Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
afrykańskie rozpraszacze - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Inne ryby i mieszkańcy naszych akwariów (https://cichlidae.pl/forum-45.html)
+--- Wątek: afrykańskie rozpraszacze (/thread-7046.html)



afrykańskie rozpraszacze - Sendog - 25-04-2016

Hej
Czy moglibyście mi pomóc znaleźć jakieś brzanki lub kąsaczowate ze wschodniej Afryki, które są dostępne w Polsce i sprawdzą się jako rozpraszacze? Nigdy nie hodowałem takich ryb, a teraz wydaje się, że mogłyby się sprawdzić w zbiorniku z płochliwymi młodymi haplochromisami.

z góry dziękuję za pomoc


RE: afrykańskie rozpraszacze - sbc - 25-04-2016

Pierwszy który przychodzi do głowy to świecik kongijski.


Przepraszam umknęło mi "sprawdzą się". Nie wiem czy się sprawdzą, nigdy nie miałem tych ryb.


RE: afrykańskie rozpraszacze - Ruki - 25-04-2016

Dostępne w Polsce masz tylko świeciki kongijskie, a to zbyt mocne towarzystwo dla Twoich ryb. Najlepsze by były któreś ze średnich Enteromius(dawne Barbus)- jak przykładowo E. callipterus. Jednak one są ciężko dostępne nawet na zachodzie Europy.

Możesz spróbować ze średnimi szczupieńczykami, które są dosyć ruchliwymi rybami nawet w środku toni wodnej.


RE: afrykańskie rozpraszacze - Sendog - 26-04-2016

Świeciki kongijskie to ryby z zachodniej Afryki i raczej jako biotopowe rozpraszacze do haplochromisów wschodnioafrykańskich mi nie pasują, ale fakt jako rozpraszacze sprawdzają się doskonale (a nawet zbyt dobrze bo ryby, które miały ośmielić (Ctenochromis polli) zaczęły na nie polować Smile).

Co do szczupieńczyków to hmmm może i tak, ale czy nie będą zbyt delikatne?


RE: afrykańskie rozpraszacze - tatakuby - 26-04-2016

Ja mam szczupienczyka karłowatego u nannochromisów i są one świetnym rozpraszaczem , który w kasze sobie dmuchać nie da. Aczkolwiek mając je już ponad pół roku nie za bardzo chcą urosnąć do opisywanych rozmiarów.


RE: afrykańskie rozpraszacze - drago - 26-04-2016

Jeżeli chodzi o jezioro Wiktorii.
Brycinus nurse
Brycinus sadleri
Alestopetersius leopoldianus
Aplocheilichthys pumilus
Aplocheilichthys vitschumbaensis
Nothobranchius robustus
Nothobranchius ugandensis
Aplocheilichthys bukobanus
Nothobranchius taeniopygus
Schilbe mystus


Pewnie bardziej dostępne u sprowadzaczy.


RE: afrykańskie rozpraszacze - Ruki - 26-04-2016

(26-04-2016, 12:12 PM)tatakuby napisał(a): Ja mam szczupienczyka karłowatego u nannochromisów i są one świetnym rozpraszaczem , który w kasze sobie dmuchać nie da. Aczkolwiek mając je już ponad pół roku nie za bardzo chcą urosnąć do opisywanych rozmiarów.
Karłowate się nie nadają. Smile Jak coś to dageta albo, całkowicie niebiotopowy, pręgowany.


Drago, Aplocheilichthysy długo nie pożyją w takim towarzystwie jak u Sendoga. Wink


RE: afrykańskie rozpraszacze - drago - 28-04-2016

Podejrzewałem że mogą być za słabe, aczkolwiek obsady nie znam.


RE: afrykańskie rozpraszacze - Sendog - 28-04-2016

drago chodzi o młode haplochromisy sprowadzone z Tanzanii. Myślałem nad jakimś towarzystwem dla nich bo w jednym zbiorniku były dość płochliwe, ale chyba nie chcą towarzystwa bo odkąd napisałem ten temat na forum widzę znaczną poprawę Big Grin przestały być płochliwe, a 6 osobników Pseudocrenilabrus sp. Ruaha (?) bardzo pomogło im się oswoić i przestały się bać. Myślę, że to mogłyby być też gorsze parametry wody. Póki co jest OK. Natomiast szukałem dla nich towarzystwa dorastającego do 7-8 cm bo haplochromisy to dość ruchliwe i mocne ryby dlatego delikatne szczupieńczyki, zagrzebki czy mniejsze kąsaczowate będą się źle z nimi czuły.


RE: afrykańskie rozpraszacze - drago - 30-04-2016

No to pojechałem na manewry. Aczkolwiek Brycinus dałby sobie radę bez problemu.