste podłoże nie stanowiłoby problemu. Jeśli wybór pada na rośliny to prawie na pewno na takie, którym uprawa w piasku nie przeszkadza  [Obrazek: haha.gif]
Rolleyes Central America Buzki
[-] Post Mesjah otrzymał 2 Lubię to od:
  • Darek, Papja
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Podsumowanie po roku. Żabienica w piasku rośnie bardzo dobrze. Pędy z kwiatami wystają mi z akwarium na salon Big Grin.  Korzeniami objęła całe półtorametrowe dno. Za to zwartki zmarniały. Nie służyło im ciągłe zasypywanie i odkopywanie przez ziemki.
Faktycznie jak pisze Mesjah, właściwie od roku nie muszę odmulać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości