Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Obsada do 240l-Skalary ? - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa (https://cichlidae.pl/forum-12.html)
+--- Wątek: Obsada do 240l-Skalary ? (/thread-9838.html)

Strony: 1 2 3


Obsada do 240l-Skalary ? - Cinek - 21-02-2019

Witam, po małych perturbacjach z poprzednim zbiornikiem, odebrałem nowy.

Potrzebuje pomocy w uzupełnieniu obsady do pary Skalarów. Planuje zwykłe sklepowe skalarki, zawsze chciałem je mieć a byłem ograniczony wielkością szkła.

Akwarium: 120x40x50, szkło 10mm.

Akwarium dopiero zalane czystym RO, pod piachem torf. Z roślin Żabienice, na tafli Pistia.

PH:6

KH:2
GH:1, testy kropelkowe JBL.
  
Jako uzupełnieniem do głównych mieszkańców zbiornika, czyli pary Skalarów. Zastanawiam się nad Apistogramma borellii 3+4 ?, plus Corydoras Sterbai x10 ?, Hyphessobrycon amandae x ?.

Spokojnie mam czas na dopracowanie wszystkiego, wszelka pomoc bardzo mile widziana.

   
   
   


RE: Obsada do 240l-Skalary ? - barttsw - 21-02-2019

Amandy jako karma , borlki i sterby to cw


RE: Obsada do 240l-Skalary ? - Cinek - 22-02-2019

Ok, gdybym darował sobie kąsaczowate i poprzestał np: przy dwóch parach Skalarów plus Kakadu 3+4 i Loricaria red? lub Ancistrus dolichopterus?.


RE: Obsada do 240l-Skalary ? - barttsw - 22-02-2019

jaką tam masz filtracje ? bo ancistrusy to swinie Tongue


RE: Obsada do 240l-Skalary ? - Bernard - 22-02-2019

Myślę, że przed zakupem powinieneś podnieść pH i oczywiście twardość. Ryby ze sklepu raczej nie żyją na RO, więc mogą źle znieść wpuszczenie do akwarium. Uważaj też, na drewno z pierwszego planu - wygląda na świeże i może zacząć gnić, co także dla ryb nie będzie dobre. Jeśli warstwa piachu nie będzie wystarczająco gruba, to kiryski dokopią się do torfu. Połączenie skalarów z kirysami i pielęgniczkami się ok. Amandy, jak napisał barttsw są zbyt małe. Loricarie też będą ok.


RE: Obsada do 240l-Skalary ? - cichy24pl - 22-02-2019

brudzą to panaque. Ancistrus dolichopterus to ten prawdziwy zbrojnik niebieski.


RE: Obsada do 240l-Skalary ? - Zbigniew - 23-02-2019

(22-02-2019, 19:34 PM)Cinek napisał(a): poprzestał np: przy dwóch parach Skalarów

Dwie pary skalarów w jednym zbiorniku to nie jest dobry pomysł. Jak zaczną się tarła to para silniejsza zabije słabszą lub nawet pozabijają się nawzajem. Skalary albo jedna para albo stado (kilka par).


RE: Obsada do 240l-Skalary ? - Cinek - 23-02-2019

Filtracja JBL 1502, mam jeszcze w razie czego Aquael 2000 więc mógłbym go dorzucić jako typowego mechanika. Kubełek jest w całości zasypany lawą. Prefiltr Eheim, mam jeszcze prefiltr HW 603, ale strasznie męczę się z odpowietrzeniem całości.  

Jeżeli chodzi o gałąź z pierwszego planu to jest to orzech, który podcinałem w lato, w sumie to przelałem go tylko wrzątkiem i wrzuciłem do akwarium, co będzie zobaczę.

Piachu wrzuciłem 40kg, pod tym jest 5l torfu, wydaje mi się że jest dosyć grubo?.

Pierwszy raz spotkałem się z tym żeby podnieść parametry, gdziekolwiek czytam to jak mantra woda sklepowa nijak się ma do wody naturalnej w której żyją dane ryby?.

Jeżeli chodzi o obsadę to z jednej strony chciałbym Azję, Brzanki z Piskorkami a z drugiej zawsze chciałem mieć Skalary i w końcu mogę chociaż parę Rolleyes. Z kiryskami mam znowu problem bo w zimę w domu mam koło 28-29 st.C, tak lubię więc i w akwarium ciepło a jedyne kiryski które znalazłem do "ciepłej" wody to Sterby, ale jak napisał barttsw to nie ten klimat, więc sobie daruje.

Dla dwóch par Skalarów z tego co czytałem to wiem że ciasno, ale szukam tej nieszczęsnej ławicy i nie wiem a  Neonów Czerwonych nie chcę.


RE: Obsada do 240l-Skalary ? - Bernard - 23-02-2019

Ja nie widzę problemu w połączeniu skalarów i kirysków. W warunkach domowych i rybach hodowlanych to czy jest to BW czy CW to kwestia bardziej estetyki niż oczekiwań i potrzeb ryb. 
Co do parametrów wody - te, które masz są idealne dla ryb z odłowu. Skalary sklepowe od zawsze żyły na kranówce i w ogóle nie widzę sensu zakwaszania wody. Można, ale nie jest to konieczne. W przypadku ryb kupionych w sklepie, które wprowadzamy do akwarium, jest to wręcz niebezpieczne. Ryby nie są przyzwyczajone do takich warunków. Dlatego w momencie ich wpuszczania woda powinna być zbliżona do tej, w której dotąd żyły, a więc do zwykłej kranówki. Potem możesz obniżać twardość i pH, ale stopniowo. 
Myślę więc, że spokojnie możesz mieć wymienione gatunki, tylko zacznij od takiego przygotowania wody w akwarium, aby była ona zbliżona do tej, w której ryby żyją w sklepie.


RE: Obsada do 240l-Skalary ? - Cinek - 23-02-2019

Zakładając że nie będę zmieniał parametrów wody, a mam czas żeby doprecyzować obsadę to czy jest szansa żebym zamiast Skalarów sklepowych kupił z odłowu? dobraną parę i ewentualnie gdzie?. I wtedy co do nich?.