Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Dziwne robaki w akwarium - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Dziwne robaki w akwarium (/thread-5904.html)



Dziwne robaki w akwarium - Mario 81 - 04-07-2015

Witam,mam prośbę o pomoc w zidentyfikowaniu robaków,które pojawiły się u mnie w akwarium.
Ale od początku,zbiornik zalany miesiąc temu,jeszcze bez ryb,niestety razem z żabienicą przyniosłem jakieś robaki: biało przeźroczyste długości ok 5mm,przez większą część czasy dryfują z nurtem po akwarium lub przemieszczają się wykonując charakterystyczne ruchy. Bardzo ciężko zrobić zdjęcia tak małym półprzeźroczystym robalom, ale może coś dostrzeżecie...
Na pierwszym zdjęciu pozostałości po jakby kokonach z których wylęgły się robale,na następnym sam robal i filmik w jaki sposób się porusza.
   
   
Niestety filmik nie wchodzi,możecie podpowiedzieć jak go prawidłowo umieścić na forum? Może on pomoże w zidentyfikowaniu robali,bo nie wiem lać chemię czy gdy już wpuszczę rybki to same je załatwią.


RE: Dziwne robaki w akwarium - Mario 81 - 08-07-2015

Naprawdę nikt nie ma pomysłu co to może byćHuh


RE: Dziwne robaki w akwarium - Adrian - 08-07-2015

Pewnie jakieś nicienie- ja bym się tym nie przejmował.


RE: Dziwne robaki w akwarium - arsik - 09-07-2015

Stawiam na Chironomidae.


RE: Dziwne robaki w akwarium - Mario 81 - 09-07-2015

(09-07-2015, 07:54 AM)arsik napisał(a): Stawiam na Chironomidae.

Tylko czy przypadkiem larwy ochotkowatych nie są czerwone,no i poza tym w pomieszczeniu nie widać dorosłych owadów.
(08-07-2015, 18:37 PM)Adrian napisał(a): Pewnie jakieś nicienie- ja bym się tym nie przejmował.


Szperając w necie natrafiłem na coś bardzo podobnego pod względem wyglądu oraz poruszania się,są to tzw nicienie mikro używane jako karma dla narybku . Tylko,że te mikro rosną do 2mm a moje mają ok 5mm.
Szczerze to nie przejmuję się bo doszedłem do wniosku,że gdyby to były jakieś pasożyty to już powinny wyginąć bez żywiciela a tym czasem ich populacje jest na stałym poziomie lub nawet wzrasta. Po prostu tyle lat ile zajmuję się akwarystyką nie spotkałem się z czymś takim i jestem ciekaw co to jest.


RE: Dziwne robaki w akwarium - Ruki - 09-07-2015

Nicienie saprofityczne, czyli odżywiające się martwą materią organiczną. Wink Nie ma się czym martwić.


RE: Dziwne robaki w akwarium - Mario 81 - 10-07-2015

Dzięki Łukasz,po cichu liczyłem na Twoją odpowiedźWink.A wiesz może czy jakieś ryby się nimi żywią, a także czy mają jakiś wpływ na funkcjonowanie akwarium (wiem już że rybom nie zaszkodzą) w przypadku nadmiernego rozmnożenia?


RE: Dziwne robaki w akwarium - Ruki - 10-07-2015

Nadmierne rozmnożenie nastąpi tylko wtedy, kiedy będą miały dużo materii organicznej. Zjedzą je każde ryby odżywiające sie detrytusem i bentosem.


RE: Dziwne robaki w akwarium - rypinus - 19-12-2018

Wątek dość stary, ale właśnie w moim dojrzewającym akwarium z korzeniami wczoraj na szybie zaobserwowałem coś podobnego. Z tego co wyczytałem to mogą to być nicienie lub wypławki. Czy to oznacza, że akwarium jest już dojrzałe?