• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [300L] Tanganika po mojemu

#1
1. Litraż i wymiary akwarium.
300 L 120x50x50cm


2. Oświetlenie.
Belka oświetleniowa LED 16W


3. Filtracja.
Filtr zewnętrzny HW 304


4. Inny sprzęt.
Grzałka 200W, akwarium przykryte szkłem


5. Parametry wody.
Ph na poziomie 7,5 dodatkowo pilnuje bardzo No2, No3 z racji delikatności Cyprichromisów na parametry


6. Użyte dekoracje.
Piasek o granulacji 1-2mm oraz kamienie z pobliskiego zakładu kamieniarskiego (dokładnej nazwy ich nie pamiętam)


7. Obsada akwarium.
- Cyprichromis Leptosma Utinta 18szt 4-5cm rybek (w tym widzę już pewne 5 samców)
- Synodontis polli white 5szt 3-4cm młodzieży
- Lamprologus Callipterus 2+3 (Samce 6cm samice 3,4cm) - docelowo zostanie 1 samiec


8. Ew. rośliny.
Valisneria


9. Opis, przemyślenia, wnioski itd.
Całość zaczeła funkcjonować 3 tygodnie temu, początkowo trafiły do mnie cyprichromis leptosoma oraz synodontis polli white, w ostatnią niedzielę dojechaly również Callipterusy, które póki co są delikatnie przeganiane przez cyprichromisy - niestety ostatniej nocy jedna samica Callipterusa tak mocno się spłoszyła, że wyskoczyła - na szczęście zostały jeszcze 3.
Chciałbym dodać jeszcze tutaj jakiś 1 gatunek, głownie myśle o Altolamprologus Calvus - chociaż zdaję sobie sprawę, że bardziej do Callipterusa by pasował jakiś haremowy muszlowiec pokroju similisa lub vittatusa.


Załączone pliki Miniatury
           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Przyjemny baniak, jeszcze ciekawiej się zrobi jak callipterusy urządzą dno po swojemu. Nie jest jednak trochę przyciasny dla leptosom?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wiesz co ciężko mi odpowiedzieć bo ryby są stosunkowo młode, hodowca pasjonat Tanganiki który mi je sprzedał twierdził, że przy dużej grupie najlepiej takiej 20 parę sztuk+ nie powinno być większych problemów.  Narazie to moi faworyci w baniaku, sposób ich przepychanek... zalotów tych tzw przypinek to coś pięknego. Dodatkowo pływają cały czas przy przedniej szybie, są widoczne. Kapitalne ryby. Poza tym to jest odmiana Utinta, nie ma szans żeby samce urosły więcej niż 10cm także liczę na to, że ta grupa się utrzyma. Na pewno jest to wojownicza rybka. Przez moment przeszedł mi nawet pomysł, że być może odłowić Callipterusy do innego baniaka w ich miejsce wpuścic parę Calvusa. Dziwnie może to zabrzmi ale jakby te 2 gatunki się trochę wizualnie gryzły w tym baniaku, ale narazie nie chce robić jakiś rewolucji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dla śledzi może być trochę mały zbiornik, na pewno nie 20 sztuk, długość i wysokosc nie jest taka duza. Sprzedawcy rożne rzeczy twierdza, byle sprzedac. Ale przy takim dnie można zrobic niecke, wpuścić np. multiki z altoshellami i bajka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(10-01-2020, 22:35 PM)bpiotrow13 napisał(a): Dla śledzi może być trochę mały zbiornik, na pewno nie 20 sztuk, długość i wysokosc nie jest taka duza. Sprzedawcy rożne rzeczy twierdza, byle sprzedac. Ale przy takim dnie można zrobic niecke, wpuścić np. multiki z altoshellami i bajka.

Klasycznej niecki nie chce, hodowalem muszlowce blisko 3 lata (miałem w tym czasie w 2 swoich zbiorniach Calliurusy, Vittatusy, Alto shelle, Multiki, Ocellatusy, Ornatopinnisy, Caudopunctatusy) oczywiście nie równocześnie! Teraz postanowiłem, że spróbuję z czym innym co do Cyprichromisa masz rację może się okazać że grupę trzeba będzie zredukować powiedzmy do 10-12szt może też się okazać ten zbiornik dla nich finalnie zbyt mały, wtedy rozejrze się za Paracyprichromisami
Zapewne zapytasz "to dlaczego Callipterus" ? A bo nie miałem tej ryby, a przeciez nie mając obok siebie innych gat. muszlowcow też będzie przejawial ciekawe zachowania, a nie trzeba xxx muszli, które najzwyczajniej już mi się wizualnie przejadly.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Muszle moga sie przejesc, to prawda. Sam mialem pare lat niecke to wiem. Callipterus najciekawiej wyglada w niecce, stad skojarzenie, ale osobno tez przeciez funkcjonuje. 

Dla sledzi bedzie za male, ale dla paracyprichromisow cos mozna dobrac. 

A myslales o kolonii naskalniakow? Nigdy ich nie mialem, ale zawsze chcialem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Naskalniki dałyby radę, mi spokojnie funkcjonował układ 1+1 J. Ornatusa w takim baniaku. Może nawet 2+x dało by radę.
Co do Callipterusa to 2 samce w 120 cm to proszenie się o niepowodzenie Big Grin Ale próbuj, może się uda. To ryba dorastająca do większych rozmiarów; bez niecki to nie będzie to samo moim zdaniem - nie ma nic lepszego jak widok tego muszlowca niosącego muszle z jednej na drugą. W Magazynie Tanganika jest fajny artykuł o nich, polecam przejrzeć Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Mam 15 szt muszli wrzuconych, co do samców wiem ale wziąłem 2 na wypadek niepowodzenia transportu lub tak jak z 1 samica się trafiło niefortunnie gdyby któryś np. wyskoczył docelowo na pewno zostanie 1 samiec. Julidochromis to chyba nie moja bajka chociaz rybka ladna. Może inaczej nie chce już wiele mieszać co najwyżej wymienię cyprichromis na paracyprichromis. Synodtinsy zostają, Callipterus też noi wg mnie do Callipterusa mogę dorzucić telmatochromis vittatus shell lub similisa dokladajac muszli i kusi mnie jeszcze alto calvus do tej obsady. W naturze niecki callipterusa przecież są odwiedzane przez duże formy Alto. Tyle osób mnie do tej niecki przekonuje że chyba na prawdę zaraz się poddam i pojde za radami ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(11-01-2020, 16:41 PM)dbst13 napisał(a): Mam 15 szt muszli wrzuconych, co do samców wiem ale wziąłem 2 na wypadek niepowodzenia transportu lub tak jak z 1 samica się trafiło niefortunnie gdyby któryś np. wyskoczył docelowo na pewno zostanie 1 samiec. Julidochromis to chyba nie moja bajka chociaz rybka ladna. Może inaczej nie chce już wiele mieszać co najwyżej wymienię cyprichromis na paracyprichromis. Synodtinsy zostają, Callipterus też noi wg mnie do Callipterusa mogę dorzucić telmatochromis vittatus shell lub similisa dokladajac muszli i kusi mnie jeszcze alto calvus do tej obsady. W naturze niecki callipterusa przecież są odwiedzane przez duże formy Alto. Tyle osób mnie do tej niecki przekonuje że chyba na prawdę zaraz się poddam i pojde za radami ?

Bo niecka to niezla jazda i to akwarium az sie prosiSmile multiki/similisy to moim zdaniem cloueSmile Paracyprichromisy sam w niecce mialem. Dwa samce calllipterusa nie dadza dlugo rady tutaj. Calvusy tez nie, ale za to altoshelle idealnieSmile 
No i wszystko prowadzi do nieckiSmile)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Niecka super, ale nie zrobisz wielogatunkowej w baniaku 120x50 Big Grin Nie pchaj ich na siłę!
Alto minimum 150x70 rozsądnie. Żeby zrobić coś ala niecka w tym baniaku to próbować mógłbyś na upartego:
1+3 Callipterus
4+4 Vittatusa
mała kolonia multików/similisa - choć te drugie to niezłe bandziory.

Śledzie mają mało miejsca w 120cm. Naprawdę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości