Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Ocet dla roślin - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Ocet dla roślin (/thread-7979.html)

Strony: 1 2


Ocet dla roślin - Ramirez Dolores - 07-02-2017

Jakiś czas temu, chyba nawet tu na forum, czytałam o tym, że można trochę "wspomagać" rośliny octem. Wodę przykwaszam torfem, więc nie o to mi chodzi; chodzi mi o to, w jaki sposób można delikatnie "nawozić" wodę za pomocą octu - tak, żeby rośliny skorzystały, a ryby nie ucierpiały. Pamiętam mgliście, że ocet to taka "vodka method" dla akwariów słodkowodnych.
Macie z tym jakieś doświadczenia? Chętnie bym zastosowała to u siebie, ale nie wiem, jak się za to zabrać (jakie ilości octu i jak często podawać).
A może są jeszcze inne, lepsze metody? (gdzieś w necie mignęło mi, że ludzie nawet... słodzą akwaria, ale nie wiem, czy to nie żart.)
Ktoś, coś podpowie?...


RE: Ocet dla roślin - -KUBA- - 07-02-2017

O soli stosowanej w akwarium wiem. Ale cukier :o

Wysłane z mojego LG-H525n przy użyciu Tapatalka


RE: Ocet dla roślin - Michal - 07-02-2017

alkohol o ocet leje się w morskich jako cukier, pożywka dla bakterii ale jako wspomaganie roślin to nie słyszałem


RE: Ocet dla roślin - novi - 07-02-2017

ocet jako nawóz - bzdury


RE: Ocet dla roślin - Ruki - 07-02-2017

(07-02-2017, 19:55 PM)novi napisał(a): ocet jako nawóz - bzdury
Działa na tej samej zasadzie co EasyCarbo czy kwasek cytrynowy. Smile


RE: Ocet dla roślin - Ramirez Dolores - 07-02-2017

(07-02-2017, 20:01 PM)Ruki napisał(a): Działa na tej samej zasadzie co EasyCarbo czy kwasek cytrynowy. Smile
A coś więcej? jak stosować, w jakich proporcjach np. na 10 l wody?...


RE: Ocet dla roślin - mikonw - 07-02-2017

poszukaj na forach o akwariach roślinnych i tzw naturalnych.


RE: Ocet dla roślin - tuptuś - 07-02-2017

(07-02-2017, 18:28 PM)Michal napisał(a): alkohol o ocet leje się w morskich jako cukier, pożywka dla bakterii ale jako wspomaganie roślin to nie słyszałem

Konkretnie VSV bo sama VODKA method nie jest tak skuteczna.


RE: Ocet dla roślin - Greek - 07-02-2017

Całkowicie nie polecam, zwłaszcza w przypadku posiadania filtrów zewnętrznych - potwornie je zapycha.
Druga sprawa, że to nic innego jak alternatywne źródło dwutlenku węgla (w przeciwieństwie np. do aldehydu glutarowego, czyli popularnego carbo/węgla w płynie/CO[sub]2[/sub] w płynie), więc jeśli nie chcemy z wiadomych względów dozować CO[sub]2 [/sub]to ta opcja prowadzi do tego samego, więc uprzedzam Smile


RE: Ocet dla roślin - Ramirez Dolores - 07-02-2017

Greek - ok, dzięki za przestrogę. W takim razie pomysł do odłożenia na półkę.
Pytałam tu, bo nie chcę ładować chemii typu carbo (nawet niedawno widziałam, jak komuś padła prawie cała obsada właśnie po carbo), a ocet wydawał mi się bezpieczną "metodą naturalną". Jednak jak widać, więcej jest minusów niż plusów.