Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Obsada 450l 150/60/50 - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Obsada 450l 150/60/50 (/thread-8721.html)

Strony: 1 2 3


Obsada 450l 150/60/50 - silveroak - 12-11-2017

Nowy na forum wita wszystkich! 
Mam prośbę o pomoc w doborze obsady do nowego akwarium. Poniżej dla dociekliwych kilka słów o mnie.

Akwarium, które planuje ma być domem dla:
1) Rośliny: eipifity, żabienice, mchy, ewentualnie inne nie wymagające silnego oświetlenia.
2) Apistogramma(najlepiej dwa gatunki)+otoski+(niekoniecznie inne ławicowe) - tu prośba o pomoc w doborze.
Aranżacja akwarium:
Wyspa (z "plażą/piaskiem") prawie dokoła niej i dzieląca akwarium na dwie części z mnóstwem korzeni, grot. Wyspa będzie mocno zarośnięta z żabienicami przy tylnej ścianie wychodzącymi z awka.
Chce stworzyć w ten sposób dużo potencjalnych rewirów.

Planowane parametry wody:
Ph 5,8-6,5
GH 6-8
KH 3-4
Z uwagi na wielkość, chciałbym wodę z RO mieszać z kranówką. W przypadku jeśli to będzie uniemożliwiało hodowlę to przejdę na 100% RO i parametry mogą być dowolne ale chciałbym tego uniknąć.

W powyższym akwarium chciałbym umieścić pielęgniczki w formie dzikiej lub bliskie niej. Najbardziej podobają mi się teraz A. Barlowi i A. Cacatuoides. Nie zamykam się, jednak na inne. Pytanie tutaj do Was. Czy te dwa gatunki mogą być razem w takim akwarium? 
Ewentualnie, co byście proponowali? 
Chciałbym, żeby to było akwarium w którym młode mają szanse czasami przetrwać. Dotychczasowe akwarium (182l) zamienię na krewetkarium i ewentualne przedszkole dla młodych ale odchować coś w ogólnym, było by super. 
Chętnie przyjmę też pomysły na obsadę dodatkową do apisto.

--------------

O mnie:
W akwarystyce zakochałem się jako 8 latek i "zajmowałem się nią" do czasu opuszczenia domu rodzinnego. Czyli około 10 lat. W tym czasie w powodu ograniczeń finansowych, miejsca.. miałem małe akwaria w których rozmnażałem kąsacze i piękniczkowate. Zawsze marzyłem jednak o pielęgnicach i akwariach roślinnych.
Teraz w wieku prawie 40 lat zacząłem spełniać stare pasje, razem ze swoimi dzieciakami. Postawiliśmy akwarium roślinne w którym, przy okazji poznałem się z ramirezkami i kakadu. Teraz nadszedł czas na coś bardziej dedykowanego dla pielęgniczek. Nie jestem chyba gotowy jeszcze na BW, bo rośliny są dla mnie bardzo ważne ale szukam tu kompromisu.


RE: Obsada 450l 150/60/50 - Ruki - 12-11-2017

Albo pH 5,8-6,5 albo twardość 6-8. Smile

Zalej baniak RO raz a dobrze, bo potem będziesz przeklinał. Smile

Co do Apisto- masz pełną dowolność, tylko musisz dobrać gatunki o podobnej wielkości i podobnym stopniu agresji. Barlowi i kakadu niby OK, ale ja bym ich nie łączył ze względów estetycznych. Obydwa gatunki mają podobną budowę ciała- duża głowa, pióropusz, lira.

Poszedłbym w barlowi(gębacze!) i dopuścił do nich przykładowo coś z nijsseni/panduro czy atahualpy. Wink


RE: Obsada 450l 150/60/50 - silveroak - 12-11-2017

(12-11-2017, 12:49 PM)Ruki napisał(a): Albo pH 5,8-6,5 albo twardość 6-8. Smile

Zalej baniak RO raz a dobrze, bo potem będziesz przeklinał. Smile

Co do Apisto- masz pełną dowolność, tylko musisz dobrać gatunki o podobnej wielkości i podobnym stopniu agresji. Barlowi i kakadu niby OK, ale ja bym ich nie łączył ze względów estetycznych. Obydwa gatunki mają podobną budowę ciała- duża głowa, pióropusz, lira.

