Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Woda z pieca CO - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Woda z pieca CO (/thread-6346.html)



Woda z pieca CO - tuptuś - 09-11-2015

Założyłem kondensacyjny piec gazowy, ilość wody kondensującej się w nim jest dość znaczna i cieknie chwilami lepiej niż z filtra RO.
Stosował ktoś kiedyś ją do celów akwarystycznych?
Szkoda marnować takiej ilości miękkiej niemal demineralizowanej wody.


RE: Woda z pieca CO - piotrK - 09-11-2015

Musiałbyś dać ją do zbadania na zawartość metali ciężkich? Bankowo musiałaby być przepuszczana przez filtr węglowy, ale ja nie dałbym jej do akwa bez pewności, że nie zrobi krzywdy rybom.


RE: Woda z pieca CO - tuptuś - 09-11-2015

Czyli tak jak sądziłem, dla pewności nie zaszkodzi.


RE: Woda z pieca CO - Ruki - 09-11-2015

Tuptuś, a gdzie ta woda się kondensuje? Instalacja jest miedziana czy z innego metalu?


RE: Woda z pieca CO - tuptuś - 09-11-2015

W piecu, z zewnątrz widzę aluminium i stal nierdzewną. Jutro spotkam się z serwisantrem który ma wyregulowac piec i jakieś papiery wypełnić.
Wypytam dokładnie z czego jest zrobiony dokładnie i z czym ma stycznośc skraplająca się woda.
Dziennie jest to jakieś 20-30 litrów wody która idzie w kanał.


RE: Woda z pieca CO - Sendog - 09-11-2015

tuptuś wymienniki ciepła w kondensatach są wykonane ze stopu aluminiowo-krzemowego. Glin wpływa negatywnie na układ rozrodczy oraz opóźnienia w rozwoju embrionów. Zdecydowanie odradzam stosowanie odzyskanej w ten sposób wody.


RE: Woda z pieca CO - tuptuś - 09-11-2015

I po temacie Wink
Dzięki.


RE: Woda z pieca CO - Marcin_GM - 04-12-2015

Hej 
Jeśli dalej się męczy ten temat zawsze możesz zawieść próbkę wody do zbadania. Z Książenic nie masz daleko do Knurowa. 
Firma Sepo robi laboratoryjne testy wody. W Czerwionce koło parku Furgoła"Grzyba" sklep z ogrzewaniem ma p. Herdzina bardzo łebski facet więc może on coś Ci poradzi odnośnie wymiennika i charakterystyki jego zużycia.

Ja bym nie ryzykował, choć pomysł ciekawy. Ewentualnie ten ciek wody wpiąć do instalacji RO bo itak idzie w kanał, a idąc tą drogą 10-20% odzyskasz.


RE: Woda z pieca CO - tuptuś - 04-12-2015

Woda z pieca ciurka bez ciśnienia wiec trzeba ją zebrać i przepuścić przez membranę, wiec dochodzi pompa RO jakieś sterowanie na pływakach. Pytanie powstaje czy membrana wyłapie szkodliwe czynniki?


RE: Woda z pieca CO - Marcin_GM - 04-12-2015

Membrana gęsto filtracyjna x<50GPD 

Z tego co się orientuję dla sensownego działania RO wystarczą 2MPa różnicy pomiędzy wlewką, a odpływem.
U Francuzów widziałem podobny system odzysku wody ściekającej z parownika działający na zasadzie wysokości słupa wody ale bez odpływu. 
Słup wody wywiera ciśnienie bezpośrednio na membranę. 
Problem jest w trwałości membrany w takim przypadku bez jej przepłukiwania i kosztu poniesionego na całą instalację, czy koszt oszczędzania nie będzie zbyt wysoki.
Na pewno wymaga to większego przemyślenia Smile