Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Ziemiojady, dyskowce i ławica - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Ziemiojady, dyskowce i ławica (/thread-9942.html)

Strony: 1 2


Ziemiojady, dyskowce i ławica - Darek - 16-04-2019

Witam, wpadłem ostatnio na pomysł, żeby postawić drugi zbiornik. Akwarium bedzie miało 320 cm dł, 80 cm wys i 50 cm szerokie, z racji braku miejsca, no może 55...
W zbiorniku zamieszkają dyskowce, jakaś ławica i ziemiojady. I tu proszę o pomoc. Jaki gatunek i jaka ilośc tych ziemiojadów, przy założeniu, że dyskowców bedzie koło 20 szt?
Jako podłoża chciałbym użyć piasku, jakieś pojedyńcze kamienie, korzenie i ewentualnie mech plus rośliny pływające. Więcej roślin nie przewiduję.
Ogólnie zbiornik ma być w stylu BW, lub ogólnie zbliżone biotopowo do amazonki...
Za temat zabieram się po świętach


RE: Ziemiojady, dyskowce i ławica - Zbigniew - 19-04-2019

W takim dużym zbiorniku to praktycznie możesz trzymać jaki chcesz gatunek ziemiojada Smile. Zwróć tylko uwagę aby to nie był gatunek zbyt żywiołowy bo paletki nie lubią towarzystwa ryb bystrych, "śmigających" po akwarium - powoduje to u nich nerwowość i stają się płochliwe. Ze swojej strony - z ziemiojadów, które dobrze znam mogę polecić Satanoperca jurupari - jest to wyjątkowo spokojna ryba, która poprzez swój flegmatyczny charakter wprowadza spokój i harmonie w akwarium. Polecił bym również Geophagus red head tapajos, który może jest bardziej żywiołowy od S. jurupari, ale bardzo fajnie trzyma się w stadzie i w zasadzie jest tylko zainteresowany własnym gatunkiem - inne ryby w ogóle go nie interesują, nie będzie paletkom wchodził w drogę.


RE: Ziemiojady, dyskowce i ławica - piotrK - 19-04-2019

Słuchaj Zbyszka, na pewno nie mogą to być silne, asertywne ziemiojady. Tak czy siak łączenie dysków z jakimikolwiek większymi pielęgnicami jest obarczone pewnym ryzykiem.


RE: Ziemiojady, dyskowce i ławica - Darek - 19-04-2019

Dziękuję, właśnie o takie informacje mi chodziło. Zdecyduję się zatem na Geophagus red head tapajos, ponieważ są mniejsze od Satanoperca jurupari i bedą też mniejsze od dysków, a te mają byc gwoździem programu. 

A co w ławicę? Obecnie mam neony, a te w ławicy chodzą tylko po zgaszeniu światła i bystrzyki barwne, ale  one nie chodzą w ławicy... Zbiornik jest mocno zarośnięty, może dla tego...

W tym zbiorniku, który bedę budował nie będzie roślin oprócz mchów i czegoś pływającego na powierzchni, do tego  korzenie i jakieś kamienie pojedyńcze


RE: Ziemiojady, dyskowce i ławica - Zbigniew - 20-04-2019

(19-04-2019, 21:09 PM)Darek napisał(a): Zdecyduję się zatem na Geophagus red head tapajos, ponieważ są mniejsze od Satanoperca jurupari i bedą też mniejsze od dysków, 

W takim dużym zbiorniku i przy odpowiednim karmieniu G. red heod tapajos bez problemu powinien osiągnąć 20-25 cm długości Smile.


RE: Ziemiojady, dyskowce i ławica - Darek - 20-04-2019

(20-04-2019, 11:13 AM)Zbigniew napisał(a):
(19-04-2019, 21:09 PM)Darek napisał(a): Zdecyduję się zatem na Geophagus red head tapajos, ponieważ są mniejsze od Satanoperca jurupari i bedą też mniejsze od dysków, 

W takim dużym zbiorniku i przy odpowiednim karmieniu G. red heod tapajos bez problemu powinien osiągnąć 20-25 cm długości Smile.
To może Guianacara?
Chciałbym, żeby dyski były tymi największymi rybami, reszta ma być dopełnieniem... Nie wiem, czy dobrze kombinuję?


RE: Ziemiojady, dyskowce i ławica - piotrK - 20-04-2019

Gujanki też są agresywne. Niby siedzą w dołkach ale potrafią atakować inne zadziory. Myślę że Satanoperki to jedna z lepszych opcji. Ew. Biotodoma?


RE: Ziemiojady, dyskowce i ławica - Darek - 21-04-2019

(20-04-2019, 20:32 PM)piotrK napisał(a): Gujanki też są agresywne. Niby siedzą w dołkach ale potrafią atakować inne zadziory. Myślę że Satanoperki to jedna z lepszych opcji. Ew. Biotodoma?
Biotodoma cupido pasuje mi, jest mniejsza od dysków, pytanie tylko o dostępność?


RE: Ziemiojady, dyskowce i ławica - galimedes - 22-04-2019

Witam, często widuje się takie połączenia - Dyskowce + biotodomy i myślę ze może się to sprawdzić. Co do innych ziemiojadów to S.jurupari to naprawdę dobry wybór - będą się trzymać w grupie ( w przeciwieństwie do Biotodom) i raczej nie będą wchodzić Dyskom w paradę. Jurupari mają też to do siebie ,że są gębaczami i nie obierają dużego terytorium podczas tarła. Tarł przebiega spokojnie... Guianacary są dosyć terytorialne i bedą zawzięcie broniły swojego obszaru ... Biotodomki są mniejsze ale też obierają sobie terytoria - nawet w okresach poza tarłami. Dodatkowo, barwy S.jurupari nie przyćmą widoku dyskowców ale będą robiły wrażenie swoją wielkością jak dorosną. G."red head" tapajos to bardzo kolorowe ryby i na pewno zdominują wizualnie akwarium...
Duże akwarium = duże możliwości ..Smile
Pozdrawiam!


RE: Ziemiojady, dyskowce i ławica - wet-aqua - 22-04-2019

Jeżeli miałbym wybierać to połączenie z S.jurupari wydaje się świetne. Obydwa gatunki ( dyskowce i ziemiojady) są piękne i wyraziste. Połączenie którejś z "dzikich" form dyskowców ( nie koniecznie z odłowu) z ziemiojadami, uczyni przy odpowiednim urządzeniu zbiornik ciekawym i naturalnym w odbiorze.