Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
A. Borelli Opal - samiczka - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: A. Borelli Opal - samiczka (/thread-7704.html)

Strony: 1 2


A. Borelli Opal - samiczka - macdabro - 24-11-2016

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum i pragnę od razu wszystkich ciepło powitać.

Ostatnio nabyłem na zamówienie w jednym z Warszawskich sklepów akwarystycznych (nie w sieciówce) parkę A. Borelli Opal.

Ryby pływają u mnie od tygodnia i wydaje mi się, że się zadomowiły. Zaczynam mieć jednak wątpliwości czy na pewno samica to samica. Z Borelkami nie mam doświadczenia, do tej pory miałem Kakadu i Ramirezy. 

Samiczka w czasie aklimatyzacji w worku wyglądała wg. mnie jak samiczka, jednak po tygodniu w akwarium zaczynam się zastanawiać czy to nie jakiś "sleeper male" (tak miałem niestety z Kakadu).

Poproszę o komentarz do załączonych zdjęć.
Pozdrawiam

Aklimatyzacja:
   

Pierwsze dni:
   

"Samiczka" teraz wygląda tak:
   

Samiec:
   


RE: A. Borelli Opal - samiczka - Ruki - 24-11-2016

Młody samiec. Wink

Dodatkowo "duży" samiec ma dziwną budowę ciała, w tym jakąś wadę budowy pyska. Sad


RE: A. Borelli Opal - samiczka - macdabro - 24-11-2016

No to nie jestem pocieszony...
Czy możesz napisać o co chodzi z wadami które wymieniłeś?


A tak poza tym, ciekawe czy sklep uwzględni reklamację, ponieważ zamawiałem parę...
A może lepiej poszukać samiczki tu na forum?


RE: A. Borelli Opal - samiczka - Ruki - 24-11-2016

Poza budową głowy, gdzie dolna szczęka nie powinna być tak wysunięta do przodu oraz sama głowa nie powinna być "wyższa" niż reszta ciała, Twoja ryba nie ma prawie w ogóle trzonu płetwy ogonowej.

Świetne borellki ma chyba jeszcze Mpaw. Musisz się go zapytać. Wink


RE: A. Borelli Opal - samiczka - macdabro - 24-11-2016

Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź.

Teraz muszę pomyśleć co z tym fantem dalej zrobić. Muszę pozbyć się jednego samca i dokupić samiczkę.

Nie ukrywam, że chciałbym kiedyś rozmnożyć Borelki, ale nie koniecznie ciągnąć wadliwą linię.

Jeszcze jedno pytanie na koniec, czy odmiana Opal u Borelek dotyczy jedynie ubarwienia samca, czy samiczki również?


RE: A. Borelli Opal - samiczka - Ruki - 24-11-2016

Raczej ciężko jest rozróżnić samice Opal od samic pozostałych odmian. Sad


RE: A. Borelli Opal - samiczka - macdabro - 24-11-2016

Mniemam, że takie odmiany uzyskiwane są poprzez selektywną hodowlę w celu uzyskania konkretnego wybarwienia samców. Ciekawe czy taka selekcja wpływa jakoś na wygląd samic.


RE: A. Borelli Opal - samiczka - macdabro - 25-11-2016

Zaczynam powoli żałować, że nie trafiłem na to forum przed zakupem ryb.

A swoją drogą ciekawe jestem czy połączenie samca Opal z samiczka Paraguay dałoby ewentualne potomstwo częściowo z jednymi cechami a częściowo z drugimi, czy może " kundelki"...

Czy takie połączenia są raczej niepożądane?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


RE: A. Borelli Opal - samiczka - Ruki - 25-11-2016

Zobacz sobie na fotki naszych Paraguay w prezentacjach. Wiele z nich prezentuje cechy charakterystyczne dla Opal. Smile To jest forma wyjściowa, więc o kundelki nie ma się co martwić.

Bardziej byłbym zaniepokojony ewentualnymi wadami w budowie, bo tak jak pisałem, Twój samiec ma widoczne wady. Tylko teraz kwestia- czy to wady genetyczne, z chowu wsobnego, czy wady wynikające ze złych warunków w trakcie wzrostu.


RE: A. Borelli Opal - samiczka - macdabro - 25-11-2016

Biorąc pod uwagę Twoje wskazówki zostawiłbym raczej mniejszego samca, który na razie wyraźnych wad nie wykazuje. Niestety nie mam pewności co do pochodzenia tych ryb ale przypuszczam, że jakaś giełda.

Z dzisiejszą wiedzą pewnie brałbym od mpawa chociaż nie wykluczone że po samiczkę się zgłoszę Smile

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka