Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) (/thread-9794.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - rycerz - 03-02-2019

Witam. To mój pierwszy post.

Kiedyś byłem młody i .... ( tu długa i niepotrzebna  historia ) 

Teraz już sam mam dorastającego syna. I chciałbym zarazić go akwarystyką. Żeby wreszcie porzucił smartfona ;-)

Czytam kilka dni internet...

Zasoby tego forum są fantastyczne. Wy też jesteście fajni i pomocni.

To piszę, bo sam chyba tego nie ogarnę. To nie jest akwarystyka jaką znałem. Moja była taka przypadkowa i prosta. Teraz panowie to jest nowoczesność ;-)

Do rzeczy.
Wielkość akwarium ogranicza miejsce. Z szafki wyrzuciłem wszystko co było i rekwiruje na akwarium.
Powierzchnia to prostokat 80*40 cm. Czyli akwarium będzie mogło mieć około 110 litrów. 80*35*40cm.

Po długich rozmowach przekonałem rodzinę, że nie chcemy zupy rybnej.
Stanęło na 1+3 pielęgnice. Plus 15 jakieś stadko do robienia tłumu.
Żona chciała neonki, a synowi spodobała się kakadu. Ale to mają wszyscy! 
Jak poczytałem internet okazuje się, że ten zestaw jest proponowany w pierwszej kolejności.
Oczywiście, że wygląd ryby ma znaczenie. Ale mnie bardziej interesuje obserwacja zachowania, rozmnażania. Czegoś więcej niż przepłynięcie z jednego końca baniaka na drugi.
Do tego mają służyć rozpraszacze ( aby żona była szczęśliwa ).

Tak więc kwestia ta pozostaje otwarta. Wiem na pewno, że mają to być CW. Bo ma być dużo roślinności. Obfitej. Jak w holenderskim baniaku. I wolałbym Amerykę południową.
W żadnym wypadku Azję. Malawi i Tanganika jest bez roślin co dla mojej żony jest nie do przyjęcia.

Dziękuję, że chciało się wam przeczytać ten długi elaborat.

W planach mam zakup baniaka i pokrywy z oświetleniem. Dlatego będę prosił jeszcze o pomoc w wyborze filtrów.
Grzałkę sobie wybiorę bez problemu ;-)
Budżet mogę naginać ;-)

Pozdrawiam.


RE: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - Papja - 03-02-2019

Do takiego baniaka masz do wyboru trifasciata, commbrae, borelli, ramirezi, pucallpaensis- to są typowe ryby z CW(no, pucallpaensis to WW :p). Dodatkowo w grę wchodzą ryby z nie najbardziej kwaśnego BW/wód z pogranicza CW/BW- przy których jeżeli nie przesadzisz z solarium to i zarośnięty baniak będzie ok Wink. Takie są cacatuoides, eremnopyge, czy przykładowo barlowi.


RE: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - Ruki - 03-02-2019

Jaką wodę możesz zapewnić? Bo do wyboru masz wszystkie Apisto czy większość barwniaków. Wink


RE: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - rycerz - 03-02-2019

Hm.  Trochę czuje się "zagięty" pytaniem Zawstydzony.


RE: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - Ruki - 03-02-2019

Musisz zbadać wodę w kranie- czy jest twarda czy miękka. Albo czy chcesz wchodzić w filtr odwróconej osmozy.


RE: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - rycerz - 03-02-2019

Niestety raczej twarda. Z tego co się dowiedziałem.  Ale to bym musiał zrobić pomiar.  Co szybko nie nastąpi.
Zaintrygowala mnie Cleithracara maronii, ze względu na swój spokojny charakter i chyba właśnie żyje w gęsto obsadzonych roślinnością miejscach. Co sądzicie?


RE: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - Ruki - 03-02-2019

Zawsze możesz założyć filtr RO i zmiękczać wodę. Smile

Dla parki maronek taka 100 to tak bardzooo na styk, lepsze by były Laetacara curviceps czy dorsigera, jeśli chodzi o akarki.


RE: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - rycerz - 03-02-2019

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Trzeba trochę pospać i przemyśleć wszystko.


RE: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - Loobo - 04-02-2019

Jeśli ma być mocno zarośnięte, to nawet 2-3 samce i 2-4 samice Apisto Borelli tam dasz radę zmieścić. I na przykład pstrążenice do tego. Fajny klimat by był.


RE: Nowy użytkownik i stare pytania ;-) - em2 - 04-02-2019

(03-02-2019, 22:56 PM)rycerz napisał(a): Niestety raczej twarda. Z tego co się dowiedziałem.  Ale to bym musiał zrobić pomiar.  Co szybko nie nastąpi.

Zobacz na stronie wodociągów które dostarczają ci wodę. Oni robią pomiary np. w szkołach i przedszkolach. Mniej więcej będziesz wiedział. Wtedy można się zastanowić w którą stronę pójść.