Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Choroby pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-40.html)
+--- Wątek: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny (/thread-6083.html)

Strony: 1 2


Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Pley - 31-08-2015

Cześć.

Mam problem z swoimi C. maronii.
Problemem są zmiany w zachowaniu, być może samopoczuciu, ale tutaj mam wątpliwości.

Wszystko zaczęło się gdy zobaczyłem jakieś infekcje bakteryjno- grzybicze. Były to białe wypustki na ciele (głównie w okolicy głowy). Zastosowałem środek Kordon: Prevent Ich. Dawka według zaleceń na opak.

Środek stosowany był przez 5dni i wtedy się zaczęło...

Jedna z Akar zachowywała się jakby miała uszkodzony błędnik. Wszystko było ok- podpływała do żarcia, jadła i robiła normalne odchody lecz nie była w stanie sie utrzymać w normalnej pozycji i na ogół po prostu leżała brzuchem na dnie.

Zrobiłem pierwszą podmiankę ok. 10% pojemności wody, lecz problem nie zniknął. Wręcz przeciwnie- Pozostałe akary okresowo również się tak kładą i robią się płochliwe.

Ubarwienie jest w normie. Nie zauważyłem żadnych anomalii jak i odchody wyglądają ok.

Robie co parę dni małe podmianki i niestety jedyne co mogę powiedzieć na temat parametrów to; PH 6,5 , GH 5, KH 5, NO3 ~10


Na dniach kupuje kolejne testy, ale chciałbym wiedzieć w jakim kierunku iść. Może sprawdzić mikroskopem odchody? Jeżeli tak to czy jest ktoś, kto może mi pomóc? Nie posiadam sprzętu.


RE: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Ruki - 31-08-2015

Te białe wypustki to często jest objaw szaleństwa wiciowców po organizmie ryby. Jednak to co opisujesz to bardzo pasuje do tzw. belly sliders- ryba jakby traciła gaz w pęcherzu pławnym. Tak na prawdę nikt nie zna przyczyny tego objawu u ryb, jednak uszkodzenia są nieodwracalne. Ryby zazwyczaj w przeciągu 2-3 miesięcy zdychają. :/
Ja miałem kilka podejrzeń(miałem kilka pojedynczych przypadków na przestrzeni 10 lat), głównie związanych z nagłym spadkiem temperatury wody lub infekcją bakteryjną.

Najlepiej by było oddać jedną taką rybę na sekcję ichtiopatologiczną i niech specjaliści stwierdzą co jest przyczyną. Wtedy też można próbować leczyć.


RE: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Pley - 31-08-2015

Kurcze, ale żeby u prawie wszystkich się to działo? W tak krótkim okresie czasu?

Ile sekcja może kosztować i czy idzie ją wykonać w Krakowie?

EDIT: Nie wiem czy to istotne, ale teraz zauważyłem na płetwie piersiowej mocnego krwistego pryszcza. To może być pomocne?


RE: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Ruki - 31-08-2015

PIW Kraków, na Lublańskiej 11. Kosztuje, z tego co pamiętam, 70-100 zł. Rybę przynieś żywą.


RE: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Pley - 31-08-2015

Dzięki. Zadzwonie do nich na dniach i zobaczymy czy cos wymodzimy. Teraz tylko którą wybrać... eh.


RE: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Robert M. - 31-08-2015

W mojej opinii masz ostrą infekcje bakteryjną. Podłoża nie znam, może przegrzanie, może parametry wody? Ruki ma rację zrób szybko badania. Szybko, bo wyniki posiewu to i tak 2-3 dni.

Marta


RE: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Pley - 31-08-2015

Podłoże to drobny piach (nie pył) wymieszany z małą ilością żwirku. Pod piaskiem miejscowo torf (ok. 5L)
Parametry wody jak wyżej. Na dniach będę znał NO2 bo zakupiłem testy online.

Postaram się aby wyniki były w tym tygodniu.


RE: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Ruki - 31-08-2015

Pleyu, podłoża infekcji, nie akwarium. Big Grin


RE: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Pley - 31-08-2015

Czytanie ze zrozumieniem Big Grin

No w sumie się wygłupiłem, ale mały stres bo to moje ukochane rybeńki.
Nie dodzwoniłem sie dziś juz, spróbuje jutro, a rybe najwcześniej jednak dam radę zawieźć po 10tym.

Najlepiej wybrać tą, u której objawy pokazały się pierwsze?


RE: Zmiana zachowania ryb, pomoc w znalezieniu przyczyny - Ruki - 31-08-2015

Tę, która jest w najgorszym stanie.