• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Apisto - warunki

#1
Zakładam długo odkładane 112l BW dla apisto.
Macie pokrywy w waszych akwariach? Ze względu na koszty chyba wolałbym jej nie mieć.
Grzałka 100w wystarczy? Miałem kiedyś aquael ultra heater w 60l i fajnie pokazywał temp i wyglądał jako tako. Czy warto dopłacać do takiej grzałki?

Filtr prawdopodobnie aquael turbo 500 bądź pat mini.

Akwarium miałoby stać w moim pokoju, a często przesiaduję późnymi godzinami i mała lampka się w pokoju świeci. Czy nie zaburzy to cyklu dnia i nocy dla apisto?

Bardzo spodobały mi się elizki ale zastanawiam się czy na początek nie wziąć czegoś prostszego. Mam filtr RO Big Grin

Pochwalcie się swoimi 112l - będę bardzo wdzięczny Haha
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zrób sobie hamburga - ukryjesz w nim głowicę i grzałkę (100W wystarczy), wygląda spoko i ma duże złoże biologiczne. No i jest bezobsługowy praktycznie Wink Wtedy taki aquael 500 będzie idealny, pat mini troszke za słaby.

Cytat:Akwarium miałoby stać w moim pokoju, a często przesiaduję późnymi godzinami i mała lampka się w pokoju świeci. Czy nie zaburzy to cyklu dnia i nocy dla apisto?
Nigdy się nad tym w sumie nie zastanawiałem, ale myślę że to żaden problem. W końcu w naturze nocą mają światło księżyca Wink

Cytat:Bardzo spodobały mi się elizki ale zastanawiam się czy na początek nie wziąć czegoś prostszego. Mam filtr RO [Obrazek: biggrin.gif]
Filtr RO i dno 80x30 zdaje się, że pozwalają na każdy gatunek apisto, więc w sumie ogranicza Cię tylko to co wybierzesz Wink Potem pod ten gatunek dopasuj parametry wody i wystrój akwarium oraz ułóż resztę obsady.
Przejrzyj Magazyny Cichlid@e (https://cichlidae.pl/forumdisplay.php?fid=64). Jest tam sporo informacji na temat apisto Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Zaczne od tego ze pokrywa przy apisto jest praktycznoe konieczna, poniewaz sploszone ryby czesto plyna bardzo szybko do rogu akwarium a pozniej niestety do gory zbiornika... reszte mozesz sobie dopowiedziec Smile 
Ja w swoim akwarium 112 i 54 mam pokrywy orginalne gdyz takie akwaria zdobylem i tak juz zostalo. Co prawda w 112 zmienilem oswietlenie po awarii statecznika, ale to malo istotne. 
Jesli jie posiadasz pokrywy a koszta zwiazane z jej zakupem wolisz przeznaczyc na coś innego to w zamian mozesz uzyc szyb nakrywkowych czy poliweglanu komorowego - lekki i przyjemny w obróbce. Niestety tutaj bedziesz musial pomyslec o oswietleniu, rybom do szczescia nie jest konieczne, ale dla roslin czy twoich obserwacji juz tak Smile
Jezeli chodzi o grzalke to ja zawsze uzywam eheim jager i jestem zadowolony, ustawienie temperatury dosc dokladne i nie swieci jak choinka. 100 Watt wystarczy z zapasem.
Pat mini raczej nie da rady - mam go w 54 litrach jako naped filtra hamburskiego i tam daje rade, ale prad wody jest lekki.
Turbo 500 jest dedykowany do 150 litrów wiec bierz go w ciemno bo bedzie sie nadawal.
Zastanow sie nad montazem hamburga. Mozna za nim schowac filtr grzalke czy skarpetke z torfem Smile

Co do ryb to musisz sam sobie odpowiedziec czy dasz sobie rade z preparowaniem wody, jej cotygodniowymi podmianami i ewentualnym zakwaszaniem. Konieczny bedzie filtr odwroconej osmozy - RO. Chyba ze masz w kranie miekka wode
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja jakiś czas temu zrezygnowałem z pokrywy na rzecz szyb i jestem zadowolony ze zmiany. Tafle mam podzieloną na 2 części które można przysunąć do zewnętrznych krawędzi akwa. Szczelina jest tylko środkiem. W jednym rogu jest ścięty róg żeby kable wypuścić ale to jest nad hamburgiem. Szyby leżą na wzmocnieniach akwarium. Co do oświetlenia kiedyś wypatrzyłem w Castoramie takie małe profile aluminiowe U kształtne na 1m długie w które idealnie wchodzą moduły LED 3 diodowe. Do tego jakiś zasilacz i belka oświetleniowa gotowa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jakie macie doświadczenia z Aquael turbo 500?
Chodzi mi szczególnie o głośność pracy.
Akwarium bez pokrywy koło łóżka więc fajnie żeby był cichy.
[-] Post lukasz1717 otrzymał 1 polubień od:
  • Kuros
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Akwarium bez pokrywy w przypadku Apistogramma skończy się suszkami Wink
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(30-01-2021, 15:14 PM)lukasz1717 napisał(a): Jakie macie doświadczenia z Aquael turbo 500?
Chodzi mi szczególnie o głośność pracy.
Akwarium bez pokrywy koło łóżka więc fajnie żeby był cichy.

Niesłyszalny mam to za głową u siebie
A jak @Papja wspomniał przykryj zbiornik bo będą straty
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jeśli chodzi o pokrywę to chyba tylko z aquaela bo można ją na tylnej ścianie zawiesić przy podmianie czy karmieniu.
Co myślicie o 1650lm 6500k 16w sunny LED która jest w zestawie z pokrywą?
Fajnie by było dać też pistie, więc może wzięła by na siebie trochę światła Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Potwierdzam, 500 działa super, jest cichy, bardzo wygodny w obsłudze, jedynie czasem ciężko otworzyć pojemniki na media, ale otwieranie głowicy, dostęp do wirnika, dodatkowe części i ich montaż bardzo dobrze zrobione.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Mój niestety pracuje gość głośno.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości