Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Preparowanie korzenia - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Preparowanie korzenia (/thread-776.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


Preparowanie korzenia - Dawidziak - 17-12-2011

Witam, zakupiłem dzisiaj w zoologicznym korzeń dość sporych rozmiarów (ok. 30x60cm). Korzeń jest suchy, w zoologicznym powiedzieli, że przed włożeniem do akwa powinienem go wygotować w wodzie z solą, ale nie mam jak tego zrobić. Jest jakaś inna opcja odpowiedniego przygotowania korzonka, żebym bez strachu o kondycję ryb mógł go wsadzić do akwarium?


RE: Preparowanie korzenia - Ruki - 17-12-2011

Zalej go w wiadrze/miednicy gorącą solanką i odstaw na 2-3 dni. Potem mocz go przez tydzień zmieniając co 2-3 dni wodę. I powinno być ok.


RE: Preparowanie korzenia - filas - 18-12-2011

ruki a jak powinienem przygotować gałęzie (nie korzenie) olchowe zatopione w jeziorze, obserwuję je od roku w tym samym miejscu więc nie są to jakieś świeże badyle napite sokami


RE: Preparowanie korzenia - Ruki - 18-12-2011

Dobrze wyparzyć i można dać do akwarium. Smile


RE: Preparowanie korzenia - dator - 26-01-2012

Łukasz,
Mnie interesują walające się w lesie konary drzew o średnicy ok. 10 cm i długości 1-1,5m (chciałbym takimi porozdzielać rewiry poszczególnych par). Leżą latami, a nie wszystkie są już spróchniałe.
Czy wobec takiego drewna też powinienem zastosować kąpiele w solance? Czy są jakieś inne metody? Z jakich krajowych drzew konary nadają się najlepiej do powyższego zastosowania, a których należy się wystrzegać (o ile takowe są)?
Z góry dziękuję za odpowiedź.


RE: Preparowanie korzenia - Ruki - 26-01-2012

Wystarczy gorące kąpiel, ważne by drewno nie było zbutwiałe- z takiego nic nie będzie.

Najlepszy jest dąb, buk, olcha, czeremcha, wierzba. Smile Wystrzegaj się iglaków oraz drzewek owocowych.


RE: Preparowanie korzenia - Dawidziak - 27-01-2012

Czeremcha też ma smaczne owoce Wink


RE: Preparowanie korzenia - junak-rider - 03-12-2012

Trochę odświeżę wątek, bo mam kilka dużych korzeni, moczyły sie przez kilka miesięcy w rzece, teraz je wyłowiłem i chcę włożyć do akwarium. Problem w tym, że były mocno zamulone, no i pełno wszelakiego robactwa na nich łaziło, gdzieniegdzie jakaś przegniła i smierdząca kora była, usunąłem ją a samo drewno jest twarde i raczej zginilizna go nie dotknęła. Wszystko ładnie wyczyściłem, wypłukałem ale ze względu na rozmiary nie ma absolutnie możliwości wygotowania w solance. Jedynie sparzyłem wrzątkiem, tylko wydaję mi się, że może to być za mało. Na razie wrzuciłem do pustego akwarium z wodą i dodałem nadmanganian potasu. Sam nie wiem czy można tym odkazić korzenie. Może ktoś z Was to robił. Myślałem ewentualnie, żeby za kilka dni wymienić wodę (usunąc nadmanganian potasu) i może wlać np. Bactopur. Co wy na to?


RE: Preparowanie korzenia - Killifish - 03-12-2012

Zbyteczne moim zdaniem.

Namocz jeszcze drewno i zostaw w zbiorniku. Obserwacja wzrokowa ale i nosowa Wink Jak ok po 2 tygodniach to dawaj do zbiornika.
Drewno z jakiego drzewa?

Ruki - a czemu owocowych dać nie mogę? Wink


RE: Preparowanie korzenia - junak-rider - 03-12-2012

(03-12-2012, 12:21 PM)Killifish napisał(a): Drewno z jakiego drzewa?

topola