• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Jesteś tu nowy? Napisz coś o sobie! [Vol.3]

Witam wszystkich uczestników forum Smile.
Mam na imię Zbyszek, mieszkam w Brwinowie (Mazowieckie). 
Moja przygoda z pielęgnicami rozpoczęła się w 1983 lub 84 roku - dokładnie nie pamiętam Smile i trwa do dziś - z małą dwuletnią przerwą na odbycie zasadniczej służby wojskowej - starsi forumowicze wiedzą o czym piszę Smile. Owa przygoda rozpoczęła się od rozmnożenia czerwieniaka dwuplamego (Hemichromis bimaculatus), potem była księżniczka z burundii (Neolamprologus brichardi) i tu muszę dodać, że są to jedyne gatunki z poza Ameryki Południowej i Środkowej, które gościły w moich akwariach. Przez kolejne lata zdecydowanie w moich zbiornikach przeważają pielęgnice Południowoamerykańskie a sporadycznie było kilka gatunków z Ameryki Centralnej. Obecnie z pielęgnicowatych pływają u mnie: ziemiojad czerwonogłowy (Geophagus steindachneri), ziemiojad brazylijski (Geophagus brasiliensis), ziemiojad spiczastogłowy (Satanoperca jurupari) i pielęgnica severum (Heros efasciatus). Napiszę jeszcze o moich ulubionych gatunkach, które hodowałem i do których odczuwam największy sentyment Smile, a są to: pielęgnica cytrynowa (Amphilophus citrinellus) i wspomniany powyżej ziemiojad czerwonogłowy (Geophagus steindachneri). Co do moich planów akwarystycznych to chciałbym jeszcze kiedyś powrócić do hodowli pielęgnicy szmaragdowej (Hypselecara temporalis) i uaru królewskiego (Uaru amphiacanthoides) - hodowałem te ryby dość krótko pod koniec lat 90-tych i odczuwam straszny niedosyt w ich temacie Smile. Myślę też o gatunkach z rodziny Guianacara. 
Na koniec dodam, że do akwarystyki podchodzę bardzo hobbystycznie, bez żadnej presji na hodowlę jakiś rzadkich czy modnych gatunków, lub rozmnażania za wszelką cenę - ot po prostu lubię rybki i je trzymam w akwariach Smile. Życzę wszystkim sukcesów hodowlanych, satysfakcji i zadowolenia z naszego hobby.
 
Podziękowania złożone przez:
Witam, i proszę o zdjęcia ziemiojada ( Satanoperca jurupari) - bardzo jestem ciekawy co tam u ciebie pływa.. Masz je od niedawna czy też juz ładnych parę lat ..?
Ziemiojad szpiczastogłowy - ale też nazwy sobie wymyślaliśmy Smile ... jest jeszcze Ziemiojad pstry ( Satanoperca leucosticta) Wink

Młodzi już tego nie pamietają ..Wink

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Podziękowania złożone przez:
A mi się przypomniało jeszcze Acarichthys - kopik Smile , Biotodoma - grzebiec Smile
 
Podziękowania złożone przez:
Zbyszku - witaj! Czy Ty to Ty a czy jurupari to nie te ode mnie przypadkiem? Smile Czyżbym Cię namówiła na nasze forum? Big Grin jeśli tak, to bardzo mnie to cieszy Big Grin

jeszcze znam ziemiojad perłowy - Satanoperca mapiritensis
 
Podziękowania złożone przez:
(01-08-2016, 11:45 AM)Vanilka napisał(a): Zbyszku - witaj! Czy Ty to Ty a czy jurupari to nie te ode mnie przypadkiem? Smile Czyżbym Cię namówiła na nasze forum? Big Grin 

Wszystko się zgadza: ja to ja, ziemiojady są od Ciebie i dzięki rozmowie z Tobą zarejestrowałem się na forum Smile.


Nie śmiejcie się z polskich nazw ryb (choć czasem trudno się powstrzymać od śmiechu) Smile, żyjemy w Polsce i powinniśmy jak najwięcej używać naszego ojczystego języka Okok.
 
Podziękowania złożone przez:
(02-08-2016, 06:28 AM)Zbigniew napisał(a):
(01-08-2016, 11:45 AM)Vanilka napisał(a): Zbyszku - witaj! Czy Ty to Ty a czy jurupari to nie te ode mnie przypadkiem? Smile Czyżbym Cię namówiła na nasze forum? Big Grin 

Wszystko się zgadza: ja to ja, ziemiojady są od Ciebie i dzięki rozmowie z Tobą zarejestrowałem się na forum Smile.


