Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Akwarium dal A.Hongsloi - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: Akwarium dal A.Hongsloi (/thread-8619.html)

Strony: 1 2


Akwarium dal A.Hongsloi - pawlana - 04-10-2017

Witam, 
W weekend stawiam nowy baniak, standardowe 240l 120x40x50. Chciałbym żeby było to akwarium typu CW, żona postawiła warunek, jeśli nowe akwarium to nie to ciemne z samymi gałęziamiBig Grin. Stanęło na CW bo chciałem mieć coś w miarę biotopowego. Wg Waszego e-zinu A.Hongsloi żyje zarówno w bw jak i cw. Ja chę się upodobnić najbardziej do cw w których żyją, więc pytanie do Was jakie Warunki powinienem im zapewnić, jakie rośliny, jakich współmieszkańców dobrać . Inne gatunki które rozważam to trifasciata i borelli.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi


RE: Akwarium dal A.Hongsloi - Ruki - 04-10-2017

Jaki układ hongsloi planujesz? Jako towarzyszące polecam stadko 20-30 N. marginatus a na dno z 15-20 C. habrosus. Smile

Z roślin masz wybór duży wybór spośród żabienic, nurzańców czy mchów.


RE: Akwarium dal A.Hongsloi - pawlana - 04-10-2017

2+4 chyba żeby się coś działo. Masz może jakieś linki czy zdjęcia jak wygląda ich środowisko? Przewaga kamieni korzeni czy roślin czy jest to bardzo zróżnicowane? Woda ro z małymi dolewkami kranowy tak żeby gh nie przekroczyło 2


RE: Akwarium dal A.Hongsloi - fazi_poz - 04-10-2017

Ich środowisko to głównie zalane tereny pełne roślin.

Jeśli chcesz mieć zbiornik stricte biotopowy, to wybór roślin masz nieco mniejszy, ale też nie jest jakiś bardzo mały.
Myśl o czymś z:
Echinodorus tenellus, E. horizontalis, E. subulatus, Sagittaria subulata, Cabomba caroliniana, C. aquatica, Alternanthera reneckii, Myriophyllum aquaticum, M. tuberculatum, Ludwigia inclinata... generalnie jest w czym wybierać Wink 


Co do obsady - ta od Rukiego jest biotopowo poprawna - jest duża szansa na występowanie tych ryb w naturze razem. Dostępnych gatunków jest oczywiście więcej. Bez szkody dla potencjalnego narybku hongsloi możesz też wykorzystać otoski - występują na tym obszarze.


RE: Akwarium dal A.Hongsloi - pawlana - 04-10-2017

O to całkiem duży wybór roślin, bardzo mnie to cieszySmile Nie chcę też żeby to było akwarium tylko roślinne więc dość sporo korzeni też chcę dać i może pare kamieni, ale z przewagą roślin. Mogę dodać też trochę szyszek i liści dla ozdoby tak żeby mocno nie barwiło wody ? ogólnie podłożę piach z obi na dnie mieszany z pokruszonymi kulkami gt. Ph 6.0-6,5 twO <2. Może tak być? Co jeszcze z flory mogę dodać, może jeszcze jakaś inna odmiana corydoras? Chciałbym żeby było przynajmniej z 5-6 gatunków ryb. Jeśli jeszcze z roślin coś się Wam przypomni to piszcie Smile


RE: Akwarium dal A.Hongsloi - pawlana - 05-10-2017

Nie chciałbym raczej dozować co2 w tym akwarium ani lać żadnych nawozów, ośiwetlenie chyba dam 2x54 W, więc nie wszystko raczej na tym urośnie


RE: Akwarium dal A.Hongsloi - pawlana - 05-10-2017

Nie chciałbym raczej dozować co2 w tym akwarium ani lać żadnych nawozów, ośiwetlenie chyba dam 2x54 W, więc nie wszystko raczej na tym urośnie


RE: Akwarium dal A.Hongsloi - Draughtell - 05-10-2017

Nie rób układu ryb 2+4 bo skończy się na 1+4. Conajmniej 3 samce, aby agresja  się rozłoźyła bardziej.


RE: Akwarium dal A.Hongsloi - fazi_poz - 05-10-2017

Dawanie do zbiornika więcej niż 3-4 gatunków ryb to bezcelowe działanie. Ograniczysz sobie ilość osobników z każdego gatunku i pozbawisz się możliwości większości obserwacji. Na dłuższą metę taki mix gatunkowy staje się nudny, bo wiele świetnych interakcji wewnątrzgatunkowych nigdy nie zaistnieje, a te międzygatunkowe będą ograniczać się do kilku podstawowych, które szybko wyłapiesz.

Co do wyglądu zbiornika - pamiętaj, że na danym wycinku rzeki/zalanego terenu będziesz miał max 4 gatunki roślin (częściej 2-3). Wszystko co ponadto będzie mało naturalne. Poza tym im więcej korzeni tym mniej roślin - korzenie oznaczają drzewa, a drzewa oznaczają cień, w którym wiele roślin nie ma szans rosnąć. 
Co do kamieni - na terenach występowania A. hongsloi raczej ich nie znajdziesz. Mogą, jak wszędzie na świecie, trafić się pojedyncze sztuki, ale dla przedstawienia środowiska występowania tych ryb w akwarium skłaniałbym się do uniknięcia ich. A. hongsloi to głównie cieki z dużą ilością roślin i rozlewiska. Nawet na większości obszaru ich występowania drewno gra rolę drugoplanową.

Co do roślin rosnących bez iniekcji CO2 - wiele takich, które według roślinniarzy wymagają dozowania na poziomach zbliżonych do przyduchy, rośnie bez dozowania. Oczywiście rośnie wolno i ma tendencje do pokrywania się glonami, ale rośnie. Grunt to dobrać im odpowiednie stanowisko w zbiorniku, ale to już musisz przećwiczyć sam. Jeśli chcesz mieć rośliny jak w roślinniaku, czyli idealnie wybarwione, rosnące szybko i bez glonów to czeka Cię sporo pracy, a efekt i tak będzie nie do końca zadowalający. Przy akwarium biotopowym musisz się nauczyć, że rośliny idealne nie będą i jak to zaakceptujesz, to wtedy będziesz zadowolony. Smile


RE: Akwarium dal A.Hongsloi - pawlana - 05-10-2017

Dzięki za rady:-) więc jaki układ hongsloi dać najlepiej? Do tego dam coś z corydoras ale wolałbym nie pigmeje, więc poleccie jakiś inny gatunek i do toni wodnej dwie małe lawice też poproszę o propozycję. Ok to z kamieni rezygnuje ale roślin chyba jednak dam kilka gatunków żeby nie było zbyt nudno i trochę drewna też :-D jakieś pływające rośliny występują? Szyszki i liście dębu mogę dać?