Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
spirulina dodana do mixu - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Żywienie pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-53.html)
+--- Wątek: spirulina dodana do mixu (/thread-8052.html)

Strony: 1 2 3 4


RE: spirulina dodana do mixu - Ruki - 03-03-2017

Kurcze, ciekawe. Big Grin Wygląda na to, że u Ciebie gdzieś w baniaku musi się ten mix zapodziać po karmieniu i agar rozpuszcza się do wody. Cukier staje się pożywką dla bakterii i pierwotniaków i zakwit trwa dopóki nie wyczerpią rozpuszczonego w wodzie cukru.

Z żelatyną jest ten problem, że to mieszanina białek i peptydów, a agar to cukry(węglowodany). W przypadku tego drugiego nie trzeba martwić się o wzrost kaloryczności mixu(ryby słabo przyswajają węglowodany) to już żelatyna jest bombą kaloryczną i trzeba uważać.


RE: spirulina dodana do mixu - Papja - 03-03-2017

Czyli białko z żelatyny jest przyswajalne przez ryby?


RE: spirulina dodana do mixu - Ruki - 03-03-2017

W jakimś stopniu tak. Zależy jak będzie ona przetworzona.
Fajną alternatywą dla agaru i żelatyny mogłyby być pektyny, ale ktoś musiałby to przetestować. Smile


RE: spirulina dodana do mixu - woojtek70 - 04-03-2017

Co do przyswajalności przez ryby żelatyny,to myślę,że jak najbardziej tak.Widziałem jak ktoś wykarmił paletki bez rodziców na czystej żelatynie.Dawał ją na same krawędzie misek i młode to zjadały.Roboty co niemiara,ale efekt był.Jest gdzieś w sieci filmik o tym,jak znajdę to wkleję.

Jedni używają żelatyny do przymocowania żółtka do ciemnego przedmiotu,który ma imitować rodzica,ale gdzieś widziałem metodę,gdzie pokarm był "kładziony" na obrzeżach miski na styku wody i powietrza i była to żelatyna.Głowy jednak nie dam czy była to tylko żelatyna,czy żelatyna z żółtkiem.


RE: spirulina dodana do mixu - Michal - 04-03-2017

(03-03-2017, 11:32 AM)MatB napisał(a): Zgodnie z instrukcją na opakowaniuSmile. A tak poważnie to rozrabiam trochę "gęstszy" niż zalecenia. W innym wypadku mój dość suchy mix ma tendencję do natychmiastowego rozpadania się w wodzie. Jest w nim sporo zieleniny różnego typu plus spirulina i krewety. Palety lubią to jedzenie więc dwa razy w tygodniu dostają. Ale co 2-3 tygodnie robię przerwy na kolejne 2 bo mam mleko w akwarium murowane. Duże podmiany nie pomagają. Samo musi minąć. I tak w kołoSmile
Karmię mixem na bazie agaru zbrojniki (artemia, cukinia, ogórek, + spirulina w proszku) i nie mam problemu z zmętnienie wody. Może kostka mixu rozpada ci się za szybko w akwarium, albo ryby łapczywie to jedzą i rozdrabniają na mniejsze kawałki które później nie są dojadane.


RE: spirulina dodana do mixu - novi - 04-03-2017

wszystko zależy od ilości - palety sporo jedzą i więcej trza dać (szybki metabolizm) a zbrojniki to lepiej mniej niż za dużo i to każdy wie.


RE: spirulina dodana do mixu - Michal - 04-03-2017

(04-03-2017, 14:49 PM)novi napisał(a): wszystko zależy od ilości - palety sporo jedzą i więcej trza dać (szybki metabolizm) a zbrojniki to lepiej mniej niż za dużo i to każdy wie.

Zgadza sie tylko ze czsem mix lezy kilka dni i nic sie z nim nie dzieje


RE: spirulina dodana do mixu - novi - 04-03-2017

mix leży kilka dni??? to nowość dla mnie .. góra 1-2 godziny.


RE: spirulina dodana do mixu - Michal - 04-03-2017

(04-03-2017, 16:35 PM)novi napisał(a): mix leży kilka dni??? to nowość dla mnie .. góra 1-2 godziny.

Dlatego robie mix aby nie musiec dziennie zagladac na hodowle Mlodziez sturisoma aureum zeruje wielokrotnie wciagu doby malymi porcjami wiec dla nich to jest swietna karma ktora moze lezec i nie rozpada sie tak jak tabletki i zawsze istnieje mozliwosc korekty skladu w zaleznosci od preferencji zywieniowych


RE: spirulina dodana do mixu - Ruki - 04-03-2017

Tylko niestety taki "przeleżały" mix traci szybko witaminy... Sad