Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA (/thread-9732.html)

Strony: 1 2 3 4


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - straszymorda - 10-01-2019

(10-01-2019, 12:48 PM)Ruki napisał(a): Przy wyliczeniach z torfianki zakładaj zawsze ciut wyższe twardości niż wynikają "ze średniej". W baniaku trochę źródeł garbników będziesz miał, więc pH nie powinno tak mocno rosnąć.
Przy wyliczeniach dot. mieszania torfianki z innymi źródłami wody, czy do odczytywania parametrów torfianki tak w ogóle? Bo nie jestem pewien, czy złapałem sens.
(10-01-2019, 12:58 PM)skrzatekMK napisał(a): Mogę to potwierdzić. Poniżej 4*n pH juz bardzo łatwo obniżyć do dowolnej wartości. Także kolego straszymorda bez RO/demineraliki tego nie ruszysz.

Dlaczego, skoro moja torfianka ma KH 1, więc jestem za jej pomocą w stanie spokojnie zejść do poziomu mniejszego niż 4* w zbiorniku? To ma jakiś związek z kolejnym postem Rukiego?

(10-01-2019, 13:03 PM)Ruki napisał(a): Wiesz, pH nie zbijesz do momentu aż kwasy nie przerobią węglanów. W armatce dodatkowo zachodzi wyłapywanie jonów wapnia przez torf. Dlatego jakies manipulacje pH są możliwe. Jednak należy pamiętać, że taka torfianka może mieć wysoką przewodność, i podobnie jak woda po żywicach jonowymiennych, średnio nadaje się wtedy dla ryb z wód miękkich.

Czekaj, bo teraz to już całkiem przestaję mieć pewność, czy rozumiem te procesy.

Kwasy przerobią węglany - chodzi o mieszanie wody o różnych twardościach? Czy konsekwentne zakwaszanie wody (szyszkami, dolewkami torfianki, samym torfem w zbiorniku) też będę zbijał twardości?

Torfianka może mieć wysoką przewodność - może, czy będzie miała? Może uda mi się zmierzyć przewodność mojego przesączu, ale jeśli to nie ma wątpliwości, to nie będę nawet podejmował próby...

Ponadto - uzyskują spadek KH za pomocą torfianki będę w stanie manipulować Ph tak jak przy dowolnym innym źródle miękkiej wody, czy to jest tak, że odczytam ładny wynik, ale inne jony poza wapiennymi o których piszesz powodują, że mam wodę która ładnie wygląda przy mierzeniu testem ale dalej jest do dupy?


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - Ruki - 10-01-2019

Cytat:Przy wyliczeniach dot. mieszania torfianki z innymi źródłami wody, czy do odczytywania parametrów torfianki tak w ogóle? Bo nie jestem pewien, czy złapałem sens.
Przy wyliczaniu mieszanki torfianki z inną wodą. Smile

Cytat:Kwasy przerobią węglany - chodzi o mieszanie wody o różnych twardościach? Czy konsekwentne zakwaszanie wody (szyszkami, dolewkami torfianki, samym torfem w zbiorniku) też będę zbijał twardości?


Torfianka może mieć wysoką przewodność - może, czy będzie miała? Może uda mi się zmierzyć przewodność mojego przesączu, ale jeśli to nie ma wątpliwości, to nie będę nawet podejmował próby...

Ponadto - uzyskują spadek KH za pomocą torfianki będę w stanie manipulować Ph tak jak przy dowolnym innym źródle miękkiej wody, czy to jest tak, że odczytam ładny wynik, ale inne jony poza wapiennymi o których piszesz powodują, że mam wodę która ładnie wygląda przy mierzeniu testem ale dalej jest do dupy?

Kwasy(organiczne, z torfianki, w tym przypadku) reagują z węglanami odpowiedzialnymi za KH(bufor). Spadek pH nastąpi dopiero w momencie, kiedy tych kwasów będzie w przewadze i zaczną reagować z wodą. Tworzą się wtedy jony(H3O-), które odpowiadają za spadek pH. Wink

Jest to niestety trochę skomplikowane, w skrócie(tl:dr) kwasu musi być więcej niż węglanów by mogło dojść do spadku pH.

Przewodność to przewodność, a twardość to twardość, to co niedawno wałkowaliśmy. Smile

Znika Ci twardość węglanowa wody, bo tworzą się sole wapnia i magnezu. Te sole mogą hydrolizować(czyli rozpuszczać się w wodzie do jonów), a jeśli są one w postaci jonowej to przewodzą prąd- mają wpływ na przewodność.

Czy torfianka ma, będzie miała czy nie będzie miała wysokiej przewodności nikt Ci nie stwierdzi na odległość. Musisz zbadać wodę jak przereaguje z torfem. Dodatkowo im wyższe GH Ci zostanie tym większa przewodność wody będzie.

Dodatkowo musisz pamiętać, że kwasy organiczne i garbniki bywają nietrwałe, więc będzie ich ubywać z biegiem czasu. Więc kwasowość takiej torfianki sama w sobie będzie maleć.


Z wodą RO jest trochę inaczej, bo jej kwasowość jest zależna wyłącznie od ilości CO2 rozpuszczonego w niej(tworzy się kwas węglowy). Nie ma buforu, więc nie ma "utraty" kwasu na reakcje z węglanami.


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - straszymorda - 10-01-2019

Ok, jest jaśniej, choć niekoniecznie dobrze dla mnieSmile

Inny pomysł: Robię sobie wycieczkę raz w miesiącu  do zoologa/marketu po RO/Demineralkę.
Biorę 20 litrów.

