Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Astatotilapia burtoni sp. blue? - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Jezioro Wiktorii (https://cichlidae.pl/forum-30.html)
+--- Wątek: Astatotilapia burtoni sp. blue? (/thread-89.html)

Strony: 1 2


Astatotilapia burtoni sp. blue? - Dawid - 13-03-2011

Czy u gębacza Burtona wyróżnia się odmianę blue?

Na taką natrafiłem w jednym ze sklepów we Wrocławiu. I zakupiłem kilka. Zbyt młode żeby były dobrze wybarwione, samiec wybarwia się tylko w szczególnych sytuacjach, i faktycznie dominuje barwa niebieska. Ale nie wiem czy fachowo się wyróżnia u burtoni wariant "blue", czy to tylko chwyt marketingowy - tak napisali żeby łatwiej sprzedać? Sprzedawcy byli niekompetentni żeby to wyjaśnić Big Grin


RE: Astatotilapia burtoni sp. blue? - Sendog - 15-03-2011

Hej
Rzeczywiście spotyka się je w dwóch wariantach barwnych. Jak dla mnie wariant podstawowy to właśnie ryby w niebieskiej tonacji ubarwienia oraz drugi wariant żółty raczej rzadszy.
Obie są piękne. Wydaje mi się, że formę żółtą częsciej spotyka się w samym Jeziorze Tanganika natomiast forma "podstawowa" jest częściej spotykana w rzekach i jeziorach satelitarnych. w niektórych źródłach mówią też o występowaniu w jeziorze Kivu, Ihema, Rumira, Sake oraz Cyohoha.


RE: Astatotilapia burtoni sp. blue? - Dawid - 13-04-2011

Dzięki za wyjaśnienia.
Na stronie ze spisem osób hodujących Haplochromisy http://haplochromis.homelinux.net/maintenance_haplo/login.php?lang=PL znalazłem jednak aż trzy "opcje" jeśli chodzi o burtoni, w tym też "nieczyste rasowo", niestety nie wiem do których należą te moje które posiadam.


RE: Astatotilapia burtoni sp. blue? - Topielec - 29-04-2011

Próbował ktoś te ryby łączyć z rybami Tanganickimi? Czy byłoby to "biotopowo"? Wink


RE: Astatotilapia burtoni sp. blue? - Sendog - 30-04-2011

Myślę, że jak najbardziej. Burtoni w Tanganice zamieszkuje piaszczyste przestrzenie porośnięte roślinnością - dość płytkie i dobrze naświetlone.

Pozdr


RE: Astatotilapia burtoni sp. blue? - Topielec - 01-05-2011

Czyli chyba typ biotopu charakterystyczny dla takich ryb jak np. Ctenochromis, Callochromis, Simochromis, Limnotilapia - blisko ujścia rzek. Bardzo oryginalny byłby taki zbiorniczek, ale raczej musiałby mieć bardzo dużą powierzchnię dna.


RE: Astatotilapia burtoni sp. blue? - Dawid - 19-08-2011

U mnie teraz jest z parą naskalników Julidochromis marlieri. Zastanawiałem się jeszcze nad jakimiś Altolamprologus, na przykład calvus lub sumami, ale nie wiem.


RE: Astatotilapia burtoni sp. blue? - Sendog - 19-08-2011

Dawid dołóż do nich synodontisy albo np. Callochromis. Altolamprologus i Julidochromis zamieszkują raczej inny biotop.




RE: Astatotilapia burtoni sp. blue? - Dawid - 19-08-2011

O synodontisach właśnie myślałem. W naturze to synodontisy podrzucają swoją ikre gębaczom, prawda? Ale nie wiem czy akurat podrzucjaą ikre do A. burtoni?

Julidochromisy narazie muszą zostać, bo nie mam co z nimi innego zrobić. Ale o dziwo dobrze sobie radzą, i dobrze się komunikują między sobą. Jest sfera piaszczysta dla burtoni i po bokach akwarium dwie sfery z kamieni dla naskalników. Ale musze powiedzieć, że burtoni bardzo lubią u mnie wpływać do jaskiń, pomiędzy skały itd.

O Callochromisach nic nie wiem. Nie będą za delikatne?


RE: Astatotilapia burtoni sp. blue? - Sendog - 19-08-2011

Zobacz na film do którego link podrzucił Piotrek w dziale Tanganika - Jewel of the rift