• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [ 220 l ] Zielone światełko dla pociągu

#31
barttsw trzymam za słowoSmile  wole posłuchać kogoś z doświadczeniem niż uczyć się na własnych błedach zwłaszcza że z wodą nie ma żartówSmile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Nie ma żadnego problemu ja to.naprawde lubię
Będziesz gotowy daj znać to ci dam całe zestawienie co Ci trzebaSmile
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
(02-03-2020, 21:38 PM)Goran napisał(a): Z Rzeszowa sam przywiozę. Firmowo jesteśmy tam raz w tygodnie dużym autem. 
Wpadł mi do głowy jeszcze inny pomysł ale pewnie podróży samo szkło. Mianowicie żeby sump nie był pod spodem tylko obok. Tzn akwa w całości miało by jakieś 3 m razem z sumpem.

Miałem takie rozwiązanie. Robisz naczynia połączone (akwarium - sump), potem gąbki i ceramika, na końcu pompka i wężykiem do akwarium w najdalszy koniec.
Unikasz otworów w dnie, klejenia rur, mocnej pompy itp.
jeżeli sumpa dobrze zamaskujesz to będzie super się sprawdzać.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
(03-03-2020, 01:43 AM)Sloma napisał(a): Unikasz otworów w dnie, klejenia rur, mocnej pompy itp.
jeżeli sumpa dobrze zamaskujesz to będzie super się sprawdzać.
akurat u kolegi pompa tonie będzie jakiś gigant , i nie rozumie czego się bać otworów czy hydrauliki Big Grin
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Ok. Dziś zrobię sobie rachunek sumienia z mojej niewiedzy i będę pytał żeby nie zrobić czegoś za mało albo za dużo.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Trochę poczytałem ale nadal nam mętlik w głowie.... Szok
To jakie będzie ostatecznie szkło zależy od filtracji jaką zastosuje. I tu mam dylematy.

Opcja 1
Nic nie kombinować tylko rozbudować to co mam w 112l, czyli multikani. Mam w sumie 4 pojemniki i 2 pompy. Mogę dokupić jeszcze kilka pojemników jeśli będzie trzeba. Teraz jest 1 l gąbek+ 2 l ceramiki na 1 pompie 800 l/h i daje to radę. W nowym akwa w zasadzie zwiększy się głównie ilość wody i tylko troszkę obsada. Zalety to brak wpływu na cenę nowego szkła, cicha praca, zasys wody z okolic dna wraz ze śmieciami. Wady to trudno dostępne media i pogrzebanie w nich, zakładanie gąbek na zasys przy narybku .

Opcja 2.
Sump pod akwarium.  Zalety to łatwy dostęp i możliwość zmian w mediach, grzałka w sumpie a nie w akwa, przelew do komina z powierzchni zlikwiduje obecny problem z filmem bakteryjnym. Wady.... komin podraża szkło zabiera miejsce w akwa ( chyba że zrobię go na zewnątrz doklejany ) przelew górny nie zbiera chyba śmieci z okolic dna, dlatego myślałem o dodatkowym hamburgu na drugim końcu akwa co znów zmniejsza zbiornik. Konieczność dobrego wyliczenia komory i pompy w sumpie żeby się nie zapowietrzała pompa.i żeby nie zalało domu przy braku prądu . Dodatkowo boję się za mam pod akwarium za mało miejsca ( nisko ) na sumpa. 

Opcja 3.
Sump obok skwarium .Dalej biorę ją pod uwagę z uwagi na zalety te same jak przy sumpie pod  a dodatkowo wykorzystam i tak tracone miejsce między sofa a scianą ( wizualuzacja ), brak wiercenia w dnie baniaka, nie ma problemu zalania przy braku prądu ( poziom wody w sumpie taki sam jak w akwa )
Wady ..... to samo co w opcji 2 czyli śmieci z dna i dodatkowy hamburg. I podstawowy dylemat jak wlać wodę z akwarium do sumpa który jest oddzielnym zbiornikiem. Bo robienie szkła 3m długiego z sumpem w środku odpada że względu na cenę szkła.

To tyle na dziś z moich przemyśleń. Będę wdzięczny za wszystkie uwagi.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Ile masz miejsca pod baniakiem ?
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
(03-03-2020, 23:36 PM)barttsw napisał(a): Ile masz miejsca pod baniakiem ?

Dokładnie jeszcze nie tozrysowałem. Ale na szybko licząc.... 
85 cm max góra szkła - 40 cm szkło - 4 cm stelaż i 10 cm na stopki pod dnem ( muszę się podnieść nad rurki od CO. To dsje jakieś max 30 cm. Chyba że sump będzie miał 30 cm max szerokości to może stać na podłodze bez dodatkowego dna . Co da 40 cm h.

Z boku akwa jest za to miejsca 80x40x75h Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Daruj sobie Samoa nie skleisz hydrauliki
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Może jak jedno obok drugiego, to kaskadowy spływ wody z akwarium (jedna ścianka niższa, ze szklaną rynienką na wodę) do sumpa również niższego od akwarium?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości