Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L (/thread-8495.html)

Strony: 1 2 3 4 5


Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - k0zik - 06-08-2017

Czołem,

Mam kłopot z moim akwarium i zwracam się do was o pomoc.

Generalnie problem polega na tym, że od początku akwarium mam wodę pełną kurzu + syf na tafli wody + krasnorosty. Różne działania już podejmowałem ale bez skutku. Ale do rzeczy.

Akwarium 375 L - 150x50x50 - założone 2 maja tego roku.
Podłoże - piach 0,8 - 1 mm.
Ozdoby - sporo korzeni w prawej części akwarium + skały rozłożone po całym akwarium ( nie kładłem skały jeden na drugą ).
Rośliny - duże anubiasy, kryptokoryny, nadwódka szerokolistna i jedna mała żabienica. Generalnie roślin sporo ale pewnie z czasem ryby wykopią to, co w piachu.
Obsada - 6 akar pomarańczowopłetwych ( maluchy niecałe 10cm ), oczywiścid 4 wypadną jak tylko utworzy się parka + 5 kirysków sterby.
Oświetlenie : Do wczoraj 2 x 80W, wieczorem wymontowałem jedną świetlówkę, więc jest 1 x 80W.

Filtracja : ( 375L zastąpiło 200L więc najpierw myślałem, że sprzęt z 200 L da radę ).

Najpierw było Aquael ASAP 1600 + FZN2, żestaw się nie sprawdzał i wjechał Unimax 700 + FZN2. Ten zestaw też nic nie zmienił więc dołożyłem do tego jeszcze Aquael ASAP 1600 ( same gąbki i wata ) i może było ciut lepiej... ale wciąż bardzo daleko do tego, co być powinno. Wjechał więc do akwarium Aquael Turbo 500 z samą watą umiejscowiony w połowie akwarium i znowu trochę się poprawiło ale taka ilość filtrów strasznie oszpecała akwarium. Zostawiłem Unimaxa 700 i FZN-2. Czekałem aż się sytuacja unormuje, lałem środek do wyklarowania wody firmy Microbelift. Próbowałem tydzień czas z lampą UV. To wszystko nic nie dało.

Poczytałem trochę forum Malawi i doszedłem do wniosku ( sugerowano mi to wcześniej ) ze mam skopany obieg wody w akwarium.
Kupiłem więc głowicę Aquael 2000 + dużą gąbkę. W jednym rogu dałem dwa wloty i wyloty Unimaxa 700. W drugim rogu aquael 2000.
Minęły 3 dni ale póki co, brak jakiejś większej poprawy - ale ok, jestem cierpliwy więc ten minimum tydzień trzeba dać filtrowi.

Po lekturze postów tu na forum i na Malawi dochodzę do wniosku ( być może błędnego ), że bardzo ważną rzeczą dla czystości w akwarium jest napowietrzanie. Do tej pory jedyne napowietrzanie jakie stosowałem to ruch taflą wody. Do baniaka podawałem CO2 aby zbić trochę PH.

Założyłem wczoraj na głowicę Aquaela 2000 końcówkę napowietrzającą. Patrząc na nią, wydaje się, że przez to, że ma mniejszą średnicę to obniży wydajność głowicy ?
Do tego dorzuciłem listwę napowietrzającą.

Póki co, problemu się nie pozbyłem.
Może moglibyście podpowiedzieć co robić żeby woda w końcu była czysta ?
Obawiam się, że wszelkie filtry narurowe czy też wklejanki w moim przypadku odpadają. Czasem myślę, czy nie kupić jeszcze jednego dużego kubła ale szczerze mówiąc to szkoda mi kasy jeśli nie mam 100% pewności że to pomoże. Myślałem o Eheim 4+ 600 ale jeśli mam wydać 700PLN a to nie pomoże, to będę na siebie zły na max Smile


RE: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - Pumba - 06-08-2017

Najlepiej to pokaż zdjęcie akwarium. Może masz po prostu zakwit wody a nie mętną. Piach dobrze wypłukałeś ? Koncówka napowietrzająca do Aquaela czyli jaka ?


RE: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - pancernik1 - 06-08-2017

Witam, przyczyną zmetnienia wody mogą być trzy zeczy pierwsza i zwykle bagatelizowana przy zakładaniu zbiornika to dezynfekcja i mycie wyposażenia wbrew oczekiwaniom akwarystow piasek choć frakcjonowany nie jest pozbawiony frakcji iglastych które powstają w nim podczas tarcia ziarna o ziarno podczas transportu, pakowania itd. Pozbyć się ich przy już istniejącym zbiorniku może Pan używając odmulacza. Korzenie- zarówno te kupione w sklepie jak i te przyniesie z "natury" moga zawierać wiele szczepów bakterii i grzybów niekoniecznie przyjaznych naszemu akwarium i i jego mieszkańcom. Taki wystrój należy dezyfekowac ja używam rostworu soli kamiennej nie jodowanej. Porostu zostawiam je w solance na kilka dni. W przypadku gdy tego nie zrobiliśmy jedynym sposobem jest decyzja w akwarium za pomocą chemii. Druga przyczyną powstawania zmetnienia wody może być jej jakość (nadmiar związków azotu i fosforu) spowodowana nadmiernym karmieniem ryb lub przerybienim. Problem ten powinna rozwiązać filtracja i regularnie podmiany wody. Prawda jest że w akwarium mamy tyle bakterii nitrfikacyjnych ile ryb ale aby ten warunek był spełniony bakterie muszą mieć gdzie się rozwijać. Istotną sprawą jest zarówno wydajności filtra jak złoże które w nim jest. Zwykle przyjmuje się że jeśli produkt mówi że filtr jest do akwarium od 100-350l to najpewno chwali swoje i filtr będzie świetnie sprawował się w akwarium 100l przy dużej ilości ryb i 350l roślinnym w którym pływa ławica neonów. Jeśli chodzi o złożenie - serce naszej filtracji tu nie należy oszczędzać produkt najpewno nie wsadził w standardzie do filtra złoża o wysokiej porowatosci bo jest porostu drogie. Wielokrotnie spotkałem się z np. chińskimi gabkami na których bakterie porostu nichą zakładać koloni. Ja używam ceramiki sporex sera jest droga ale bardzo wydajna kiedyś używałem zwykłego keramzytu zakupionego w sklepie ogrodniczym też swietnie sobie radził choć trochę więcej go trzeba. Następna przyczyną zmetnienia mogą być pierwotniaki rozwijające się w wodzie. Reasumując ja bym zrobił tak: wykonał bym podmiane wody ok 30% dodając uzdatniacza zrobiłbym ( zmniszenie ilość związków azotu i fosforu) zrobił bym restart filtra zapewniając odpowiednie w nim złoże np. ceramika zadając do niego lub do wody bakterie ja używam " psb" i "11w1" firmy z Azoo. Jeśli to nie pomoże odkaził bym akwarium błękitem metalowym np. FMC firmy Tropical. Musi Pan pamiętać że chemia to ostateczności bo osłabia naszych podopiecznych. Ważne są również regularne podmiany wody w ilości min 10% tygodniowo w celu redukcji związków azotu. Akwarium to mały ekosystem który gdy dojrzeje będzie stabilny o ile my nie namieszać. Pozdrawiam

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka



Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka



Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


RE: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - k0zik - 06-08-2017

Piasek plukalem kilkukrotnie. No3 = 10, Po4 = 0. Testy JBL. W Unimax siedzi matrix seachem dwa kosze, ceramika aqualea 1 kosz, wloknina i gabka. Patrzac od dolu. Korzenie to red moore. Co sie dalo gotowalem, co sie nie zmiescilo do garnka to bylo wielokrotnie dokladnie polewane wrzatkiemm. Nie sa to pierwotniaki bo raz ze lampa uv nie pomogla, dwa to mialem juz tym doswiadczenie i wiem jak to wyglada.
Co do koncowki napowietrzajacej, to mam na mysli ta wkladke co jest z pompa w standardzie, od ktorej odchodzi bialy wezyk z regulacja. Jest ona wyraznie wezsza niz sam wylot z filtra.
Aktualne zdjecie nie pokazuje rzeczywistosci po wczoraj wiwczorek nalalem microbe lift gravel cleaner i woda zbrazowiala.

W ogole zdjecie wyszlo lepiej niz to rzeczywiscie wyglada.
[Obrazek: 17801be2b1f305d9d6ccffe807b1372f.jpg]

Wysłane z mojego HTC One A9s przy użyciu Tapatalka


RE: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - pancernik1 - 06-08-2017

Czy na powierzchni wody pojawia się tłusty korzuch?

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


RE: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - k0zik - 06-08-2017

Tak. Ale nie jest on tlusty i bardzo gesty. Od jakiegos czasu jest skimer ktory nie radzi sobie z nim calkowicie ale dzieki temu ten korzuch nie jest tlusty i gesty, moim zdaniem.

Dodam jeszcze, że to na czym mi zależy to woda kryształ, dwie zdrowe, pięknie wybarwione akary.
Jeśli trzeba mogę wywalić rośliny, korzenie i kamienie.


RE: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - pancernik1 - 06-08-2017

Czym karmisz?

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


RE: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - k0zik - 06-08-2017

Do tej pory głównie mrożoną szklarką i trochę mniej granulkami tropicala i tetry. Jak mam okazję to żywą szklarką, ale teraz jest za ciepło, żeby ją zamawiać przez internet.


RE: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - pancernik1 - 06-08-2017

Masz nadmiar białka zwierzęcego w wodzie. Podmień wodę i użyj azoo protein remover. Zwiększy rozproszenie tlenu w wodzie i pomoże związać białko lub wiedzy skimer albo odpieniacz.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka

Zmień proporcje podstawowy granulat i urozmaicenie mięso.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka

Staraj się nie przekarmiac rybki w naturze nie dostają wszystkiego na tacy muszą sporo się narobić aby cokolwiek zjeść w akwarium nie mają 1‰ wyzwań i niebezpieczeństw co ryby w naturze a żarcia pod dostatkiem.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


RE: Walka z mętną wodą - filtracja 375 L - k0zik - 06-08-2017

Ok. Tak zrobie. Ile w ogole taka akara powinna jesc ? Mozna to jakos opisac ? Karmie o 7 i 18. W ciagu dnia nie ma nikogo w domu aby karmic.

Wysłane z mojego HTC One A9s przy użyciu Tapatalka