Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m (/thread-9111.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - Krzysztof88 - 23-03-2018

Witam
Proszę o pomoc w doborze filtracji.
Zbiornik 1340l oraz sprzęt :
fluval fx6,ikola450,pompa cyrkulacji jebao rw15
Zamierzam pielęgnować większe pielęgnice i chciałbym by woda była krystaliczna.
Wszystkie moje wcześniejsze akwaria były właśnie na kubełkach lecz teraz myślę że przy tych gabarytach lepszy  może  być sump bądź  filtracja narurowa a może przed fx6 zamontować 2x filtr narurowy z wkładem  sznurkowym 10.
Dodam że w zbiorniku nie mam komina więc jeśli  miałby być sump to czy warto zastosować overflow czy też może lepiej dorobić komin?
Nie mam żadnego doświadczenia z żadnym z tych systemów i proszę o pomoc w podjęciu decyzji i podpowiedzi technicznej wykonania sumpa (jakie wymiary ile komór jaką pompe) bądź narurowca (ile filtrów narurowych w jakim połączeniu z jakimi wkładami jaką pompe) 
Co lepiej się sprawdzi i będzie mniej obsługowe.
Myślałem też  by za zaworem dolewającym zamontować filtr narurowy z wkładem węglowym. Czy to dobry pomysł?
Z góry dziękuję bardziej  doświadczonym za rady.


Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - TomaszBlackWater - 23-03-2018

Ja namawiam na filtrację narurową, opartą o 4 korpusy wstępne i reszta zależy czego chcesz użyć jako wkład biologiczny i czy masz jeszcze jakieś życzenia na specjalne korpusy z własnymi mediami? Jako biologię zrobił bym dwa korpusy z piaskiem (filtr ze złożem fluidalnym) to jako biologia wystarczy ze sporą nawiązką, z racji że mam doświadczenie z tego typu filtracją szczerze polecam co do bez obsługowego użytkownika tutaj masz to na 100%. Jeśli chodzi o wykonanie systemu to najlepszym rozwiązaniem jest system klejony ze średnicą rurek 32mm, do tego elektroniczna pompa (polecam grundfos alpha2 25-60) w zupełności wystarczy Smile

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka


RE: Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - filas - 23-03-2018

Zrób jak pisze TomaszBW ale zostaw sobie dodatkowo tego FX-a, dokup do niego prefiltr i nie będziesz musiał przez długi czas zaglądać do głównego kubła, będziesz miał taki stabilny "bufor" na czas wymiany wkładów w filtracji narurowej.

Tutaj masz przykład takiego prefilterka, ma nawet obudowę przejrzystą, która ułatwia kontrolowanie jego zanieczyszczenia:
http://iquitos.pl/jeneca/17563-jeneca-prefiltr-zewnetrzny-kubelkowy-ae-133.html


RE: Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - Krzysztof88 - 23-03-2018

Jakie kupić filtry narurowe, macie jakieś sprawdzone? Zamontuje 4 Mechaniczne (jakie wkłady  użyć?) równoległe przed pompą a za pompą równoległe 2 z piaskiem.
Czy będzie Ok?
Do tego fx6 z prefiltrem który mi polecacie a ikola 450 odsprzedam. Cyrkulację zostawię z racji długości. 
Czy taki zabieg wystarczy bym miał kryształ wodę przy dużych rybach?


RE: Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - mady haze - 23-03-2018

(23-03-2018, 12:23 PM)Krzysztof88 napisał(a): Jakie kupić filtry narurowe, macie jakieś sprawdzone? Zamontuje 4 Mechaniczne (jakie wkłady  użyć?) równoległe przed pompą a za pompą równoległe 2 z piaskiem.
Czy będzie Ok?
Do tego fx6 z prefiltrem który mi polecacie a ikola 450 odsprzedam. Cyrkulację zostawię z racji długości. 
Czy taki zabieg wystarczy bym miał kryształ wodę przy dużych rybach?
Cześć 

Mam Dwa fx6 w zbiorniku 3.3*1.0*0.8m i działają super. Dodatkowo dwir glowice po 2000l kazda z drobnym ziarnem na gabce. Ale ja z innej bajki. Nie bardzo widzę połączenie fx6 z tym prefilterkiem, bo akurat fx6 ma swoje własne rury i inne zawory.

Jak dojdziesz do tego jak to połączyć ze sobą to daj znać to zamontuje sobie takie również.


RE: Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - TomaszBlackWater - 23-03-2018

(23-03-2018, 12:23 PM)Krzysztof88 napisał(a): Jakie kupić filtry narurowe, macie jakieś sprawdzone? Zamontuje 4 Mechaniczne (jakie wkłady  użyć?) równoległe przed pompą a za pompą równoległe 2 z piaskiem.
Czy będzie Ok?
Do tego fx6 z prefiltrem który mi polecacie a ikola 450 odsprzedam. Cyrkulację zostawię z racji długości. 
Czy taki zabieg wystarczy bym miał kryształ wodę przy dużych rybach?
Na alledrogo są 3 częściowe korpusy tylko takie bierz pod uwagę, wkłady do mechaników ja używam gąbek 45PPI inni watoliny czy inaczej włókniny z tym że tutaj za każdym razem stosujesz nową, ja wolę gąbki które sobie umyje i mam z głowy, nigdy nie miałem problemu z wodą jeśli chodzi to że była jakaś mętna czy coś, mógłbyś dać też wkłady sznurkowe 100 mikronów ale tutaj nie nadążysz ich wymieniać jedynie możesz dać je za pompą po wstępnym oczyszczeniu wody mechaniczne przez wymienione gąbki czy watoline, za pompą daj 4 korpusy też skręć je w dwa szeregi które połączysz równolegle dodając bajpas bo przy piasku w fbf nie ma możliwości puszczenia całej wody przez te złożę bo wydmucha Ci je do akwarium, także za pompą pierwsze dwa korpusy z piaskiem a za nimi możesz dać wtedy właśnie jakiś sznurkowy gdyby nie zadowalała Cię jakość wody gdzie wiem że napewno nie zajdzie taka potrzeba, korpusy wtedy możesz wykorzystać wedle życzenia Smile

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka


RE: Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - Krzysztof88 - 23-03-2018

Ok. Dzięki za pomoc


Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - tuptuś - 24-03-2018

Tak zapytam tylko...
Większe pielegnice to co konkretnie?
Bo przy pewnych gatunkach jakoś nie widzę narurowki.


RE: Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - Krzysztof88 - 25-03-2018

Vieja blue spoted, pawiookie, akary pomarańczowopłetwe, nikaraguańska, niebieskołuskie, arowana.

Ni i perłowe


RE: Filtracja zbiornika 1340l 3.2x0.6x0.7m - filas - 25-03-2018

Zanim zaleje Ciebie fala hejtu to poczytaj trochę o tych gatunkach bo niestety taki skład, który podałeś nie powinien pływać w jednym akwarium. Ale to zupełnie inny temat. Wink