Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Aparaciki fotograficzne... :) - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Pozaakwarystycznie (https://cichlidae.pl/forum-32.html)
+--- Wątek: Aparaciki fotograficzne... :) (/thread-7210.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - piotrK - 28-02-2013

(28-02-2013, 22:20 PM)Janusz1966 napisał(a): @HOLSON - samym kitem wiele nie zwojujesz. Lepiej próbuj kompaktem.
A niechże spróbuje. Jak zdjęcia będą do niczego to wtedy będzie się męczył z kompaktem. Skoro ma dostęp do większej matrycy, to czemu nie dać sobie szansy? Wink
(28-02-2013, 21:58 PM)soltarus napisał(a): A skąd wiedzieć w ultrazoomie w którym momencie jest 35mm?

edit: Mój aparat ma taką ogniskową: obiektyw/ogniskowa 36 - 432 mm... czyli używać bez zoomu, żeby spełnić zalecenia Piotrka?
Napisałem Holsonowi o ogniskowej 35mm, bo przy takiej najłatwiej zrobić dużym rybom dobre zdjęcie przy użyciu obiektywu kitowego. "Ultrazoom" to zupełnie inna bajka. Tryb makro i heja do przodu.


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - HOLSON - 28-02-2013

No właśnie póki co kompaktem wychodziły lepsze, ale skoro mam dostęp do lepszego sprzętu to chcę trochę z nim "powalczyć" spróbuje, według zaleceń Piotrka.


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - soltarus - 28-02-2013

(28-02-2013, 22:42 PM)piotrK napisał(a): Napisałem Holsonowi o ogniskowej 35mm, bo przy takiej najłatwiej zrobić dużym rybom dobre zdjęcie przy użyciu obiektywu kitowego. "Ultrazoom" to zupełnie inna bajka. Tryb makro i heja do przodu.

Ja używam ręcznej ostrości, a ona tryb makro wyłącza przez to rozumiem że jak ustawię tak będę miał. Co innego tryb superzoom od 0-10cm. Niestety ale mój aparat do akwarium się średnio nadaje. Ma straszne szumy na iso powyżej 400, gdzie ten tryb też wiele pozostawia do życzenia. 200 to maks. Pomimo jasnego obiektywu mam wrażenie że szumy wszystko psują w przypadku robienia zdjęc dla baniaczka. Inne nie są takie złe..
Mam staruszka Canon s5 is.


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - rysib - 01-03-2013

Chłopaki nie demonizujcie obiektywów tzw. kitowych (czyli te dołączane do zestawu korpus-obiektyw). Swego czasu i takim robiłem, i śmiem powiedzieć, że zdjęcia nie wychodziły technicznie gorsze niż te prezentowane tu z kompaktów. A zdjęcia robiłem Eosem 350 z kitem. Przypominam że aparat był z 2005 roku i od tego czasu jakość obiektywów zestawowych poszła sporo w górę (zresztą kity pentaxa zawsze były bardzo dobre jak na cenę za które je sprzedawano). No i fotografia akwariów, no nie zawsze makro.


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - Janusz1966 - 01-03-2013

(01-03-2013, 11:35 AM)rysib napisał(a): Chłopaki nie demonizujcie obiektywów tzw. kitowych (czyli te dołączane do zestawu korpus-obiektyw). Swego czasu i takim robiłem, i śmiem powiedzieć, że zdjęcia nie wychodziły technicznie gorsze niż te prezentowane tu z kompaktów. A zdjęcia robiłem Eosem 350 z kitem. Przypominam że aparat był z 2005 roku i od tego czasu jakość obiektywów zestawowych poszła sporo w górę (zresztą kity pentaxa zawsze były bardzo dobre jak na cenę za które je sprzedawano). No i fotografia akwariów, no nie zawsze makro.

Aparat z kitem ( zależy z jakim ) to wcale nie tragedia, sam kupiłem jakiś czas temu Canona 50D z kitem EFS 17-85IS USM. Obiektyw ten ma skalę odwzorowania 1:5 - czyli maksymalne możliwości "odwzorowania-powiększenia" tego obiektywu wyglądają tak, że obiekt o wielkości np 1cm który będziemy fotografować na matrycy/kliszy (zależnie od modelu aparatu) będzie zajmował 2mm bo 1cm:5=0,2cm. Typowy obiektyw macro skala odwzorowania 1:1 "robaczek 1cm zajmie na matrycy/błonie 1cm. To jeżeli sprawa dotyczy możliwości-jakości powiększeń. Każdym aparatem/obiektywem można sfotografować akwarium i pływające w nim ryby. Napisałem wcześniej i dalej się będę tego trzymał,że przyzwoity "fotograf" przyzwoitym kompaktem zrobi lepsze zdjęcia ryb/zbiornika niż najlepszą lustrzanką z nieodpowiednim (czytaj nieprzystosowanym do tego celu) obiektywem. Przy odpowiednich chęciach można skompletować dziś zestaw oparty na kompakcie razem z oświetleniem, którym zrobimy naprawdę dobre jakościowo zdjęcia za ok 1000 - 1300zł. Zestaw taki pozwoli na naprawdę dużo jeżeli chodzi o szeroko pojętą fotografie akwarystyczną. Na pewno lustrzanką można zdziałać więcej ale za nieporównywalnie większe pieniądze. Mam i lustro C50D z kilkoma obiektywami (niestety brak dobrego macro) i stareńkie Fuji S6500 (kompakt). Ostatnio robię mało zdjęć ryb (prawie wcale - to się mam nadzieję zmieniBig Grin ) ale gdybym dziś dostał zadanie zrobienia dobrych zdjęć ryb w akwarium ( a miałbym się posłużyć tylko tym co posiadam )wybieram kompakt. Pomimo, że musiałbym się strasznie męczyć ze światłem (zewnętrzne przez fotocelę bo S6500 nie ma stopkiSad - to jego największa i dla mnie jedyna wada). Oczywiście, że posiadając odpowiedni obiektyw np: Canon EF 100 mm f/2.8 Macro (ok 2000 -3000zł) a jeszcze lepiej nową wersję Canon EF 100 mm f/2.8 L Macro IS USM (3000-4000zł) moje C50D miało by przewagę ( wyższe iso, szybkość, większa przede wszystkim fizycznie matryca ).
Strasznie się naprodukowałem może się komuś przydadzą moje wypociny.


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - rysib - 01-03-2013

Małe sprostowanie, 100 2.8 macro to cena od ok 950-1000 zł (za używany). Obiektywy macro, jak zapewne wiesz, zawsze charakteryzowały się wysoką jakością, więc oprócz stanu fizycznego obiektywu (zawsze warto sprawdzić przed zakupem używki) można je brać w ciemno.
Każdy z nas woli wykonać dane zdjęcie w inny sposób, i tak trzymać. Sądzę że mniej doświadczeni koledzy mają już jakąś jasność.
PS ... gdybym dziś dostał zadanie zrobienia dobrych zdjęć ryb w akwarium ( a miałbym się posłużyć tylko tym co posiadam, lub Twoim Fuji ) wybieram lustro Wink


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - piotrK - 01-03-2013

Toteż dlatego zasugerowałem Holsonowi popróbować tego Soniaka. Widziałem zdjęcia Centralsów wykonane którymś ze starszych eosów, z takimi ustawieniami, jakie podałem odnośnie Sony. Jeżeli światła nad akwarium nie ma jak dla ślepczyków jaskiniowych, to zdjęcia mogą wyjść na prawdę dobre. Przykładem niech będą zdjęcia Michaela:
http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=8508&start=20#p56471
Wcześniejsze, robione z wbudowaną lampą są do przyjęcia, ale nie wszystkie ryby będą wówczas wyglądać dobrze. A te we wskazanym poście (i na dalszych stronach) są na prawdę zadowalające.


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - novi - 01-03-2013

Pamiętajmy, że ryby nasze nie mają barw zachowawczo jak morskie ale są zależne od światła odbitego- i tak w zalezności od użytego oświetlenia barwy rybek będą rożne


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - piotrK - 01-03-2013

"Zachowawczo"? Ponownie używasz trudnych słów novi... Ale zgadzam się, i stąd należy pamiętać że lampa wbudowana w aparacie zazwyczaj do niczego się nie nadaje, bo przekłamuje prawdziwe ubarwienie ryby.


RE: Aparaciki fotograficzne... :) - rysib - 01-03-2013

(01-03-2013, 16:34 PM)piotrK napisał(a): Toteż dlatego zasugerowałem Holsonowi popróbować tego Soniaka.

Wiem, nie polemizuję z Twoją odpowiedzią. Ba, podpisuję się pod nią obydwiema płetwami. Tfu - znaczy się rękoma Wink