Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
54 litry Irokezów - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: 54 litry Irokezów (/thread-8055.html)

Strony: 1 2 3 4


54 litry Irokezów - Qbek - 02-03-2017

Akwarium zalane 31.01.2017, biologia w ilości ok 60% zaszczepiona z dojrzałego akwarium, reszta czyste RO

1. Filtracja - filtr narożny hamburski 12cm x 11cm, gąbka 5cm 30ppi, napędzany jakimś wynalazkiem Juwel 4W 280 l/h
2. Grzałka Elite 50W - temperatura  ~25 st. C
3. Pojemność akwarium - 54 litry 60x30x30
4. Oświetlenie - T8 15W 6500K
5. Podłoże - piasek kwarcowy, korzenie
6. Rośliny - Echinodorus, Sagittaria subulata, java moss (wkrótce)
7. Obsada - Hyphessobrycon amandae 8szt, Corydoras panda 6szt,
apistogramma bitaeniata 2+1 lub 3+0 F1 ok 2-3cm (od kuba4410)




Zakładanie akwarium zacząłem od wklejenia czarnych kątowniczków PVC 2cmx2cm


   

   


Kolejnym krokiem było obklejenie tylnej szyby akwarium czarną matową folią samoprzylepną, odrysowałem wymiar i zacząłem ciąć Smile

   

   


Najlepszą znaną mi metodą oklejania takiej powierzchni jest klejenia na mokro - używam do tego roztworu płynu do mycia naczyń z wodą w stosunku ok 50/50 i spryskiwacza. Spryskuje tym szybę i kleje folie, dzięki temu klej z folii zostaje oddzielony od szyby warstwą roztworu, co pozwala na dowolne "manewrowanie" arkuszem i ewentualne korekty Big Grin


   

   


Po przyklejeniu folii pozostaje rozprowadzić powstałe pęcherzyki powietrza w stronę każdego rogu i wypchać je z pod folii. W tym celu użyłem drewnianej klepki parkietowej owiniętej szmatka, żeby nie uszkodzić tła. Po kilku godzinach płyn z wodą wysycha i odparowuje a folia zostaje na swoim miejscu

 
   

   

A tak wyglądało akwa po wsypaniu piasku Tongue


   


Piasek został oddzielony od gąbki za pomocą rozgiętego kątownika, gdyż w Castoramie nie mieli czarnego płaskowniczka, czego nie udokumentowałem Wink


CDN


RE: 54 litry Irokezów - Papja - 02-03-2017

Jeżeli bitki, to przy takim dnie musisz trafić na łagodnego samca który fajnie akceptuje samicę- wtedy parka da radę. Inaczej może byc ostro, dwie samiczki sie nie zmieszczą IMO Wink.

PS. a patent na kątowniczki polecam, sam używam-tylko ja 15x15mm Big Grin.


RE: 54 litry Irokezów - caveman - 02-03-2017

Bardzo podoba mi się taki sposób dokumentowania kolejnych etapów zakładania akwarium - czekam na ciąg dalszy. No i super pomysł z tymi kątownikami. Ja właśnie szukam sposobu na zamontowanie hamburga, a tu proszę Smile


RE: 54 litry Irokezów - tatakuby - 02-03-2017

No i tak fajnie. Jutro miałem wklejać formatki z szyby żeby gąbkę zamontować a tu patent na kątowniczki. Gdzie je kupujecie i ile kosztują?


RE: 54 litry Irokezów - Ruki - 02-03-2017

Na dnie 60x30 nie ma szans na utrzymanie bitek, ogólnie to już sama długość 60 cm to za mało dla tego gatunku.


RE: 54 litry Irokezów - Papja - 02-03-2017

Łojciec, ja mam i szkło i kątowniczki i o ile kątowniczki są łatwiejsze w montażu, to też łatwiej sie odklejają Tongue. Ja kupuje swoje w leroy merlin, kosztują coś około 6zł za 2m 15x15mm.


RE: 54 litry Irokezów - Qbek - 03-03-2017

(02-03-2017, 23:17 PM)caveman napisał(a): No i super pomysł z tymi kątownikami. Ja właśnie szukam sposobu na zamontowanie hamburga, a tu proszę Smile

Taki gotowiec Tongue

(02-03-2017, 23:30 PM)tatakuby napisał(a): No i tak fajnie. Jutro miałem wklejać formatki z szyby żeby gąbkę zamontować a tu patent na kątowniczki. Gdzie je kupujecie i ile kosztują?

Kupowałem w Castoramie 2cm x 2cm x 2,5m - 9 PLN

(02-03-2017, 23:36 PM)Ruki napisał(a): Na dnie 60x30 nie ma szans na utrzymanie bitek, ogólnie to już sama długość 60 cm to za mało dla tego gatunku.

Dlatego póki co ryby mają około 2,5 - 3 cm i jest spokój. W razie dramatyzmu Inki dostaną eksmisję z 112 l do 54 a bitki pójdą do większego szkła. Ewentualnie jestem nastawiony psychicznie na jakiś typowo monogamiczny gatunek, także sprawa ostatecznej obsady jest bardzo otwarta


RE: 54 litry Irokezów - Papja - 03-03-2017

Panduro Big Grin. Szkoda tylko, że nie znajdzie się dzikusów łatwo :/.


RE: 54 litry Irokezów - Ruki - 03-03-2017

Dla panduro to 60 cm też dla bardzo grzecznego samca, w przypadku Inek to kategorycznie za mały baniak.

Jak dla łagodniejszych gatunków te 60 cm wystarczy by samiec się wypływał i zmęczył to niestety tym większym gatunkom to nie wystarczy.


RE: 54 litry Irokezów - Qbek - 03-03-2017

(03-03-2017, 00:03 AM)Papja napisał(a): Panduro Big Grin. Szkoda tylko, że nie znajdzie się dzikusów łatwo :/.

Panduro są i zawsze będą moimi faworytami, jednak dla nich takie akwa to też taka przyciasnawa kawalerka. Faktycznie ostatnio miałem je w 2002/2003 roku i od tej pory nawet nie trafiłem na hodowlane kundelki w zoologu. Swego czasu zrobił się ruch w obrębie tego gatunku za sprawą dość dużego przetrzebienia ich populacji, jednak z tego co mi wiadomo to nigdy nie zostały oficjalnie wciągnięte na listę gatunków zagrożonych (mogę się mylić bo nie śledziłem na bieżąco).