Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Jezioro Malawi (https://cichlidae.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek (/thread-7262.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - Guban - 07-07-2016

Witam Smile 
Temat z myślą o nowych Malawistach jak i tych starszych którzy chcą mieć ładne "zielone" malawi bez brzydkich jak i szkodliwych ustrojstw ,tych których pragną mieć ładne zielone "zdrowe" malawi w szkle. Zakładając Malawi sam dużo zdjęć widziałem oglądałem i podziwiałem że w naszym biotopie zielone glony mogą nadać tyle uroku akwarium. Są też pożywne bo jak wiadomo pyski mają je w swoim menu. Ale o tym później w artykule a na razie zajmę się tym co pierwsze w temacie czyli sinice z którymi borykałem się bardzoooooooo długo ale udało się w końcu z głównie z pomocą deccorativo z KM który uświadomił mi że najpierw trzeba zwalczyć przyczynę a nie skutek. Na samym początku sięgałem do przyciemniania jeszcze w mojej 102 i pomagało , później w 300 problem powracał ale już w 300 i zaczęły się schody i to poważne ponieważ problem powracał i to długo nie mogłem się tego pozbyć .Od razu postawiłem na ciężkie działo czyli to co się powinno stosować na końcu czyli antybiotyki a dokładnie chemiclean. Jest stosowany w morskich akwariach na początku pomogło ale później powracało wszystko.Doczytałem również że chemiclean zabija bakterie ale wszystkie nawet BAKTERIE NITRYFIKACYJNE co może spowodować "rozjechanie" biologi w akwarium a takie przypadki były bo czytałem o nagłym skoku NO2. I tak to wyglądało do czasu aż odezwał się Henryk. Podpowiedział mi żebym zaczął od innej strony czyli zwalczenie właśnie wcześniej wspomnianych przyczyn a jak się później okazało to chodziło o stosunek PO4 do NO3. Wszystko można sobie zobaczyć na tabeli niżej:

[Obrazek: 2z7kk90.jpg]

Niebieskie pole - Sinice 
Żółte - wolne od glonów
Zielone - Zielone glony 

Z lewej strony tabeli do dołu mamy pomiar PO4 w akwarium , a górą do prawej mamy pomiar NO3 w akwarium. Trzeba zrobić pomiar PO4 oraz NO3 oraz obrać punkt styku w tabeli który wskaże nam czy zagrożeni jesteśmy sincami czy też nie.Jak to zrobić? Np. PO4 - 1 a NO3 - 20 daje nam na punkcie styku 31 czyli tabela w miejscu zielonym co daje nam strefę wolną od sinic. Ja miałem PO4 poza skalą a teraz mam 0,02-0,05 i polecam zbicie PO4 bo z każdą podmianką ujmujemy NO3 co za tym idzie styk w tabeli od razu się zmienia i możemy mieć kłopot chyba że przejdziemy na co 3 tyg. podmiankę wody co da nam stabilne akwarium. Jak się za to zabrać? 
Ja to zacząłem od zbijania PO4 przez MICROBE LIFT - PHOSPHATE REMOVER ("atrament") które zadziało błyskawicznie. 35ml "atramentu" z poza skali do 0,02-0,05 <-- taki efekt. Ja polecam robić to troszkę wolniej (dawka na usuwanie 0,2-0,9 na dobę PO4 ) bo się pospieszyłem i dałem tą większą dawkę co wywaliło mi tyle osadu w akwarium bo preparat wytrąca z wody PO4 co dla ryb jest jak by go nie było w wodzie. Później miałem dać do kubła NGBC - Nitra-Guard Bio-Cubes które utrzymuje PO4 oraz NO3 na niskim poziomie w akwarium i pozwala przejść na co 3 tyg podmiankę wody w akwarium. NGBC zaczyna działać po około 2 tyg. U mnie w akwa 3 tyg bez podmian i NO3 - 10. Jakieś pytania ? Dla mnie cudo stosowane w morskim akwarium. A atrament dałem dlatego że NGBC by nie poradziło sobie z nim z poza skali do niskiego poziomu dlatego musiałem wspomóc zbijanie PO4 żeby NGBC trzymało je na niskim poziomie. W taki sposób przeszedłem w akwarium z podmianami raz w miesiącu.Sinice pokonane PO4 - 0,02 - 0,05  NO3 -10 (STAŁE)


NAGLE W KRÓTKIM CZASIE ZIELONY GLON MI WYSKOCZYŁ!!

[Obrazek: 2uysy15.jpg]

[Obrazek: 2iscacg.jpg]


Co jest grane robię testy na SiO2 a tu 0,1-0,2 ???? Nie mam wkładów na krzemiany a takie wyniki ? Chciałem kupować w ciemno nie mając jeszcze testów na SiO2 ( Bo wiadomo jakie wartości krzemionki w kranie mamy) ale się wstrzymałem i nagle zostało jeszcze odkryte :
 Wspomniany "ATRAMENT" usuwa uwaga SiO2 czego nie ma w opisie!A stosowane tylko raz czasem do poprawki drugi raz na zbicie PO4 a SiO2 bez podmian cały czas na 0,1-0,2. Na początku myślałem że to NGBC ale ludzie stosujący NGBC mają wysokie SiO2 a ja mam je 0,1-0,2 NIGDY NIE STOSUJĄC WKŁADÓW NA TO!!Po każdej podmiance co te 3 tyg SiO2 skacze do ponad 1 a w ciągu kilku dni znika do 0,1-0,2 i tak się utrzymuje ponad 2 tyg do następnej podmianki."ATRAMENT" USUWA PO4 ORAZ SiO2 co zostało odkryte w moim akwarium z czego się cieszę!! SiO2 czyli okrzemki- brązowy glon który wygląda jak wiadomo co na skałach Big Grin Brak okrzemek daje wolną drogę zielonym które są ostatnie najprawdopodobniej ostatnie  i te najbardziej pożądane w naszym akwarium !! 
[Obrazek: 2gujy95.jpg]

Polecam przejście na tego typu akwarium czyli podmianka raz na 3 tyg ze stałymi parametrami głównie NO3 oraz rzadkie skoki PO4 ale lekka dawka atramentu i po sprawie. Atrament wg inf jest naturalnym a nie chemicznym środkiem stosowanym w akwarystyce.
Wszystko dzięki NGBC w kuble i MICROBE LIFT.

Teraz dla tych co zaczynają. Można także zacząć Malawi bez okrzemek i PO4.Jak to zrobić. Trzeba zachować odpowiednią kolejność stosowania NGBC oraz atramentu. A mianowicie nie można na pewno na start wkładać NGBC do kubła bo to może mieć komplikacje przy dojrzewaniu wg mnie ,ponieważ NGBC usuwa NO3 oraz utrzymuje je na niskim poziomie także z tym trzeba poczekać aż będzie akwa dojrzałe ale atrament można wlać do niedojrzałego akwarium ponieważ nie ma to wpływu na biologię w akwa co od razu zbije nam krzemiany no i ewentualnie mając jakieś PO4 w kranie co na samym starcie uniknie nam problemu z sinicami. Okrzemki też nam nie wywalą a kiedy akwarium dojrzeje można włożyć NGBC wg producenta zależy od obsady ile ml/l wody w akwa i od samego początku przejść na akwarium o stałych parametrach. Nie mając PO4 , oraz SiO2 w akwarium i stałe NO3 -10,20 moża w szybkim czasie od samego początku "dorobić " się ładnych zielonych glonów jakie możecie zobaczyć na zdjęciach.

Myślę że moje nowo nabyte doświadczenia się komuś przydadzą i skorzysta z rad bo na prawdę mało ludzi na forum ma zielone glony( przynajmniej nie widzę za dużo na zdjęciach) a dzięki temu co w opisie można się tego łatwo dorobić.

[Obrazek: 2gujy95.jpg]



[300] Lethrinopsarium


RE: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - dzikakuna - 07-07-2016

Na takiego posta od dawna czekałem. Dzięki wielkie.


RE: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - Guban - 07-07-2016

A jakie są wasze opinie tutaj na forum z takim działaniem jak podmianka raz na miesiąc przy stałych parametrach ? GŁÓWNIE CHODZI O NO3 które u mnie wynosiło 10. Można i niżej dając więcej NGBC np ale ja myślę że 10 przez miesiąc z jedną podmianką to i tak solidny wynik.


[300] Lethrinopsarium


RE: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - fazi_poz - 07-07-2016

Ja się "czepnę" tylko jednego aspektu z tego tekstu. Napisałeś, że podmiankami usuwamy azotany i robimy sobie problem zaburzając stosunek do PO4.
Przecież z każdą podmianą usuwasz też PO4 więc w jaki sposób "styk" w tabeli może iść w inne miejsce? Wink 
Chyba, że PO4 masz w kranie, wtedy i tylko wtedy to ma sens.

Ta tabelka też z tego co wiem nie u wszystkich "działa" bo występowanie sinic nie tylko jest zależne od zachwiania stosunku NO3 : PO4 (ale fakt, przy wysokim PO4 prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest większe). Czytałem historie gdzie wejście w pola "żółte i zielone" nie rozwiązywały problemów.

Tyle z mojego "czepialstwa". Smile 

Reszta jest fajnym doświadczeniem i na pewno jakąś wskazówką, w która stronę iść i co robić.


RE: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - Guban - 07-07-2016

Tak dokładnie jak mówisz jeśli ma się w kranie wysokie PO4 to wtedy jest problem Wink No u mnie się sprawdziło.


[300] Lethrinopsarium


RE: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - przerybiony - 07-07-2016

Ja zrobiłem Malawi na kranie trochę inaczej. Dałem w filtrze Seachem Carbon dla krystalizacji, usuwania metali, świństw itd oraz Phosguard dla usuwania fosforu oraz krzemianu. Akwarium było czyściutkie a okrzemki mi wyskoczyły dopiero po podmianie bo wkłady nie nadążyły z oczyszczeniem dolanej wody. Mam sporo krzemu w kranie. Generalnie w ogóle mam kiepską wodę w kranie do akwarystyki a mimo to wkłady i od początku podmiany 20l raz w miesiącu na 240l akwarium załatwiały sprawę. Fosfor w akwarium był na zero. Krzemu tylko trochę a N03 nie przekraczało 5.

Ale robiłem akwaria na RO roślinne wiec przerzuciłem się na RO na wszystkie akwaria. Obecnie Malawi zrobiłem na RO z bufferem  i solą z Seachem.

Także życzę Ci powodzenia dalej i każdemu życzę żeby spróbował bo naprawdę fajnie jest zbić krzemian i fosfor i ma się pięknie zielone akwaria. A nawet gdyby wyskoczyły okrzemki przy dojrzewaniu to szybko znikają.


(07-07-2016, 20:22 PM)fazi_poz napisał(a): Ja się "czepnę" tylko jednego aspektu z tego tekstu. Napisałeś, że podmiankami usuwamy azotany i robimy sobie problem zaburzając stosunek do PO4.
Przecież z każdą podmianą usuwasz też PO4 więc w jaki sposób "styk" w tabeli może iść w inne miejsce? Wink 
Chyba, że PO4 masz w kranie, wtedy i tylko wtedy to ma sens.
Niektórzy w kranie również mają azot i dodanie podmiany daje nowe dysproporcje i za duże ilości choćby samego azotu.
Dlatego zawsze najpierw sprawdza się wodę w kranie i dopiero potem robi akwarium.


RE: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - Sendog - 07-07-2016

Guban fajny tekst - dzięki. 
W jakich dawkach stosujesz NGBC w kuble i MICROBE LIFT w dojrzałym akwarium? 


RE: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - Guban - 07-07-2016

(07-07-2016, 21:16 PM)Sendog napisał(a): Guban fajny tekst - dzięki. 
W jakich dawkach stosujesz NGBC w kuble i MICROBE LIFT w dojrzałym akwarium? 

NGBC na razie nie mam bo akwa dojrzewa a nie wiem czy będę dawał Wink Może coś innego zobaczę. A w poprzednim miałem coś około 500 ml. Wszystko zależy od obsady , ile masz ryb ale myślę że około 2-3 ml/l wody netto będzie ok. Później musisz kontrolować i dokładać bo to się "wypala" w kuble.A co do atramentu to wyżej opisałem , na początku przedawkowałem go ale zaś stosowałem wg tego co producent na opakowaniu napisał Wink

Cytat:
(07-07-2016, 21:06 PM)przerybiony napisał(a): Także życzę Ci powodzenia dalej i każdemu życzę żeby spróbował bo naprawdę fajnie jest zbić krzemian i fosfor i ma się pięknie zielone akwaria. A nawet gdyby wyskoczyły okrzemki przy dojrzewaniu to szybko znikają.

Tak właśnie ja mam pełno krzemianu w kranie i fosforu też trochę więc ciekawi mnie ile wytrzyma phosguard. Akwa dojrzewa 3 tydzień. Zobaczę może znajdę jakaś alternatywę dla NGBC żeby przejść na stabilne akwarium znowu , może nowe doświadczenie wpadnie czas pokaże.



[300] Lethrinopsarium




RE: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - przerybiony - 07-07-2016

(07-07-2016, 21:50 PM)Guban napisał(a): Tak właśnie ja mam pełno krzemianu w kranie i fosforu też trochę więc ciekawi mnie ile wytrzyma phosguard. Akwa dojrzewa 3 tydzień.

Ja miałem pół roku. Ale potem wyjąłem z węglem bo mi nie było potrzebne także długo trzyma w gruncie rzeczy.


RE: Malawi na Zielono bez sinic i okrzemek - Ruki - 08-07-2016

Ja tu widzę materiał na fajny artykuł do naszego e-zinu. Smile