Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Żywienie pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-53.html)
+--- Wątek: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... (/thread-8460.html)

Strony: 1 2


Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - Papja - 17-07-2017

Tak jak w temacie...

Kupiłem wodzień mrożony w blistrze 100g(bo tafli 500 i 1000g ostatnio nie można wcale dostać), firma i sklep zoologiczny ten sam co zwykle. Mrożonka podejrzanie nie wyglądała, zapach taki sam jak zwykle. Wczoraj około południa nakarmiłem ryby, dzisiaj z rana tyle co rzuciłem okiem na akwaria, a przed chwilą wróciłem i w każdym akwarium, nie licząc tego z żółwiami i młodymi ziemiojadami(o dziwo, mirabilisy zawsze były wrażliwe na żarcie), gdzie karmiłem wodzieniem mam trupy.

Najprawdopodobniej na którymś etapie transportu mrożonka została rozmrożona, a później zamrożona ponownie.

Co dziwne, chyba nawet nie skarmiłem całego blistra na raz, tylko wcześniej z jeden rządek już podałem i strat nie było- możliwe, że była przechowywana w niedomkniętej zamrażarce i rozmrożona częściowo, albo po prostu podałem ją wytrzymalszym rybom, ale nie jestem w stanie już tego teraz stwierdzić bo karmię zamiennie kilkoma mrożonkami.


RE: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - kuba4410 - 17-07-2017

Dlatego ja staram się kupować w zimie większą ilość, żeby mieć do następnej zimy. Tylko ja nie mam aż tylu akwariów co Ty i mi tyle tego nie schodzi na pewno.


RE: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - Papja - 17-07-2017

Jakbym wiedział, że będą problemy obecnie z taflami to bym zainwestował i wziął w zimę kilka kilo... Te małe blistry są bardziej wrażliwe na rozmrożenie.


RE: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - Bastet - 17-07-2017

Gdy za oknem jest ciepło lub bardzo ciepło, wybierając się do sklepu po mrożonki zazwyczaj zabieram ze sobą pojemnik, a w nim zamrożone wkłady do lodówek turystycznych. Przeważnie wystarcza.
Niestety, nie mamy wpływu na sposoby transportu tego typu produktów na etapach od producenta do sprzedawcy...


RE: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - adams2121 - 18-07-2017

Polecam gazetę. Starym sposobem. 
Na transport mało kto ma wpływ. 
Na problemy produkcji wpływu też nie mamy. 
Wiadomości też brak o planowanych brakach. Aby się zabezpieczyć. 

Jedyna opcja - kupować na zaś. Ku końcowi pokarmu, nowe zamówienie.


RE: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - tatakuby - 18-07-2017

Mi się zdarzyło że mrożona mi się lekko roztopiła ale po zamrozeniu i dawanie później rybom nic się nie stało. Może miałem szczęście. Ale od dwóch lat jak jadę po zaopatrzenie to biorę box styropianowy i tyle.


RE: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - dzikakuna - 18-07-2017

To widać od razu gdy została rozmrożona i zamrożona, a stwierdziłeś że wyglądają ok. Jak Łojciec, karmiłem takimi i nic się nigdy nie działo. Gdyby to były jakieś skorupiaki, to może by rybom zaszkodziły... Ale wodzień? Nie sądzę. Myślę że przyczyna zgonów była inna.
Nie znaczy to, że nie zgadzam się z tematem: że trzeba "uważać na mrożonki w okresie letnim".


RE: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - Papja - 18-07-2017

Akwaria z róznych regałów, nic do nich nie lałem ostatnio, jedyne co się zgadza w każdym wypadku to podanie tej samej mrożonki, tyle padnięć w jednym dniu nie jest możliwe z innego powodu imo.

Ja najczęściej mrożonki też wiozę w styroboxie, ew. owinięte w gazetę i wrzucone w jakieś mrożone zakupy spożywcze-wtedy zdarza się, że rzeczywiście brzegi się nadtapiają, ale nigdy problemów z tym nie miałem. 

Mrożonka wyglądała tak jak mrożony wodzień Tongue. Zdarzają się porcje mniej i bardziej zmasakrowane, w tej większość wodzieni miało swój kształt, więc nie wyglądała na chamsko rozmrożoną i zamrożoną znowu.


RE: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - dzikakuna - 18-07-2017

Takie szybkie zgony Sad Jakby było zatrucie starym/rozmrożonym/zamrożonym pokarmem to ryba męczyła by się kilka dni (chyba). Wychodzi że pokarm musiał być skażony "czymś".


RE: Uwaga na mrożonki w okresie letnim... - Ruki - 18-07-2017

(18-07-2017, 10:17 AM)dzikakuna napisał(a): Takie szybkie zgony Sad Jakby było zatrucie starym/rozmrożonym/zamrożonym pokarmem to ryba męczyła by się kilka dni (chyba). Wychodzi że pokarm musiał być skażony "czymś".
Popsute żarcie potrafi zabić rybę w przeciągu kilku godzin.