• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [140l] aranżacja zbiornika

#1
Cześć wszystkim Smile Długo się zastanawiałam przed rejestracją i założeniem tego klasycznego "do zbiornika X ile rybek Z i co do nich" tematu, ale w końcu uznałam, że rybki mi nie wybaczą jeśli zrobię im krzywdę. Użytkownik Google długo służył pomocą, ale tyle razy wydawało mi się, że wiem i to forum weryfikowało moje wyobrażenia - dzięki wszystkim za dzielenie się doświadczeniem!

Plan:
Zbiornik 80x35x50 (wysokie 140l). Aktualnie zasypane podłoże, czekam na rośliny.

Aranżacja: substrat+żwir pod rośliny (głównie żabienice+pływające) po bokach, plaża z piasku (jakieś 40% powierzchni), korzenie+kamienie+liście. Korzenie dobierałam tak, żeby tworzyły dużo zakamarków/grot.

Woda: mam filtr RO, więc to daje trochę swobody. Celuję w 8 GH, 6-6.5pH. Temperatura 24.

Sprzęt: filtr Hydor 350, zestaw CO2 z komputerem pH

Obsada "na pewno": 7 żałobniczek z drugiego akwarium.

Obsada planowana: 
7 żałobniczek
1+2 A.agassizii (???)
8-10 otosków albo 3 R.parva

Tylko do tej agassizii nie jestem przekonana Bezradny Rybki na pewno będą z hodowli i nie zależy mi na rozmnażaniu. Wiem, że zestawy CO2 są kontrowersyjne ze względu na awaryjność + preferencję do regulowania pH torfem/liśćmi, ale to ewentualnie mogę podpiąć pod drugi zbiornik zamiast.

Moje główne niewiadome:

  1. Loricaria i żałobniczki to trochę inna woda - w ogóle "miękka, kwaśna i trochę chłodna", ale ten overlap na parametrach jest tylko częściowy - z drugiej strony Seriously fish do obu sugeruje Apistogramma/dwarf cichlids jako towarzystwo, więc to chyba nie jest "no-go" Huh
  2. Chwilowo abstrahując od powyższego nie wiem czy 1+2 to nie za ciasno. Z innych pielęgniczek podobają mi się Akarki paskowane (wtedy 1+1).
  3. Czy jest coś, co wydaje mi się, że jest OK a nie jest (Internet powszechnie dla agassizii podaje temperatury do 29 stopni, tu na forum doczytałam, że powinno być 22-24). To moje drugie akwarium i pierwsze pielęgnice Undecided

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć, w którą stronę iść, żeby skończyć ze zdrowym i szczęśliwym zbiornikiem?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witaj na forum!

Czy wybierzesz otoski czy rineloricarie, to nie robi różnicy zwłaszcza że nie zależy ci na młodych. Żałobniczki To dość spore ryby jak na towarzyszące, rozumiem, że muszą być? Może warto byłoby wybrać dwa gatunki kąsaczy do tak wysokiego akwarium, tj. coś pod powierzchnię (pstrążenice) i coś w toń (drobnoustki)?

To że w opisach agassizii podawana jest temp. 29 stopni oznacza, że do takiej temperatury mogą funkcjonować, ale nie jest to zalecane na dłuższą metę. Generalnie większości pielęgniczek odpowiadają temperatury w zakresie 23-25 stopni.

Kamienie sprawdź, czy nie zwiększają twardości.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(03-11-2019, 20:35 PM)piotrK napisał(a): Czy wybierzesz otoski czy rineloricarie, to nie robi różnicy zwłaszcza że nie zależy ci na młodych. Żałobniczki To dość spore ryby jak na towarzyszące, rozumiem, że muszą być? Może warto byłoby wybrać dwa gatunki kąsaczy do tak wysokiego akwarium, tj. coś pod powierzchnię (pstrążenice) i coś w toń (drobnoustki)?
Dzięki za szybką odpowiedź! Żałobniczki aktualnie siedzą z molinezjami w twardej i zasadowej (8pH) wodzie, 26-27C. Chcę je stamtąd ewakuować do jakichś bardziej im przyjaznych warunków. Dwa poziomy kąsaczy brzmią super (bardzo fajne propozycje, zapamiętam na przyszłość), ale szkoda mi tych żałobniczek, chociaż świetnie kontrolują populację molinezji.

Cytat:To że w opisach agassizii podawana jest temp. 29 stopni oznacza, że do takiej temperatury mogą funkcjonować, ale nie jest to zalecane na dłuższą metę. Generalnie większości pielęgniczek odpowiadają temperatury w zakresie 23-25 stopni.

Kamienie sprawdź, czy nie zwiększają twardości.
Dzięki za wyjaśnienie Smile Z kamieniami pytałam o to przy zakupie, ale sprawdzę jeszcze sama.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości