Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Nietypowy projekt-pytania - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Nietypowy projekt-pytania (/thread-6418.html)

Strony: 1 2


Nietypowy projekt-pytania - Mario 81 - 29-11-2015

Witam, od jakiegoś próbuje odtworzyć w akwa warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych dla ryb z szybko płynących rzek i strumieni. O ile nie ma problemu jeśli chodzi o wystrój to kłopoty zaczynają się przy próbie odtworzenia prądu wody. Niby można umieścić w zbiorniku pompę cyrkulacyjną,która wytwarza ten prąd. Niestety jak dla mnie efekt nie jest zadowalający; strumień wody po dotarciu do szyby akwarium odbija się od niej i wraca,powodując nienaturalne zawirowania. Ja natomiast chciałbym uniknąć zjawiska prądu wstecznego a uzyskać efekt jak w rzece.
Ale do rzeczy,przeglądając internet natrafiłem na coś co mnie zainteresowało: 
Niestety jak zawsze pojawiają się problemy:
-nigdzie nie mogłem znaleźć jakich wymiarów powinno być to drugie dno w stosunku litrażu akwarium czy mocy pompy(o ile to w ogóle ma jakieś znaczenie)
-pompy użyte w tego typu akwariach są bardzo drogie(najsłabsza kosztuje bagatela ok 500euro), w opisach jest zawarte,że to specjalne pompy które wprawiają wodę w ruch laminarny;myślicie że można by je zastąpić zwykłą pompą cyrkulacyjną?
-ostatnia rzecz jaka mnie zastanawia to sposób w jaki zabezpieczyć skrajne krawędzie "górnego" dna przed zsuwaniem się podłoża? Na filmie widać,że tył oraz przód górnego dna stykają się z szybami zbiornika(tu problemu nie ma),ale co można by zrobić by zamaskować boczne krańce. W przypadku gdyby podłoże było z grubego żwiru i kamieni wystarczyło by  przykleić na tych krawędziach ok 3cm pasek szkła lub pleksy zabezpieczając podłoże przed obsuwaniem a nad otwartą przestrzenią która znajduje się nad pompą oraz w miejscu wylotu wody wkleić siatkę by ryby nie wpływały pod spód. Ale w jaki sposób można by te miejsca zabezpieczyć oraz zamaskować w przypadku gdy jako podłoże zastosujemy drobny piasek? Macie jakieś pomysły?


RE: Nietypowy projekt-pytania - piotrK - 29-11-2015

Zwykłe cyrkulatory/cyrkulatory do morszczaków wystarczą, choć oczywiście takie pompy są skuteczniejsze, ale nie sądzę, by były niezbędne. Ważniejsza jest ich liczba i umiejscowienie w akwarium.

Nie wyobrażam sobie możliwości zabezpieczenia lekkiego podłoża przed zsuwaniem się z tej podstawki, zwłaszcza, jeżeli a) woda będzie się tak szybko poruszała i b) w akwarium będą kopiące ryby takie jak pielęgnice. Według mnie taki system ma prawo bytu w razie skonstruowania akwarium tylko pod taki cel, ale można też dostosować zbiornik, który już się ma, tak jak pokazuje Janne Aho na facebooku (dostęp otwarty bez konieczności logowania):
Akwarium 120x100x60, poziom wody <30 cm, łączna wydajność pomp... 26 000 litrów na godzinę!


A tu inne akwarium (250x90 cm), widać pod jak działają pompy.

Oczywiście, jeżeli zależy Ci na typowo jednokierunkowym przepływie to nie jest rozwiązanie, więc może zrób coś takiego?
   
(rysunek z Loaches.com)

To prostsza metoda i sądzę, że warta wypróbowania.