Poszedłbym w barlowi(gębacze!) i dopuścił do nich przykładowo coś z nijsseni/panduro czy atahualpy. Wink
No właśnie barlowi za te "gębacze" ale od kiedy zobaczyłem dzikie kakadu to pływają w każdym akwarium, które sobie wyobrażę. Przy założeniu, że zdecyduje się na barlowi lub kakadu to co mogę dołożyć?
Musicie zrozumieć, że wygłodzony akwarystyki po latach bym chciał wszystkie naraz najchętniejBig Grin a tu żona wylicza czas, przestrzeń...


RE: Obsada 450l 150/60/50 - Ruki - 12-11-2017

http://apisto.sites.no/slekt.aspx?gruppeID=1
Zobacz sobie tutaj na różne Apisto- wypisz które Ci się podobają, a my coś dobierzemy(o ile dostępne). Wink


RE: Obsada 450l 150/60/50 - silveroak - 12-11-2017

Dzięki Ruki.
Zobaczę właśnie co można zdobyć, bo ładnych jest sporo. Mi poza wyglądem zależy też, żeby było ciekawie.
Mam jeszcze pytanie o ilość. Przy założeniu, że będę miał tylko barlowi,albo tylko kakadu to ile ich dać - chodzi mi o ogólny pogląd ilu rybek szukam.


RE: Obsada 450l 150/60/50 - silveroak - 17-12-2017

Akwarium zamówione 180/60/50 z sumpem. Zdecydowałem się na trochę większe. 
Będzie małe opóźnienie ale w połowie stycznia powinno być już odpalone.
Na tą chwilę zdecydowałem się na A. Barlowi, ale ciągle, jeszcze nie wiem, jaki drugi gatunek Apisto dodać.
Chciałbym 4 cheremy 1+3. np. haremik Barlowi +3 haremy czegośSmile Nie będzie za dużo?


RE: Obsada 450l 150/60/50 - Tymek - 17-12-2017

Mimo wszysto bym polecał kolonie plus harem Wink Obserwacja koloni wygląda o wiele lepiej. 4 haremy to za dużo trochę jak już się zdecydujesz na brak kolonii to daj 3 haremy.


RE: Obsada 450l 150/60/50 - silveroak - 18-12-2017

(17-12-2017, 22:11 PM)Tymek napisał(a): Mimo wszysto bym polecał kolonie plus harem Wink Obserwacja koloni wygląda o wiele lepiej. 4 haremy to za dużo trochę jak już się zdecydujesz na brak kolonii to daj 3 haremy.

Czym się różni kolonia od zestawu np. 3 samce i 10 samiczek?
Ma być parzyście?


RE: Obsada 450l 150/60/50 - piotrK - 18-12-2017

No "kolonia lęgowa" z zasady składa się z par, problem w tym że Apisto nie żyją w koloniach, bo zdecydowana większość gatunków tworzy haremy.

Akwarium ma solidną powierzchnię dna, ale i tak nie dawałbym tam więcej jak trzech gatunków. A najlepiej maks. dwa, przy czym w każdym te 3-4 samce. Wojny będą na pewno, ale będzie co oglądać. Może barlowi i jakieś agassizii? Pytanie czy te drugie nie będą zbyt zdominowane - może musiałyby mieć przewagę liczebną nad gębaczami. Co spece na to? 1+4 barlowi i 3+6 agassizii?


RE: Obsada 450l 150/60/50 - Tymek - 19-12-2017

To co napisałeś we wcześniejszym komentarzu zrozumiałem tak, że po jednym haremie 1+3 z 4 różnych gatunków.

Cytat:Chciałbym 4 cheremy 1+3. np. haremik Barlowi +3 haremy czegoś[Obrazek: smile.gif] Nie będzie za dużo?

czyli 4 gatunki.
W mojej wypowiedzi chodziło mi o to byś postawił na większa liczbę jednego gatunku np 3+3 barlowi (albo 3+4/5) + 1+3 kakadu lub dowolne inne gatunki, które będą podobne wielkościowo i będą miały te sama wymagania parametrów wody Big Grin