Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Skład leków firmy Sera - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Choroby pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-40.html)
+--- Wątek: Skład leków firmy Sera (/thread-6277.html)



Skład leków firmy Sera - sensej - 18-10-2015

Witam wszystkich w nowym temacie!
Zastanawiam się jakie substancje znajdują się w lekach firmy Sera.
Chodzi o preparaty: baktoforte, costaforte, omniforte, mycoforte, baktoforte S. 
Niestety na opakowaniach nie ma podanych składów leków(co wydaje mi się trochę dziwne). Ciekawy jestem czy składy poszczególnych leków mocno różnią się od siebie? Zdarza się, że w akwarium pojawi się jakiś 'syf' i chcemy szybko zareagować, a akurat nie mamy danego preparatu, czy można zastosować na szybko preparat o trochę innym spektrum, czy lepiej wsiadać w auto i grzać do sklepu zoo w poszukiwaniu 'tego właściwego'? Na to pytanie można by łatwo udzielić odpowiedzi znając różnice w składach w/w leków.
Temat może dla laików, ale chyba warto podyskutować jeśli się może komuś przydać Tongue


RE: Skład leków firmy Sera - Ruki - 18-10-2015

Oczywiście, że skład każdego się różni- inaczej nie byłyby osobnymi produktami. Wink Oficjalnie nie są one lekami(przepisy unijne....) i dlatego skład nie musi być podany.
- Baktoforte to miks akryflawiny oraz błękitu metylenowego
- Baktoforte S to pochodna nifurpirnolu
- oficjalnie składu Costaforte nikt nie rozgryzł, ale wygląda no na miks zieleni malachitowej z czymś jeszcze
- oficjalnie składu Mycoforte nikt nie rozgryzł, jednak wiadomo że zawiera akryflawinę oraz trochę miedzi Cu2+
- Omniforte zawiera mleczan etaarydyny, chlorowodorek akrydyny, zieleń malachitową oraz trypaflawinę

Jak widzisz, skład poszczególnych leków jest różny, mocno ukierunkowany na poszczególne patogeny. Jak nie mamy leku na coś to nie podajemy nic- niepotrzebnie podawane leki tylko osłabiają rybę.


RE: Skład leków firmy Sera - sensej - 18-10-2015

Dzięki za odpowiedz Smile o coś takiego mi chodziło...a niestety sam nie umiałem nic wyszperać.
Że skład się różni to oczywiste, ciekawiło mnie tylko w jakim stopniu Wink 
W dobie dzisiejszych suplementów diety, gdzie cudowne specyfiki różnią się czasem od siebie jedynie kilkoma % zawartości jednego ze składników a ich rzekome działanie jest diametralnie inne można się spodziewać wszystkiego...


RE: Skład leków firmy Sera - novi - 28-07-2018

OMNIPUR  (dawniej:  OODINOPUR -  ale on zawierał miedź, której zawartość należało kontrolować w czasie kuracji testem na Cu np. JBL-a (skład: 100ml sera oodinopur zawiera: siarczan miedzi 1020,0 mg, chlorek miedzi 21,9 mg, woda destylowana do 100ml.)


Skład: 100 ml SERA omnipur zawiera:
9-aminowy chlorowodorek akrydyny 105 mg,
 chlorek trypaflawiny 600 mg,
mleczan etaakrydyny 3375 mg,
 szczawian zieleni malachitowej 79 mg,
woda destylowana dopełnienie do 100 ml
 
COSTAFORTE  ( dawniej:  COSTAPUR)
Skład: 100 ml SERA costapur zawiera:
szczawian zieleni malachitowej 0,18 g
roztwór formaldehydu 5,89 g
woda destylowana dopełnienie do 100 ml
 
MYCOFORTE  (dawniej:  MYCOPUR)
Skład:
100 ml sera mycopur zawiera:
akryflawina 210 mg
chlorek miedzi 11,8 mg
siarczan miedzi 71,9 mg
woda destylowana dopełnienie do 100 ml


RE: Skład leków firmy Sera - chemikx3 - 25-03-2020

dzięki kolego
o to mi chodziłoOkok