Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo (/thread-9721.html)

Strony: 1 2 3


M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - straszymorda - 05-01-2019

Po dłuuuuugiej przerwie wracam do akwarystyki, a że żona wygoniła mnie z tym z domu stawiam właśnie szkiełko w pracy.

Kilka słów o warunkach: 

80x35x40h czyli klasyczne 112 l.
Filtrowane narożnym hamburgiem opartym o głowicę z filtra jbl cristalptofi i60 (max 800l przepływu z możliwością płynnej regulacji).

Wystrój w kierunku bw - piach z OBI, korzenie, pojawią się pojedyncze kamienie i kilka (2 max 3) rośliny (albo same amazonki, albo dołożę nurzaniec).

W pracy nie mam możliwości montażu filtra RO, w kranie jest Ph 7,2, GH 10, KH 8.

Mogę wspierać się torfem (raczej tylko w baniaku, jak będzie trzeba to mała armatkę gdzieś zmieszczę, ale sama idea napisania postu zmierza do tego, żeby możliwie unikać ingerencji w wodę), aquafixami od zbijania twardości, szyszkami olchy.

I teraz do sedna: głównymi aktorami ma zostać para (bardzo bym sobie życzył trafić parę, jak w sklepie będzie młodzież pewnie zdecyduję się na 3-4 sztuki z założeniem redukcji jak tylko będzie wiadomo co i jak z płcią) pielęgniczek boliwijskich.

Pierwsze pytanie: z forum (głównie z opinii Mei to moje przekonanie) wynika, że ten litraż i ta woda dla pary będzie ok. Proszę o potwierdzenie.

Kolejne pytania: 

Taka woda (realnie zredukowana do Ph 6,8-7, twardości zakładam że zejdą do GH 7 KH 5-6) o jakiej piszę i otoski - co myślicie?

Znowu z uwzględnieniem wody: jakiś ławicowy rozpraszacz - proszę o propozycje i info, czy w przypadku wyboru jakiś popularnych sklepowych gatunków typu neony, rodostomusy czy amandy ryby to zniosą bez szwanku?


RE: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - barttsw - 05-01-2019

Kolego M.Altispionsus to woda cw nie bw
Ponadto to nie sa male ryby i zyja one w grupach 
Plec przy tych rybach bardzo trudna do rozpiznania


RE: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - straszymorda - 05-01-2019

Tak, wiem, ale...

Swój pomysł wpuszczenia ich do takiego a nie innego akwarium zaczerpnąłem głównie z wątku Mei opisującego te fiszki. Z powodzeniem trzymane były w "syfku" a ze zdjęć wynika, że pięknie się tam odnajdywały - vide fotografie z budowy gniazd. 

Tam też były trzymane w układzie para + z tego co pamiętam jeden dodatkowy samiec,  z tego samego wątku wziąłem informację, że takie akwa jakim dysponuję będzie wystarczające dla jednej pary.

Oczywiście jestem otwarty na wybijanie mi z głowy tego pomysłu, ale nie wziął się on z kosmosu Smile.

Cenne za to będą dla mnie odpowiedzi na zadane pytania...


RE: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - barttsw - 05-01-2019

Jeszcze jedno przy kh 4-5 ph 7 zapomnij 
Sam chxialem.jakis czas temu te ryby do wiekszego dna i zrezygnowalem to sa dosc duze ryby przemysl sobie to na spokojnie  nie bede cie zniechecal dojdz sam do tego


RE: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - Pley - 06-01-2019

Patrząc na parametry i kwestie roślin to w sumie bliżej będzie temu to cw niż do bw. Tak teoretycznie Wink 

Akwarium na parę jest za małe moim zdaniem. Już pomijam kwestie rzekomego życia w grupie, bo takowe u dorosłych ryb prawie nie występuje ale miałem boliwijki mei u siebie w akwarium o takich wymiarach i musiałem im zapewnić inny zbiornik. To stosunkowo duże ryby.

Parka w 90-100cm jest już ok. Szerokość 40-50cm. Wysokość to już nie ma znaczenia.


RE: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - straszymorda - 07-01-2019

No dobra, w takim razie nie ma się co upierać.

Boliwijki poczekają na większe akwarium.

W takim razie proszę o sugestie, co tam wpuścić uwzględniając założenia:

80x35x40h
Woda Ph 7-7,2, twardości w granicach 10 w kranie, brak dostępu do RO.

Wystrój w kierunku BW + rośliny.

Pielęgniczki + ławicowe rozpraszacze + otoski (?).

Przy typach proszę o uwzględnienie możliwości związanych z wodą.

Borelki odpadają, szukamy czegoś bardziej ruchliwego.


RE: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - barttsw - 07-01-2019

kolego zmierz porządnie ph nalej wodę odstaw na 1h i dopiero zbadaj bo przy kh 10 niema możliwości ph 7-7,2
przy kh 10 ph bedzie 7,8-8,0


RE: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - straszymorda - 07-01-2019

Dwa różne testy (JBL i Tetra), 4 pomiary, ten sam wynik.

W szkle już są wrzucone szyszki olchy i skarpeta z torfem, do pomiarów woda z akwa.

Idę wlać trochę prosto z kranu, dam jej odstać i zmierzę raz jeszcze. PH. Testy do twardości zostały w domu, więc wynik najwcześniej jutro.


RE: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - barttsw - 07-01-2019

to co podaje przy kh 10 musiał byś mieć poziom co2 na poziomie 30ppm wiec pomyśl sam czy to realne


RE: M. Altispionsus - pielęgniczka boliwijska - towarzystwo - dzikakuna - 07-01-2019

(07-01-2019, 16:43 PM)barttsw napisał(a): to co podaje przy kh 10 musiał byś mieć poziom co2 na poziomie 30ppm wiec pomyśl sam czy to realne

Czemu miało by być nie realne? Bez cudowania przy kh=10, ph powinno być blisko obojętnego.