Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Jezioro Tanganika (https://cichlidae.pl/forum-7.html)
+--- Wątek: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. (/thread-4849.html)



[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - Limak86 - 04-10-2014

Witam [Obrazek: icon_smile.gif]

Przyszedł czas bym zaprezentował swoją małą Tanganikę.
Zbiornik zalany 30 września, więc dopiero rozpoczął się jego okres dojrzewania.

Opis zbiornika:
Wymiary: 100x40x40 cm czyli standardowe 160l.
Oświetlenie: 2x 30W standardowa T8 6500K; 2x 39W T5 (1x grolux + 1x daylight).
[Taki zestaw jest w pokrywie, jednak tutaj planuję stosować tylko 2x30W, częściowo zakryte folią.]
Filtracja: kubełkowy JBL Cristal Profi e900 (ceramika + żwir koralowy).
Napowietrzanie: brak - powinna wystarczyć deszczownica w filtrze.
Ogrzewanie: 50W "noname".
Nawożenie i CO2: tylko kulki gliniano-torfowe pod nurzańca.
Podłoże: piasek kwarcowy ("do piaskownic" [Obrazek: icon_smile.gif] )
Rośliny: nurzaniec, rogatek sztywny, microsorium pteropus windelov.
Dekoracje: serpentynit, muszle winniczka (60 sztuk).

Planowana obsada:
- Neolamprologus multifasciatus - 2+4
- Neolamprologus caudopunctatus Kapampa - docelowo 1+1 (albo dobrana para albo 4-5 sztuk młodych)
- Julidochromis ornatus - docelowo 1+1 (4-5 sztuk młodych)

Kilka fotek cykniętych 3 dni po zalaniu:

   

   

   

Czekam na wszelkie porady, opinie i krytykę - z góry dziękuję [Obrazek: icon_smile.gif]


RE: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - Moher - 04-10-2014

Jestem jeszcze laikiem w tej dziedzinie ale jak dla mnie pięknie Big Grin


RE: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - piotrK - 06-10-2014

Oby tylko rogatek urósł, bo masz dość ciemno. Będzie perfekt jak skałki zarosną glonem a muszle będą w naturalnym nieładzie dzięki ich mieszkańcom Smile


RE: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - Limak86 - 07-10-2014

Witam Smile


(06-10-2014, 20:40 PM)piotrK napisał(a): Oby tylko rogatek urósł, bo masz dość ciemno. Będzie perfekt jak skałki zarosną glonem a muszle będą w naturalnym nieładzie dzięki ich mieszkańcom Smile
Zdjęcia chyba nieco przyciemniają faktyczne oświetlenie. Zawsze folię na świetlówkach mogę nieco zmniejszyć lub przesunąć doświetlając rogatka - na razie jednak nie widzę potrzeby bo po niecałym tygodniu od startu widzę, że rogatek wydłużył się o dobre 2 cm.
Przyznam, że czekam na lekkie zaglonienie skał i muszli, taki efekt był jednym z argumentów za pójściem w tanganikęSmile
Planuję Multifasciatusy, więc całe dno a więc i układ muszli na pewno będzie regularnie zmieniany Big Grin


RE: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - Grehu - 13-10-2014

Niepotrzebnie planujesz tutaj naskalniki. Caudo i multiki w zupełności wystarczą. Wprowadź jednocześnie grupkę z każdego gatunku. Zrób jedno duże skupisko muszli dla multików, a dla caudo zostaw skały i pojedyncze muszle. Jest wtedy szansa na stworzenie jednej zgranej kolonii multifasciatusów. Teraz jest ryzyko powstania dwóch rywalizujących grup.


RE: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - Limak86 - 14-10-2014

(13-10-2014, 20:29 PM)Grehu napisał(a): Niepotrzebnie planujesz tutaj naskalniki. Caudo i multiki w zupełności wystarczą. Wprowadź jednocześnie grupkę z każdego gatunku. Zrób jedno duże skupisko muszli dla multików, a dla caudo zostaw skały i pojedyncze muszle. Jest wtedy szansa na stworzenie jednej zgranej kolonii multifasciatusów. Teraz jest ryzyko powstania dwóch rywalizujących grup.
Witaj Smile

Zdaję sobie sprawę, że 3 gatunki w 160L są mocno na styk. Szczerze to zależało mi na takim 3-gatunkowym układzie ze względu na różnorodne strefy i sposób zachowania tych gatunków. Konsultowałem obsadę na KMT i dowiedziałem się, że taka obsada może zafunkcjonować jak należy. Wprowadzę młode rybki i będę obserwował sprawę - jeśli zauważę że taki układ nie sprzyja to któryś gatunek (z wielkim żalem) wyleci.
Co do rewirów Multików, to wszędzie gdzie czytałem napisane jest by oddzielać właśnie rewiry, żeby cała grupa się podzieliła, że to sprzyja a nie przeszkadza... Teraz już sam nie wiem co mam myśleć skoro mówisz inaczej :/


RE: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - Grehu - 14-10-2014

Jeżeli chcesz dwie kolonie, z którymi będą musieli konkurować pozostali mieszkańcy to ok. Lepiej jest zrobić jedną kolonie. Wówczas jest miejsce zarówno dla caudo jak i multików. Co do naskalników. Możesz je mieć ale zamiast caudo.


RE: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - Robert M. - 15-10-2014

Ten zbiornik jest zbyt mały na trzy gatunki. Nie ma nawet co mówić "na styk", bo julidochromisy nie nadają się do tak małego zbiornika. Z rozlokowaniem muszli Grehu ma 100% rację.

W akwarium ryby mają czuć się dobrze, a nie być na "styk". Gdybyś stworzył kolonię jednogatunkową multików lub caudopunctatusów, to byłoby najbardziej ok z Twoich propozycji. Caudopunctatus jest bardzo płodną rybą i jak to możesz poczytać na tym forum mają gigantyczny przyrost naturalny. Dobrze zaaklimatyzowane multiki podobnie. Szybko może dojść do zdominowania jednych przez drugie. W naturze one nigdy ze sobą nie sąsiadują. Tworzenie na siłę "przekroju siedlisk" w małym zbiorniku nie ma sensu. Rozważ to.

Marta


RE: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak. - Mamut - 10-02-2015

Ładnie wszystko ale nie dawaj trzeciego gatunku, za to ryby Ci się pięknie odwdzięczą