RE: Nietypowy projekt-pytania - Mario 81 - 30-11-2015

Tak myślałem,że może być problem z zabezpieczeniem tego podłoża przed obsuwaniem się.
Druga propozycja, nie powiem-ciekawa. Choć mi osobiście przeszkadzał by widok pomp lub gąbek zależnie od ustawienia(akwarium będzie miało widoczną całą boczną szybę oraz dość ascetyczny wystrój),no i wyjmowanie ich do czyszczenia raz na jakiś czas też może nie być przyjemnością.
Nie mniej podsunąłeś mi pewien pomysł. Gdybym zamiast pomp widocznych na rysunku użył cyrkulatorów,które nie potrzebują prefiltrów, zamontował je na dnie zbiornika przy jednym z boków a do ich wylotów zamontował rury i poprowadził pod przeciwległy bok akwarium. Rury były by przysypane piaskiem więc niewidoczne (przynajmniej do czasu wykopania przez rybkiWink) ,a ich końce zamaskowane w tle bocznym i skierowane w stronę pomp. Pompy natomiast mógłbym ukryć pod sztuczną imitacją kamienia.W kamieniu byłby wywiercony duży otwór(przez który byłaby zasysana woda) i zaklejony siatką(by ryby nie wpływały).
Myślisz,że zda to egzamin?
 Z mojego punktu widzenia problemem może być średnica potrzebnych rur ( ok 50mm), musiałbym użyć grubej warstwy podłoża(choć ryby i tak bez problemu by się do nich dokopały). Druga kwestia to wielkość kamienia maskującego oraz wywierconego w nim otworu. Pompy będą dużej mocy więc obawiam się ,że mogą "wyssać" całą wodę spod kamienia,która nie zdąży się wyrównywać i cyrkulatory się zatrą.


RE: Nietypowy projekt-pytania - piotrK - 30-11-2015

A czemu takie grube te rury? Nie musisz używać takich morszczakowych cyrkulatorów, tylko zwykłe turbinki a'la aquael turbo (w wersji bez gąbki określane jako, nomen omen, Circulator) - one będą wymagały rurki calowej, albo węższej.

Żeby rury były jako-tako niewidoczne gdyby odkopały je ryby, możesz każdą rurę przejechać grubym papierem ściernym, posmarować silikonem i zrobić im "panierkę" z piasku - tak miałem zamiar zrobić z rurkami dla moich N. bartoni, ale okazało się że wystarczą im kamienie Smile

Same pompy możesz pozastawiać kamieniami, założyć na ich wloty małe gąbki i też będzie dobrze. Niemniej jeżeli będziesz chciał dać coś w stylu modułów BTN (nagminnie używanych przez Malawistów i Tanganikarzy jako wsparcie filtracji) możesz cały taki moduł zawalić ścinkami gąbki i nie będziesz potrzebował lepszego filtra. Oczywiście przyda się dostęp do takiej komory, żeby filtr wyczyścić, ale nie będziesz musiał tego robić częściej niż raz na ok Wink Rzecz jasna przy takim rozwiązaniu będzie potrzeba użyć mocniejszej turbiny, żeby zniwelować efekt oporu stawianego przez
  1. gąbki i zalegający w nich syf
  2. oraz przez wszelkie zagięcia na rurach wyprowadzających wodę.
Więc jakbyś w akwarium, dajmy na to, samą pompę dał 1000 l/h to w takim układzie trzeba będzie dać ze 2000 lph, bo inaczej efektu nurtu nie uświadczysz.

Jedna uwaga, właśnie przyszło mi to na myśl: Pamiętaj, że tworząc odwzorowanie nurtu w akwarium w niektórych zakamarkach woda powinna płynąć wolno albo w ogóle stać. Powód jest banalny - ryby z bystrzy wcale nie potrzebują niesamowitego przepływu, by być szczęśliwymi, często przebywają w takich miejscach tylko dlatego, że są one pełne pożywienia, takiego jak glony czy żyjące na skałach skorupiaki. Często w czasie tarła nawet te najbardziej reofilne gatunki odpływają na spokojniejsze wody, robi tak np. Theraps irregularis. Ten popisowy zbiornik Panta Rhei to świetna reklamówka ich produktu, ale na dłuższą metę te tęczanki na pewno wolałyby mieć możliwość schronienia się przed tak mocnym prądem. 


Ta zasada dotyczy większości ekstremofili - do życia nie potrzebują ekstremalnych warunków.


RE: Nietypowy projekt-pytania - Mario 81 - 30-11-2015

Grubość rur ,którą podałem wynikała właśnie w związku wykorzystaniem morskiego cyrkulatora. Mam taki w domu więc myślałem by go wykorzystać ( Tunze 6045 z max przepływem 4500l/h). Można by zastosować redukcję,wtedy średnica rury zmniejszy się,no i nie wymagają one użycia żadnych gąbek przed którymi tak się bronięWink.
Co do modułów o których wspomniałeś to myślałem o czymś takim: http://megaogrody.pl/kamien-dekoracyjny-s1-kd04-p-1294.html z tego samego powodu jak w przypadku pompy-mam już takie. Taki kamień można by wkleić na silikon a wyjście pompy uszczelnić. Otwór do zasysania wody o którym pisałem w poprzednim poście zostałby wywiercony powyżej linii podłoża ;kamień ma 20 cm wysokości więc nie było by problemu i teoretycznie piasek nie dostanie się do wnętrza i nie uszkodzi pompy. Zastanawiam się tylko czy ta pompa wystarczy czy coś dołożyć( akwa 160cm ),biorąc pod uwagę ,że i tak sporo ze swej mocy wytraci na załamaniach rury?
Co do siły prądu o którym pisałeś, to po drodze będzie jakiś kamień czy korzeń,który stworzy naturalny cień prądowy. Oprócz tego można przecież wylot ustawić np bliżej przedniej szyby co powinno spowodować,że przy tylnej będzie słabszy.
Co o tym myślisz?


RE: Nietypowy projekt-pytania - filas - 30-11-2015

Kiedyś miałem plany żeby też zrobić takie akwarium, jednak nieco inaczej. Idea podobna jak na Twoim przykładzie tyle, że nie z podwójnym dnem ale z podwójną szybą tylną. Widziałem film z takim rozwiązaniem ale za nic nie mogę go odszukać ponownie. Generalnie akwarium ma dodatkową szybę tylną na takiej samej zasadzie jak dno, tyle, że w tym przypadku nie trzeba się martwić o podłoże, nie trzeba kombinować z maskowaniem gąbek itd. Pompa nie potrzebna zbyt silna bo jak już woda się rozkręci to będzie efekt. coś na zasadzie mieszania herbaty Tongue

Coś znalazłem Smile
Efekt trochę mizerny ale to kwestia dopasowania odpowiedniej pompy i szerokości przestrzeni za szybą. Wymaga jednak własnych prób, chyba nikt nie dopasuje Tobie tego. Jest jednak na tyle dobre rozwiązanie, że można sobie tą dodatkową szybę tylną przed wklejeniem ustawiać w różnych odległościach i dopasować według pożądanego efektu i potem dopiero wkleić. Jedyne czego wymaga takie akwarium to dosyć dużej szerokości. Rozruch będzie powolny ale jak się woda rozkręci to moim zdaniem małym wydatkiem pomp mozna uzyskać niezły efekt.


RE: Nietypowy projekt-pytania - galimedes - 01-12-2015

Witam, myślałem że chodzi Tobie o coś takiego:


...Podobaja mi się takie klimaty... ale za duzo techniki...


RE: Nietypowy projekt-pytania - arsik - 02-12-2015

Miałem kiedyś zrobione akwarium 150x55 (powierzchnia dna) wg rysynku, który wkleił Piotr. Jednakże podłoże (piasek +żwir) było zamiecione w jedno miejsce. Jedno trącenie podłoża przez ryby i już wędruje na 50-60cm ;-) Pompa, której używałem to eheim compact 5000.


RE: Nietypowy projekt-pytania - piotrK - 02-12-2015

A jakby pompy był ustawione przeciwlegle? Tj. jedna z jednej strony, druga z drugiej? Wtedy w akwarium panowałby swoisty wir, podłoże w najgorszym wypadku znajdowałoby się tylko po środku, ale za to byłyby miejsca z zerowym nurtem Smile


RE: Nietypowy projekt-pytania - filas - 02-12-2015

Ale Panowie, jak ma być imitacja nurtu rzeki to jak to ma się odbywać z piaskiem? W rzece w miejscach silniejszego nurtu również piasek jest wypłukiwany i pozostają jedynie większe frakcje Tongue