Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
600-700L tanganicka mięsożerna obsada, tylko jaka?? - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: 600-700L tanganicka mięsożerna obsada, tylko jaka?? (/thread-9374.html)



600-700L tanganicka mięsożerna obsada, tylko jaka?? - Limak86 - 01-08-2018

Witam Smile


Tytułem wstępu - po nowym roku przeprowadzka do nowego mieszkania i w końcu spełnienie marzeń akwarystycznych, czyli zbiornika mniej więcej 200x50x60(h) lub 180x60x60. Dokładna wielkość jeszcze nieznana, bo nie wiem ile miejsca wyjdzie ostatecznie we wnęce gdzie owy baniak ma stanąć.
Warunek żony, że skoro już się zgodziła na tak duże, to ma być ładnie, estetycznie i stanowić ozdobę salonu.
Z początku chciałem iść w Amazonkę - żaglowce, apisto itd. Ale potem patrząc na gatunki tanganickie pasujące do tak już sporego baniaczka, zaczęło kiełkować w głowie... a może pójść w mocno skalny aranż i zrobić tam tanganikę?? Żonie i gościom zawsze bardzo się podobała moja 160tka z tangą, jej surowość itd...
To do konkretów - prośba o pomoc w zaplanowaniu potencjalnej obsady tak, żeby była ciekawa dla mnie jako akwarysty, zgodna ze sztuką ale i atrakcyjna wizualnie/kolorystycznie dal reszty rodziny oraz gości Wink .

Oto co mam w obecnym akwarium i chciałbym to raczej zachować:
Neolamprologus caudopunctatus 1+1
Julidochromis ornatus 1+1 (+ ok 10 młodych różnej wielkości)
Lamprologus ocellatus gold x4 (chyba 3+1, ale doprowadziłbym do 2 par)

A teraz to co mi się spodobało i po analizie literatury wydaje mi się, że by zagrało:
Neolamprologus Tretocephalus - docelowo 1/2 pary
Neolamprologus Leleupi orange - docelowo 1/2 pary
Neolamprologus buescheri "Kamakonde" - docelowo 1 para
Ophthalmotilapia VENTRALIS Chituta - 2+4(?) (generalnie mało o niej info i nie wiem czy pasuje do reszty gatunków, ale zauroczyła mnie i dlatego o nią pytam)
Cyprichromis ??? (odmiana nie wybrana... któreś polecacie ??) - stadko na początek ok 10 sztuk chyba wystarczy?

Sam widzę, że chyba gatunków i sumarycznie ryb jest dużo, ale tak jak mówiłem chciałbym osiągnąć efekt różnorodności, nawet na pograniczu tzw "zupy rybnej".
Bardzo chciałbym poznać Wasze zdanie na temat takiej obsady, ale jestem otwarty na propozycje i alternatywne rozwiązania Smile


RE: 600-700L tanganicka mięsożerna obsada, tylko jaka?? - Bernard - 03-08-2018

Wydaje mi się, że wybrałeś zbyt wiele gatunków żyjących podobnie (neolamprologusy i julidy). Wszystkie potrafią zachowywać się bardzo agresywnie, choć poziom agresji to zawsze cecha osobnicza. Ja pozostałbym przy 3 gatunkach po 1 parze, z czasem i tak uchowają się jakieś młode (+ caudo i ocellatusy). Przy tych gatunkach pojęcie "zupa rybna" nie jest adekwatne, ponieważ nawet przy Twojej koncepcji nie będzie ich bardzo dużo, ale - biorąc pod uwagę ich temperament (szczególnie w okresie tarła i wychowu narybku), ryby mogą się wzajemnie eliminować.

Odpuść ophthalmotilapie - nie bardzo tu pasują. Poza tym zazwyczaj kończy się to w ten sposób, że 3/4 akwarium zajmuje jeden samiec, a reszta stadka tłoczy się na małej przestrzeni. Z ryb zajmujących wyższe partie zbiornika dobrym wyborem będą cyprichromisy - może być 10 sztuk, ale lepiej byłoby dać ich nieco więcej. Wariantów barwnych jest całe mnóstwo - co jeden to ładniejszy.


RE: 600-700L tanganicka mięsożerna obsada, tylko jaka?? - Limak86 - 04-08-2018

Dziękuję za Twój głos Smile
Tilapia to było od tak pytanie bo totalnie nie znałem tej ryby.
Mój julido jest mało agresywny więc jego nie liczę jako agresora w tym układzie. Dlatego myślałem że 3 gatunki agresywniejsze i do tego stosowna mocno skalna aranżacja dałoby radę Smile

Ostatnio mocno zgłębiam temat Malawi non-mbuna, bo ono w tym litrazu daje opcję na duże i mocno kolorowe ryby.
I teraz dylemat mam... wybrać zachowania ryb tanganiki czy atrakcyjność ryb Malawi ??

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka


RE: 600-700L tanganicka mięsożerna obsada, tylko jaka?? - Papja - 05-08-2018

Idź w Wiktorię Wink. Ryby śliczne i nieoklepane Smile.


RE: 600-700L tanganicka mięsożerna obsada, tylko jaka?? - kszyszek - 06-08-2018

Jestem na etapie startu podobnego baniaczka 190x60x60 i mam zamiar iść w małe drapieżniki z Malawi Wink


RE: 600-700L tanganicka mięsożerna obsada, tylko jaka?? - Limak86 - 06-08-2018

Jakbym szedł w Malawi to jednak coś łatwiejszego niż drapieżniki Wink
A Wiktoria to jeszcze zupełnie nie odkryty dla mnie temat, wiem tylko że rzadko ktoś po nie sięga.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka


RE: 600-700L tanganicka mięsożerna obsada, tylko jaka?? - sensej - 06-08-2018

Wiktorie polecam. Bardzo fajna w obserwacji.