Mieszam z moją Torfianką 1:2, robię raz w tygodniu podmianę i dolewam do zbiornika 15 litrów wody o parametrach KH 1, GH 6.

Twardości uzyskuję (zakładam) znośne, ale wlewana woda jest baardzo kwaśna (mój przesącz ma 5 Ph). Ph ma stopniowo rosnąć, więc na dłuższą metę jak rozumiem osiągnie wyższy parametr, ale dolewanie raz w tygodniu 15 litrów tak kwaśnej wody raczej ok nie będzie?

Odstanie tak przygotowanej wody przed wlaniem do zbiornika (powiedzmy na dobę) sprawi, że Ph pójdzie już w górę? Czy znowu, ilość zmiennych jest taka, że po prostu trzeba to sprawdzić?


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - Zimna Zośka - 10-01-2019

(10-01-2019, 09:42 AM)straszymorda napisał(a): [quote='Zimna Zośka' pid='149088' dateline='1547051810']
Jak już koniecznie SA w tak małym baniaku, to może woda zdemineralizowana z marketu? 

Dlaczego "tak małym baniaku"? Jak przeglądam forum, to ludzie trzymają pary Apisto i w mniejszych a po głowie nie dostają...

Nie wiem dlaczego w tak małym baniaku, to już pytanie do ciebie Tongue nie zrozumieliśmy się. Chodzi o to, że to mały litraż i kupno dwóch baniaków wody po 5 l to nie duży koszt. Nie trzeba kupić 500l. Apisto można trzymać i w mniejszym baniaku, ja mam tak borelki, ale na ro.
Twój wybór.


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - Ruki - 10-01-2019

(10-01-2019, 14:21 PM)straszymorda napisał(a): Ok, jest jaśniej, choć niekoniecznie dobrze dla mnieSmile

Inny pomysł: Robię sobie wycieczkę raz w miesiącu  do zoologa/marketu po RO/Demineralkę.
Biorę 20 litrów.

Mieszam z moją Torfianką 1:2, robię raz w tygodniu podmianę i dolewam do zbiornika 15 litrów wody o parametrach KH 1, GH 6.

Twardości uzyskuję (zakładam) znośne, ale wlewana woda jest baardzo kwaśna (mój przesącz ma 5 Ph). Ph ma stopniowo rosnąć, więc na dłuższą metę jak rozumiem osiągnie wyższy parametr, ale dolewanie raz w tygodniu 15 litrów tak kwaśnej wody raczej ok nie będzie?

Odstanie tak przygotowanej wody przed wlaniem do zbiornika (powiedzmy na dobę) sprawi, że Ph pójdzie już w górę? Czy znowu, ilość zmiennych jest taka, że po prostu trzeba to sprawdzić?
Obstawiam, że w baniaku po pewnym czasie pH ustali Ci się w przedziale 6,0-7,0(nie podejmuję się dokładniejszego). Big Grin 15l to około 20% podmianka, więc nie powinno być źle ze skokiem parametrów.

Ale musisz obserwować co się dzieje. Kup sobie jakiś tani pH metr! Smile


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - skrzatekMK - 10-01-2019

(10-01-2019, 13:03 PM)Ruki napisał(a): Jednak należy pamiętać, że taka torfianka może mieć wysoką przewodność, i podobnie jak woda po żywicach jonowymiennych, średnio nadaje się wtedy dla ryb z wód miękkich.

Ruki, a torfianka robiona na czystym RO jaką może mieć przewodność? Bo wg mnie niską, czyli dobrą dla Appisto?


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - barttsw - 10-01-2019

Marcin torfianka na rodi ma 13-15ppm


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - Derfi - 10-01-2019

Cześć
Podepnę się pod ten bo mam problem z Ph. Akwarium 450l na początku miałem wsypany piasek do filtrów basenowych a w sumpie lawę wulkaniczną w ilości 30l niestety mimo lania cały czas wody RO poziom Ph był 7,5-8. Wywaliłem lawę i zstąpiłem ja ceramiką Ph spadło do 7-7,5. Przetestowałem ten piasek i okazało sie że on zatwardzał bardzo szybko wodę. Wymieniłem 90kg piasku i zastąpiłem go żwirkiem kwarcowym. Dodałem 10l torfu do sumpa.I niestety spadło od Ph 7 tak jest. Kupiłem Zoolek Aquacid rozrabiałem 5 ml w 5 litrach RO i dolewałem codziennie do akwarium wlałem tak już 20ml a Ph jak stało w miejscu tak stoi. Twardość wody to KH-3 GK-10.
W akwarium konary jabłoni jako korzenie i anubisy.
Chciałem zejść z Ph do 6-6,5.
Nie wiem co jeszcze mogę zrobić?


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - barttsw - 10-01-2019

Lejesz samo ro czy mieszasz z kranem ?
Najprosciej bedzie zbicie kh 
Nie masz czasami jakis skal w baniaku ? Jakim testem mierzysz to ph? Jaka to ceramika? Bo te tanie lubia zatwardzac?


RE: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA - Ruki - 10-01-2019

(10-01-2019, 19:57 PM)skrzatekMK napisał(a):
(10-01-2019, 13:03 PM)Ruki napisał(a): Jednak należy pamiętać, że taka torfianka może mieć wysoką przewodność, i podobnie jak woda po żywicach jonowymiennych, średnio nadaje się wtedy dla ryb z wód miękkich.

Ruki, a torfianka robiona na czystym RO jaką może mieć przewodność? Bo wg mnie niską, czyli dobrą dla Appisto?
Niewiele wyższą od "wlewanego" RO. Smile