Nie śmiejcie się z polskich nazw ryb (choć czasem trudno się powstrzymać od śmiechu) Smile, żyjemy w Polsce i powinniśmy jak najwięcej używać naszego ojczystego języka Okok.

Bardzo się cieszę, że Ty to Ty Smile rozgość się tu z nami na forum, i bardzo chętnie prosimy o tematy z Twoimi akwariami i zdjęciami ryb, obserwacje i wiedza, jaką do tej pory miałeś okazję zdobyć, również jest mile widziana Smile
 
Podziękowania złożone przez:
Witam forumowiczów.

Mój pierwszy post Smile. Od wielu lat fascynują mnie pielęgnice (a wiosen już trochę mam), postanowiłem zatem trochę podyskutować i wymienić doświadczenia na forum.
Zabawa na serio zaczęła się 10 lat temu, gdy po przeprowadzce zakupiłem 300l zbiornik. Od około 8 lat z powodzeniem pływają w nim pielęgnice zebry i miodowe (a raczej ich któreś pokolenie). W tym roku zrealizowałem jednak swoje marzenie i zafundowałem sobie (mając wsparcie żony Smile) nowy, większy zbiornik 576 l, który funkcjonuje już od dwóch miesięcy. Jego (zamknięta) obsada to dwa haremy (1+2) akar pomarańczowopłetwych (rivulatus) oraz pielęgnic miodowych, stadko błyszczyków parańskich (19), 4 sumy platydoras costatus i 4 zbrojniki zwyczajne. Jak na razie połączenie jest bardzo dobre, oba gatunki pielęgnic podzieliły akwarium na dwie części, non stop przystępują do tarła i zupełnie ignorują znacznie mniejsze błyszczyki i pozostałe ryby. Lata doświadczeń pozwoliły mi uniknąć (jak na razie) chorób i wykwitu glonów (obowiązkowa kwarantanna ryb i roślin). W drugim zbiorniku (300l) na razie pozostaną zebry i miodowe, aczkolwiek jestem w trakcie zmiany aranżacji w kierunku biotopowego jeziora Nikaragua.
Sporo też czytam, a książkę A. Sieniawskiego znam niemal na pamięć Smile. Nota bene to autor podsunął pomysł połączenia akar z miodowymi, który (jak na razie) w praktyce sprawdza się wyśmienicie. Serdecznie pozdrawiam.
 
Podziękowania złożone przez:
Witamy !
Bardzo chętnie bym zobaczył tą 5-setkę.
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Podziękowania złożone przez:
witaj Lestat (czy oprócz ryb fascynują Cię także wampiry? Smile)
Dobrze trafiłeś i juz widzę PiotrKa jak pastwi się nad Twoim nikaraguańskim biotopem Smile, stamtąd do Kostaryki juz tylko granica więc PiotreK na pewno Cię i tam zaciągnie Smile

P.S. Słyszałem, że książka Sieniawskiego to takie byle co...  a jednak okazuje się, że zrobił chłop wiele dobrego.
 
Podziękowania złożone przez:
(31-08-2016, 15:08 PM)Sendog napisał(a): witaj Lestat (czy oprócz ryb fascynują Cię także wampiry? Smile)
Dobrze trafiłeś i juz widzę PiotrKa jak pastwi się nad Twoim nikaraguańskim biotopem Smile, stamtąd do Kostaryki juz tylko granica więc PiotreK na pewno Cię i tam zaciągnie Smile

P.S. Słyszałem, że książka Sieniawskiego to takie byle co...  a jednak okazuje się, że zrobił chłop wiele dobrego.
wampiry... a i owszem, ale obecnie na fali jest akwarystyka, ściślej pielęgnice amerykańskie, bo jakoś nigdy mnie do ryb z Afryki czy Azji nie ciągnęło... Ten terytorializm, dominowanie, wojowniczość, opieka nad potomstwem i niewątpliwe osobisty urok pielęgnic, dla mnie to kwintesencja akwarystki domowej.

(31-08-2016, 15:06 PM)Adrian napisał(a): Witamy !
Bardzo chętnie bym zobaczył tą 5-setkę.

Jak zrobię dobre zdjęcia to postaram się zaprezentować mój nowy projekcik w odpowiednim dziale.
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 9 gości