Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Thoracochromis callichromus Lac Fwa - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-27.html)
+---- Dział: Inne rejony Afryki, Madagaskar, Azja (https://cichlidae.pl/forum-61.html)
+---- Wątek: Thoracochromis callichromus Lac Fwa (/thread-8640.html)

Strony: 1 2 3


Thoracochromis callichromus Lac Fwa - Sendog - 15-10-2017

Rzadki gość w akwariach z mało znanego jeziora w Kongo. Na zdjęciu dominujący samiec i samica. Póki co para odbyła jedno tarło z którego uzyskałem 12 sztuk narybku. 6 pojechało do Danii, a 5 maluchów zostało u mnie. Ryby sprowadzone do Kanady przez O. Lucanusa. Obecnie hodowane też w Europie. Piękny gębacz, którego H. Bleher nazywa "Picasso fish"


   

   

   


RE: Thoracochromis callichromus Lac Fwa - tatakuby - 15-10-2017

No i muszę się z Bleherem zgodzić Wink Rzeczywiście picasso takiej palety barw by sie nie powstydził ...


RE: Thoracochromis callichromus Lac Fwa - schmeichel - 15-10-2017

To ja poproszę trochę informacji o tym gatunku:-)


RE: Thoracochromis callichromus Lac Fwa - piotrK - 15-10-2017

Muszę sobie kiedyś na żywo porównać callichromus z T. brauschi. Zawsze wydawało mi się że to ten drugi jest ładniejszy...

Ciemno ubrawiona samica, kamuflaż wygląda jak jakiś Nimbochromis albo Serranochromis Smile Samice różnią się między tymi dwoma gatunkami?


RE: Thoracochromis callichromus Lac Fwa - Sendog - 15-10-2017

Generalnie samice T. brauschi nie mają ciemnego rysunku na bokach ciała takiego jak samice callichromusów. Te pierwsze są też dużo jaśniejsze. Piotrek oba gatunki są równie piękne. Obecna populacja brauschi hodowana w akwariach posiada defekt długoletniego chowu wsobnego. Wszystkie osobniki pochodzą od niewielkiej grupy z jednego importu. Nikt ich kolejny raz nie sprowadzał poza O. Lucanusem, który chyba w 2014 sprowadził kilka dzikich samców. Dołożyły one swoje geny, ale europejska populacja nadal jest obarczona genetycznymi defektami. 
Natomiast callichromusy to pokolenie F2 - ryby jeszcze ze świetnymi i świeżymi genami. Wyglądają na bardzo zdrowe, w przeciwieństwie do hodowlanych brauschi. Niewiele wiadomo na temat tego gatunku. Znaleźć można info, że odżywiają się częściami roślin (Valisneria) oraz ślimakami i owadami. U mnie jedzą właściwie wszystko ze sporym udziałem spiruliny. Lubią zasadową wodę. Moja samica jest prawie 3 razy mniejsza od samca.


RE: Thoracochromis callichromus Lac Fwa - schmeichel - 30-01-2018

I jak ma się ten gatunek u ciebie, jak młode?:-)


RE: Thoracochromis callichromus Lac Fwa - Sendog - 31-01-2018

Dorosłe ryby przebywają w zbiorniku 300 litrów WA grupa składa się niestety z 3 samców i 1 samicy. Pierwsze młode wielkości około 3-4 cm dorostają do odpowiedniego rozmiaru aby wyselekcjonować samice i dołączyć je do dorosłych. Pozostałe ryby z tej średniej grupy pojechały do Danii. Jest jeszcze grupa najmłodsza około 2 cm 17 sztuk. Połowa ma trafić do Francji.
Te ryby są bardzo ciekawe w obserwacji i przypominaja mi trochę w zachowaniu Ctenochromis polli. Kluczem do tarła jest pH w okolicy 8.0 po podmianie wody. Samice bardzo troskliwie opiekuje się ikrą od pierwszego tarła donosiła wszystkie mioty.


RE: Thoracochromis callichromus Lac Fwa - Sendog - 30-07-2018

Niedawno ekspedycja Heiko Blehera wróciła z wyprawy nad jezioro Fwa w DRC. Jak piękny jest biotop T. callichromus można zobaczyć na tym filmie 




RE: Thoracochromis callichromus Lac Fwa - sensej - 30-07-2018

Raj w wodzie......


RE: Thoracochromis callichromus Lac Fwa - Zimna Zośka - 30-07-2018

Filmem jarałem sie pół niedzieli, dokładnie jak sensej napisał podwodny raj. Ryby oczywiście też bardzo ładne. Czy w akwarium udało by się utrzymac też takie grupy jednego gatunku, czy przez agresję raczej to nie możliwe?