Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Plaga sinic - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Plaga sinic (/thread-9278.html)

Strony: 1 2 3


Plaga sinic - Mario 81 - 14-06-2018

Witam, mam problem z sinicami w akwarium, w którym porosły wszystkie rosliny i 3/4 powierzchni dna.
Akwarium w pełni dojrzałe ,zalane w maju ubiegłego roku. Przez cały ten okres nie miałem problemu z żadnymi glonami. Zaczęło się dopiero ok miesiąc temu po zmianie oświetlenia z power led na hqi.
Pierwsze co zrobiłem to zmierzyłem pozion fosforanów (próbka w ogóle się nie zabarwia-test JBL) oraz poziom NO3 ok 10 (test Tetra) obydwa testy jeszcze z długą datą ważności.
Czy sama zmiana oświetlenia mogła doprowadzić do tak błyskawicznej inwazji sinic?


RE: Plaga sinic - caveman - 15-06-2018

Obstawiam, że znacznie zwiększyłeś ilość światła i stąd problemy...


RE: Plaga sinic - silveroak - 15-06-2018

Biorąc pod uwagę Twoje oświetlenie zakładam, że masz rośliny.  Problem z glonami i cyjanobakteriami jest taki, że rozwijają się nadmiernie kiedy coś jest niezbalansowane.  Dasz za mało światła nie będzie fotosyntezy. Dasz za dużo to jeszcze gorzej. Zawsze jakiś substancji masz mniej, rośliny wykorzystają coś do zera i wtedy wchodzą glony. Można to korygować nawożeniem lub światłem. Ja nie nawożę, dlatego ustawiam oświetlenie tak, żeby rośliny rosły a glony nie rozwijały się bardziej niż to akceptuje. O ryby dbam, wykorzystując tylko rośliny cienia. Nie muszę mieć mocnego światła wtedy. Z sinicami łatwo walczyć. Ściągnij wężykiem ile się da. Zaciemnij akwarium a po ustąpieniu plagi wyreguluj oświetlenie. Można też użyć wody utlenionej, ale to szkodliwe dla ryb, więc nie polecam. Napisałem to przez tel. sorry za błędy. Postaram się poprawić błędy później


RE: Plaga sinic - Ruki - 15-06-2018

Zastosuj Chemiclean. Smile

Sinice lubią wkraczać przy zmianach oświetlenia.


RE: Plaga sinic - silveroak - 15-06-2018

(15-06-2018, 10:31 AM)Ruki napisał(a): Zastosuj Chemiclean. Smile

Sinice lubią wkraczać przy zmianach oświetlenia.

ale on miedź chyba zawiera


RE: Plaga sinic - Ruki - 15-06-2018

Chemiclean i miedź? Przecież to się w morszczakach stosuje, przy koralach. To jest jakiś antybiotyk, dlatego powoli zaczynają być problemy z kupieniem Chemicleanu w normalnej cenie...
Jest jeszcze Colombo Mycosidol, ale jego nie testowałem.


RE: Plaga sinic - Papja - 15-06-2018

Jak kiedyś się w końcu dorobię na rybach, to muszę kupić sobie 6 gramów chemicleanu na zapas Wink. Nic lepszego na sinice nie ma- efekt podobny jak po erytromycynie, a wychodzi taniej. No i nawet tak jak po erytro rośliny dużo lepiej zaczynają rosnąć Big Grin. Glony tak samo, więc jak ktoś chce zamienić pierzynkę z sinic na pierzynę z glonów, to polecam jeszcze bardziej chemiclean Wink.

Trzeba pamietac tylko o podmiankach po rozkładzie sinic i wszystko będzie ok, nawet z najbardziej delikatnymi rybami Smile.


RE: Plaga sinic - jaca303 - 15-06-2018

Chemiclean stosowałem i jest rewelacyjny !


RE: Plaga sinic - Mario 81 - 17-06-2018

A jak się ma zastosowanie chemiclanu do bakteri w filtrze?


RE: Plaga sinic - Ruki - 17-06-2018

Nic im nie szkodzą, nie ma nawet wahnięcia cyklu nitryfikacyjnego.