Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Pokrywa. Czy konieczna? - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Pokrywa. Czy konieczna? (/thread-9552.html)

Strony: 1 2


Pokrywa. Czy konieczna? - JJP2 - 03-11-2018

Mam pytanie dotyczące przykrycia zbiornika.
Zbiornik ma wymiary 150x50x70. 
Będzie tam jednogatunkowe BW z ... hmmm jeszcze nie wiem do końca ale na pewno będą to apisto, neony czerwone (tak z 50 szt. planuję) i otoski.
Pytanie brzmi czy przy wysokości zbiornika 70 cm konieczna będzie pokrywa?


RE: Pokrywa. Czy konieczna? - Ruki - 03-11-2018

Teoretycznie nie, ale zdrowy rozsądek mówi że jak Apisto będzie chciała wyskoczyć to wyskoczy.... Wink Ja bym to zabezpieczył, jak nie pokrywą to chociaż podwyższonym kołnierzem z pleksy/poliwęglanu.


RE: Pokrywa. Czy konieczna? - deviles - 03-11-2018

Wg mnie pokrywa (szkło, plexi itd) jest konieczna gdyż zabezpiecza w obu kierunkach - ryby nie wyskakują a brud/kurz ma utrudniony dostęp do wody.


RE: Pokrywa. Czy konieczna? - macioch - 03-11-2018

Mnie bardziej zastanawia jak chcesz połączyć apisto neony i otoski w jednogatunkowym akwarium


RE: Pokrywa. Czy konieczna? - tatakuby - 03-11-2018

Ja mam apistogramma z otosami i nannostomusami nieprzykryte ale mam wzmocnienia poprzeczne z przodu i po bokach które skutecznie uniemożliwiają im wyskoczenie. Ryby najczęściej wyskakują kiedy kończy im się zbiornik i wtedy płyną w górę.
p.s Macioch nie łap za słówka. Jednogatunkowe kolega napisał na pewno pisząc o pielegnicach.


RE: Pokrywa. Czy konieczna? - schmeichel - 03-11-2018

p.s Macioch nie łap za słówka. Jednogatunkowe kolega napisał na pewno pisząc o pielegnicach.
Okok
Ja również uważam,że z pokrywą lub elementami nakrywowymi jest zawsze bezpieczniej.


RE: Pokrywa. Czy konieczna? - Qbek - 04-11-2018

Macioch nie złapał w locie ze chodzi o jeden gatunek apisto, jeden gatunek nełonka i jeden gatunek łotoska Wink 
I to jest akwarium jednogatunkowe Wink Big Grin
Z apisto to tak jak Łojciec pisał, wzwzmocnienia wzdluzne i poprzeczne, albo trojkaty w rogach akwa. Ale neony potrafia skakac ze srodka akwarium, szczegolnie jak wpadaja w panike po zgasnieciu swiatla...


RE: Pokrywa. Czy konieczna? - JJP2 - 05-11-2018

OK. Czyli jednak pokrywa wydaję się być konieczna bo inne rozwiązania to półśrodki i nie zawsze się sprawdzą.


PS.
Gratuluję tym wszystkim, którzy "ogarnęli" mój skrót myślowy dotyczący "jednogatunkowości" tego zbiornika. :oklasky:
Dla pozostałych następnym razem rozwinę wypowiedź tak aby było zrozumiale. :dokuczacz:


RE: Pokrywa. Czy konieczna? - novi - 05-11-2018

Dodam od siebie, że przy większych akwa do zaleceń o konieczności stosowania pokrywy należy dodać - duże parowanie i możliwość grzyba na ścianie. Przy obecnie wariującej pogodzie, tak jak nie miałem u siebie pokrywy i nic się nie działo w tym względzie, to po ostatniej zimie pojawił się grzyb w narożu sufitu ... i pokrywa na akwa :-)


RE: Pokrywa. Czy konieczna? - Lech-u - 16-11-2018

(03-11-2018, 17:26 PM)JJP2 napisał(a): Pytanie brzmi czy przy wysokości zbiornika 70 cm konieczna będzie pokrywa?


W moim akwarium (H = 77 cm) żadna pielęgnica jeszcze nigdy nie wyskoczyła.
Woda jest ok. 2 cm poniżej krawędzi akwarium.
Akwarium odkryte. Bez pokrywy. Bez wynalazków ograniczających możliwość wyskoczenia.